Umesto softvera koji je lani kao donaciju dobila od Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Državna izborna komisija (DIK) za proveru potpisa podrške birača na izbornim listama koristi rešenje Vuka Perišića, bivšeg odbornika vladajuće stranke DPS čiji je predsednik Milo Đukanović.
Za rešenje bivšeg odbornika DPS-a na Cetinju i rukovodioca Odseka za informaciono-komunikacione tehnologije u Skupštini Crne Gore, kako su kazali “Vijestima” iz DIK-a, opredelili su se jer je brže od onog koje su dobili na poklon.
Nisu, međutim, odgovorili i na pitanja – da li je i kada objavljen javni poziv za izradu tog rešenja, da li je bilo drugih ponuda, osim Perišićeve, kao ni koliko je softver na kraju koštao.
Pitanja DIK-u uputili su i iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) kroz zahtev za slobodan pristup informacijama (SPI), ali nisu dobili odgovor na taj zahtev.
Misija OEBS-a u Crnoj Gori u februaru 2019. predala je DIK-u softver koji je razvijen za obradu izbornih podataka. Iz Misije su “Vijestima” kazali da je uz softver donirana i IT oprema. Ukupna vrednost donacije je, kako je tada saopšteno iz OEBS-a, 170.000 eura.
“Time je označen završetak dvogodišnjeg projekta putem kojeg je DIK-u pružena tehnička podrška. Softver omogućava biračkim odborima, opštinskim izbornim komisijama i Državnoj izbornoj komisiji unos i objavljivanje podatatka”, kazali su iz Misije, te dodali da softver omogućava i proveru potpisa podrške na izbornim listama.
Naveli su i da je projekat “rezultat strateške i finansijske podrške nekoliko država učesnica: Austrije, Francuske, Njemačke, Italije, Velike Britanije i Sjedinjenih Država”.
Predsednik DIK-a Aleksa Ivanović potvrdio je “Vijestima” navode o donaciji, te obrazložio i odluku da softver koji su dobili ipak ne koriste.
“Želim da u potpunosti potvrdim tačnost informacija dobijenih od OEBS-a da je doniran softver kojim se, između ostalog, može vršiti provera potpisa podrške birača, što je potvrda naše dobre saradnje u kontinuitetu i podrške koju Misija OEBS-a pruža DIK. Ipak, želeći da u potpunosti ispoštujemo Zakon o izboru odbornika i poslanika kojim je propisano da izborna lista mora biti potvrđena u roku od 48 sati, opredelili smo se za aplikaciju razvijenu od strane IT Odsjeka Skupštine CG, budući da ista omogućava bržu proveru potpisa”, kazao je “Vijestima” Ivanović.
Dodao je da je za izbore koji su zakazani za 30. avgust podneseno 131.855 potpisa, da se radi o “izuzetno velikom broju koji je trebalo proveriti u kratkom roku”.
“U softver za koji smo se opredelili potrebno je uneti JMB građana, dakle 131.855 podataka, koliko je i potpisa. Sa druge strane, u softver doniran od strane OEBS-a potrebno je uneti četiri podatka (ime, prezime, datum rođenja, matični broj), što je 527.420 podataka. Da bi se koristio softver doniran od strane OEBS-a bilo je potrebno angažovati oko 40 osoba na unosu podataka, za šta DIK nije imala kadrovskih kapaciteta. Dakle, jedini razlog zašto se DIK opredelila da koristi pomenuto softversko rešenje je da bi se ispoštovali kratki zakonski rokovi za proglašenje izbornih lista, kao i princip racionalnosti, budući da je na ovaj način angažovano znatno manje lica, tačnije 11 službenika Skupštine”, rekao je Ivanović.
Nisu, međutim, odgovorili i na druga pitanja “Vijesti” – da li su sa OEBS-om komunicirali o eventualnoj doradi njihovog softvera, kako bi ipak bio iskorišćen. Nisu odgovorili i da li je, kad su shvatili da je DIK potrebno drugo rešenje, za izradu novog softvera objavljen poziv, kad je poziv objavljen i da li je, osim Perišića, bilo drugih ponuđača.
Nije poznato i kolika je vrednost softvera čiji je autor bivši odbornik DPS-a i uposlenik u Skupštini.
Da li DIK plaća softversko rešenje Perišića, ako da, kad je objavljen tender, koliko je bilo ponuđača, koje su cene ponuđenih rešenja… informacije su koje su na osnovu zahteva o SPI 29. jula iz CGO tražili od DIK-a.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: