Rumunija se u nedelju suočava sa najnapetijim predsedničkim izborima u svojoj savremenoj istoriji. Nakon kontroverzne poništene pobede ultradesničara prošle godine, zemlja je podeljena između dve suprotstavljene vizije: jedne koju oličava populista Đorđe Simion, lider stranke AUR i samoproklamovani naslednik Trampovog političkog stila, i druge koju predstavlja nezavisni gradonačelnik Bukurešta, Nikušor Dan, centrista i reformator.
“Nakon poništenja izbora 2024. godine, potpuno neosnovanog i zloupotrebljenog, Rumuni su videli pravo lice duboke države,” rekao je Simion za Al Džaziru.
Izbori dolaze posle prošlogodišnje šokantne situacije kada je pobeda ultranacionaliste Kalina Đorđeskua u oktobru 2024. poništena zbog „neregularnog finansiranja i stranog mešanja“. Simion, koji je podržavao Đorđeskua, obećao je da će otvoriti tajne spise o tom poništenju i čak imenovati Đorđeskua za premijera ako pobedi.
“Prva stvar koju ću učiniti kao predsednik jeste da otvorim spise o poništenim izborima. Da bi se pravda sprovela — istina mora da se zna,” poručio je Simion.
Simion je u kampanji oštro napadao EU, zapadne političke elite i tradicionalne rumunske partije. Protivi se dodatnoj vojnoj pomoći Ukrajini i promoviše tradicionalne, konzervativne vrednosti. Zalaže se za „neutralnost“ prema ratu u Ukrajini, ali je zabranjen za ulazak u Kijev i Kišinjev zbog ranijih izjava o ujedinjenju sa Moldavijom.
“Evropski građani ne žele federalističku superdržavu koju globalistička levica pokušava da napravi,” rekao je Simion, aludirajući na EU.
Njegov protivkandidat Dan, bivši matematičar i borac protiv korupcije, nudi racionalan i miran ton. On je osnovao stranku Save Romania Union 2015, ali danas se kandiduje kao nezavisni kandidat.
“Rumuni su pokazali želju za poštenjem, kompetentnošću i vođstvom koje poštuje i evropski identitet i nacionalno dostojanstvo,” rekao je Dan za Al Džaziru.
Simion je u prvom krugu dobio 40% glasova, a Dan 20%. Međutim, istraživanja javnog mnjenja sada prikazuju dramatično sužavanje razlike:
AtlasIntel (anketa među 4.000 ispitanika) pokazuje izjednačenje: 48% – 48%.
IRSOP s druge strane pokazuje da Dan vodi sa 52% prema 48%.
“Biće jako tesno. Ako izlaznost pređe 60%, Dan ima ozbiljne šanse za pobedu,” kaže politički analitičar Radu Magdin.
Odlučujuću reč će možda imati rumunska dijaspora koju, procenjuje se, čini oko 5 miliona ljudi. U prvom krugu ih je glasalo gotovo milion – a 60% je glasalo za Simiona. Ipak, Dan se nada preokretu kroz mobilizaciju urbanih i mladih birača.
“Dijaspora je umorna od rada u inostranstvu, svi želimo promenu i da se vratimo kući,” rekao je Šergej, Rumun iz Norveške, za Al Džaziru.
Danova kampanja je prikupila oko 600.000 evra iz donacija, jer kao nezavisni kandidat ne dobija državnu podršku. Fokusirao se na teme borbe protiv poreskih prevara, vraćanje poverenja u institucije i kreiranje uslova za povratak dijaspore.
Simion se predstavlja kao zaštitnik narodne volje i često koristi termin “duboka država” kada govori o protivnicima. Njegov narativ privlači glasače razočarane političkim elitama.
“Stabilnost koju obećavaju stare partije pokazala se kao ogromna laž,” izjavio je on. “Rumunija je nedavno degradirana u ‘hibridni režim’.“
S druge strane, Dan upozorava da je ulog veliki.
“Naša reputacija u svetu je na kocki. Potrebno nam je vođstvo koje kombinuje poštenje i efikasnost, a ne populizam i haos.”
Politička analitičarka Anamarija-Nikoleta Čiobanu dodaje: “Većina Simionovih glasača nisu ekstremisti — oni su samo razočarani trenutnim stanjem u zemlji.”
U pitanju je više od političke pobede — radi se o pravcu kojim će Rumunija ići kao članica EU i NATO. Sa jedne strane je prkosni populista sa ambicijama da prepravi politički poredak, a sa druge smireni tehnokrata koji obećava reforme bez lomova.
Jedno je sigurno: bez obzira na ishod, Rumuniju u ponedeljak očekuje novo poglavlje.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare