Bolest kralja Čarlsa koja poslednjih dana puni naslovne strane svetskih medija, ponovo je probudila interesovanje za odnos između dva brata. Nedugo nakon što je javnost saznala za dijagnozu, objavljeno je da je princ Hari na putu da poseti svog oca. Međutim, ono što je zaintrigiralo javnost i medije jeste podatak da je Hari noć proveo u londonskom hotelu, umesto sa porodicom u palati. Hari je nakon 24 sata napustio Veliku Britaniju i na putu je ka Americi, bez ikakvog kontakta sa bratom.
Kako piše Dejli mejl, veruje se da je Vilijamu (41) fokus briga o supruzi Kejt, koja se oporavlja od operacije abdomena. Izvor je rekao Tajmsu da je Dajer, koji se i sam nedavno oporavio od raka debelog creva, poslednjih godina bio uz Harija.
„Na Marka se uvek možemo pouzdati da će urazumiti Harija i biti mu podrška“, rekao je izvor.
Transatlantsko putovanje vojvode od Saseksa pobudilo je nadu da će njegov povratak u Veliku Britaniju biti iskorišćen da se zaleče rane koje Hari ima sa svojom porodicom. On je jedva razgovarao sa svojim ocem od smrti kraljice Elizabete, a, navodno, se nisu čuli ni za Harijev 39. rođendan.
Hari je stigao u Klarens Haus u 14.45 gde je imao „kratki sastanak“ sa svojim ocem. Mediji su preneli da ga je lično Čarls pozvao kako bi mu saopštio poražavajuću vest. Uprkos Harijevom stalnom sukobu sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, Harija je pratilo policijsko obezbeđenje.
Princ je poslednji put bio u Velikoj Britaniji u septembru, na dodeli „Well Child Awards“, gde je odseo u hotelu. Megan je ostala u Americi. Pre toga je prisustvovao očevom krunisanju, ali je London napustio samo nekoliko sati nakon ceremonije kako bi se vratio u Montesito.
Izvor blizak princu smatra da Harijev odlazak u Britaniju „ukazuje na ozbiljnost kraljevog stanja“, ali ni Hari ni Vilijam još uvek nisu dali nikakvu izjavu.
Podsetimo, Bakingemska palata je u ponedeljak saopštila da su lekari otkrili rak tokom medicinske procedure zbog uvećane prostate. Izvori otkrivaju da je rak otkriven tokom operacije. Dijagnoza raka šokirala je svet.
Saopšteno je da je kralj zahvalan svom medicinskom timu na brzoj intervenciji, dobre je volje i raduje se povratku na javnu dužnost što je pre moguće. Još uvek nije poznato kada će početi kompletan program angažmana.
Mediji smatraju da će dijagnoza, profesionalno gledajući, verovatno biti poražavajuća za Čarlsa, koji je bio najduži naslednik prestola u britanskoj istoriji. Od kako je postao kralj, imao je tri državne posete inostranstvu, bio je dva puta domaćin. Dok je kraljica Elizabeta bila podvrgnuta operacijama u više navrata, uključujući koleno i kataraktu, nije imala većih zdravstvenih problema tokom svoje 70-godišnje vladavine.
Ni kralj do sada nije imao većih problema, sem što je patio od bolova u leđima. Prvi znak da nešto nije u redu pojavio se 17. januara kada je Bakingemska palata objavila da je kralj „zatražio intervenciju zbog uvećane prostate“. Primljen je na privatnu kliniku u centru Londona 26. januara.
Svaki treći muškarac stariji od 50 godina ima simptome uvećane prostate, poznate kao benigna hiperplazija prostate. Ona obično ne predstavlja ozbiljnu pretnju po zdravlje i nije rak.
Međutim, pacijenti nekada moraju da prođu razne testove kako bi se isključila dijagnoza raka. Operacija se obično preporučuje samo za umerene do teške simptome koji nisu reagovali na lek.