Hrvatska, ostrvo, Brač
Foto: Shutterstock

Na crnim listama turističkih iznajmljivača sa područja Makarske rivijere našla su se lažna imena "vlasnika" apartmana koji goste mame da im uplate akontaciju za boravak koji ili ne postoji ili postoji, ali vlasnik nema veze s takvim rezervacijama.

Naime, gost na internetu pronađe smeštaj za svoju porodicu i za sedam do 10 dana uplati avans s tim da mu lažni iznajmljivač pošalje slike apartmana za koji se kasnije ustanovi da uopšte ne postoji. Neki smeštajni objekti i prostori zaista i postoje, ali je prevarant ukrao fotografije tuđih apartmana, pa gost koji satima vozi iz inostranstva do Makarske na kraju shvati da je prevaren, jer stvarni vlasnik uopšte nije primio njegovu rezervaciju.

plaža hrvatska
Foto: Dalibor Brlek / Panthermedia / Profimedia

Na stranici Crna lista iznajmljivača na Fejsbuku opisan je modus operandi lažnih iznajmljivača čija su sedišta uglavnom u inostranstvu i koji na poruke zainteresovanih gostiju, odgovaraju na vrlo lošem hrvatskom jeziku, pa osoba ima osećaj kao da komunicira sa robotom.

Zato je gostima pre bilo kakve uplate boravka bitno napomenuti da se najpre obrate lokalnoj turističkoj zajednici kako bi proverili da li njihov domaćin zaista postoji. Kako su za Slobodnu Dalmaciju kazali iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske, tokom ove godine Policijska stanica Makarska evidentirala je pet takvih krivičnih dela – prevara na štetu stranih državljana.

plaža hrvatska
Foto: Oliver Wintzen / robertharding / Profimedia

O evidentiranim događajima upoznato je Državno tužilaštvo, tako da je u toku kriminalistička istraga.

„Građanima se preporučuje da pripaze putem kojih oglasa i internetskih stranica pronalaze smeštaj te da provere da li za određeni smeštaj ima recenzija korisnika. Takođe je potrebno pripaziti da li je osoba koja iznajmljuje smeštaj stvarno i osoba koja je za njega odgovorna.

Iznajmljivač bi trebao da se potpiše punim imenom i prezimenom, a njegovi lični podaci i podaci agencije trebali bi da se nalaze na svim reklamnim materijalima, uključujući i društvene mreže i sajt putem kojeg se oglašava. Ako su u mogućnosti, građanima se savetuje da pre uplate novca obave i detaljnije provere putem nadležnih institucija kako bi se uverili da se određena nekretnina zaista iznajmljuje te da je osoba ili agencija koja oglašava najam zaista za to i ovlašćena.

Punta Rata
Foto: Dalibor Brlek / Panthermedia / Profimedia

Sklapanje poslova putem Interneta kao što su, na primer, iznajmljivanje stana ili apartmana, kupovina vozila i slično, donosi veći rizik od onog kada se to radi u ličnom kontaktu s ponuđivačem. Naime, ono što se savetuje jeste da osobe koje imaju nameru da plate određenu uslugu, obave potrebne provere, pronađu osobu koja za njih može da obavi proveru da li je tačna informacija da se iznajmljuje, odnosno da obavljanje ovih poslova prepuste agencijama i ovlašćenim osobama koje će za njih obaviti potrebne provere“, kazali su iz policije, uz napomenu kako je očigledno da su internetski prevaranti vrlo inovativni u korišćenju novih tehnologija.

Pročitajte još...

Lažni iznajmljivači i apartmani nisu novina za Ivu Mravičića, direktora TZ-a Tučepi, koji je kazao da je slučajeve prevare ovog leta zabeležio tri puta.

„Reč je o nepostojećem imenu i prezimenu u Tučepima ili osobi kojoj se uplata mora obaviti na bankovni račun u Nemačkoj ili Srbiji. Srećom, gosti pre uplate akontacije, zovnu turističku zajednicu i provere je li apartman registrovan“, ističe Mravičić.

I TZ Makarska često nazivaju gosti koji žele da provere postoji li uopšte njihov apartman u gradu. Prema rečima Tonča Lalića iz TZ-a, lani je po Makarskoj „operisala “ Ukrajinka koja je uzimala novac za nepostojeće apartmane s ukradenim fotografijama.

Ista stvar je i u Drveniku, pa je tako Duje Lozina, TZ-ov direktor, bio žrtva prevaranata.

„Nedavno je žena iz Srbije iznajmljivala smeštaj u Drveniku, ali je ukrala fotografiju upravo mojih apartmana. Prevaranti su uglavnom iz Srbije, ali sada srećom postoje crne liste pa se gosti bolje informišu“, naglašava Lozina.

BONUS VIDEO Grčka, Crna Gora ili Hrvatska: Gde letovati?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar