Nemački dnevni list Bild objavio je deo tajnog plana NATO-a za sukob sa Rusijom, fokusirajući se na pripreme nemačkih oružanih snaga, Bundesvera, za mogući sukob, piše zagrebački N1. Prema ovom scenariju, vojni sukob članica NATO-a i Rusije mogao bi da dođe u februaru naredne godine.
Bild je tabloidno naslovio svoj članak „Bundesver se sprema da napadne Putina“, a prema delu plana Alijanse za odbranu 2025, čiji je deo objavio, Rusija bi već u februaru ove godine mobilisala dodatnih 200.000 ljudi, a zatim krenula u prolećnu ofanzivu u Ukrajini.
Zatim bi pojačala svoje napade, u početku sajber i hibridne, na članice NATO alijanse koje su joj teritorijalno najbliže, a na jesen bi sa saveznicom Belorusijom održala vojne vežbe i izgradila trupe na granicama sa Poljskom i Litvanijom, piše zagrebački N1.
Takođe bi prebacio deo svojih trupa i projektila srednjeg dometa u svoju eksklavu Kalinjingrad na Baltičkom moru.
Po ovom scenariju, početkom sledeće godine situacija bi još više eskalirala, preteći izbijanjem nuklearnog rata, a sve bi to, kako prenosi Bild, imalo za cilj da se Zapad pod psihološkim pritiskom natera na pregovore da rezultiralo bi sporazumima povoljnim za Rusiju.
Koliko je verovatan takav scenario i da li je to samo jedan od onih o kojima NATO razmišlja, pitali smo vojnog analitičara Marinka Ogorca.
„Duboko verujem da je ovo samo propaganda u kontekstu rata u Ukrajini i svega što se tamo dešava. „Takav scenario bi se na kraju završio nuklearnim ratom, a to bi značilo kraj sveta“, rekao je on.
Ogorec ponavlja ono što je već nekoliko puta rekao – da bi svaki sukob NATO-a i Rusije neminovno doveo do nuklearnog rata.
„Čim bi Rusija osetila da su njena teritorija i postojanje ugroženi, ona bi upotrebila nuklearno oružje. I ima ga mnogo. Na pojavu prve nuklearne pečurke koja bi je zapretila, Rusija bi ispalila ceo svoj nuklearni arsenal. Nadajmo se da se ovaj scenario neće ostvariti“, kaže on.
U Bildovoj objavi navodnog tajnog plana NATO-a, Ogorec vidi stvaranje dodatne psihoze, koju tumači kao zamor evropskih članica NATO-a ratom u Ukrajini.
„Vidimo da je Evropa umorna od tog rata. Možda je to najpristojniji izraz, da tako kažem. S druge strane, Evropa nema potencijal da servisira sve što je Ukrajini potrebno za ratovanje, pa verovatno na ovaj način pokušavaju da pronađu alternative kako bi stvorili potencijal za pokretanje proizvodnje novih raketnih sistema, naoružanja, municije i svega ostalog. to ide uz to. Mislim da najavu ovakvih planova treba posmatrati u kontekstu da Nemačka i Evropa pred svojom javnošću nađu opravdanje za jačanje ovih kapaciteta“, rekao je Ogorec.
BONUS VIDEO: Đurović: Trump u Bijeloj kući znači kraj NATO saveza