Specijalna izaslanica UN za Mjanmar Kristin Šraner Burgener upozorila je da se ta zemlja suočava s mogućnošću građanskog rata velikog obima i pozvala Savet bezbednosti (SB) UN da razmotri "potencijalno značajnu akciju" radi uklanjanja vojne hunte s vlasti i obnove demokratije.
Šraner Burgener nije precizirala kakvu bi akciju smatrala značajnom, ali je iznela sumornu sliku obračuna vojnih vlasti s demonstrantima u onlajn obraćanju članicama SB UN, upozorivši da je Mjanmar „na ivici da postane neuspela država“.
„Ovo bi moglo da se dogodi pod našim nadzorom i neuspeh da sprečimo dalju eskalaciju zločina dugoročno će koštati svet mnogo više nego ako bismo sada investirali u prevenciju, naročito uz pomoć suseda Mjanmara i šireg regiona“, rekla je Šraner Burgener.
Ona je pozvala SB UN da „razmotri sva dostupna sredstva za preduzimanje kolektivne akcije“ radi „sprečavanja multidimenzionalne katastrofe u srcu Azije“.
Vojska Mjanmara je 1. februara izvela državni udar, uhapsila članove dotadašnje vlade i proglasila jednogodišnje vanredno stanje, čime su poništene godine sporog napretka ka demokratiji, započetog nakon pet decenija vojne vlasti zbog koje je zemlja bila izolovana i na udaru sankcija.
Šraner Burgener je navela da je od puča do danas uhapšeno 2.729 osoba i da se procenjuje da je 536 ubijeno. Savet bezbednosti UN je 10. marta pozvao na obnovu demokratije u Mjanmaru i oštro osudio nasilje nad mirnim demonstrantima, uz apel vojsci da bude „krajnje uzdržana“.
Vlasti Mjanmara su u sredu objavile da počinju sa jednostranim jednomesečnim primirjem, ali da će izuzetak biti akcije koje remete bezbednost vlade i administrativne operacije, što se očigledno odnosi na masovan pokret protiv vojne hunte.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: