Foto:EPA-EFE/MARISCAL

Italijanski Nacionalni institut zdravlja saopštio je danas da su od 1. februara u domovima za stare umrla najmanje 6.773 štićenika, a najmanje 40 odsto je imalo potvrđenenu infekciju koronavirusom, što je Svetska zdravstvena organizacija okvalifikovala kao masakr.

Upozorava se da je taj broj sigurno veći, jer Institut nema podatke za sve domove i, što je još gore, veoma malo njhovih korisnika je testirano, pa je nemoguće utvrditi ko je sve bio zaražen.

U Bergamu su sigurno potvrđene 534 smrti testiranih štićenika domova, a u Milanu 749.

Institut navodi da je drastičan primer ulaska virusa u domove za stare registrovan u malom mestu Roka di Papa, nedaleko od Rima, gde je u domu San Rafaele poztivan test imalo 148 korisnika, a u čitavom gradiću je bilo samo 11 zaraženih.

Dom je nakon toga blokiran i svi koji su u njemu stavljeni su u karantin, a gadonačelnica Veronika Ćimino rekla je da menadžment nije želeo da sarađuje sa gradskim vlastima kada su određivane mere zaštite.

#related-news_1

Policija je na kraju podnela prijavu protiv odgovrnih i tužilaštvo je pokrenulo istragu, a Ćimino je za AP rekla da je apsurdno da jedna privatna ustanova tog tipa ugrozi zdravlje i živote tako osetljive kategorije ljudi.

Istrage se vode i u mnogim drugim staračkim domovima, uključujući i Pio Alberto Trivulzio u Milanu, koji ima 1.000 korisnika, od kojih su 143 umrla, a zaposleni su rekli da im je menadžment zabanio da nose zaštitnu opremu i maske da ne bi plašili ljude.

Istragu o dešavanjima u tom domu zasebno je pokrenulo i Mistarstvo zdravlja.

Predstavnik Svetske zdavstvene organizacije Ranijeri Gvera oceno je da je to što se dešava u domovima za stare u Italiji „masakr“ i da bi to trebalo da natera vladu da se zapita kako se vodi briga o starim ljudima.

„Ja sam deo organizacije koja pita italijansku vladu: šta se desilo i zašto“, rekao je Gvera, a isto pitanje postavljaju i članovi porodica umrlih.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram