Ilon Mask i Donald Tramp Foto:Frederic J. BROWN / AFP / Profimedia

Ilon Mask, milijarder i izvršni direktor kompanija Tesla i SpaceX, obećao je da će se "boriti" kako bi odbranio vizni program H-1B, koji omogućava zapošljavanje stranih kvalifikovanih radnika u tehnološkoj industriji. Ovaj sukob izazvao je nesuglasice između Maskovih pristalica iz tehnološke industrije i onih koji podržavaju politiku Donalda Trampa, koji se protive ovom programu.

Mask je na društvenoj mreži X izjavio: „Razlog zašto sam u Americi, zajedno sa toliko ljudi koji su odgovorni za izgradnju SpaceX-a, Tesle i stotina drugih kompanija koje su učinile Ameriku snažnom, je H-1B“. Dodao je da će učiniti sve što je potrebno kako bi zaštitio ovaj program. „Ne možete ni zamisliti koliko ću se boriti za ovo pitanje“, rekao je Mask.

Mask, koji je rođen u Južnoafričkoj Republici i koji je postao američki državljanin, bio je nosilac vize H-1B. Njegova kompanija Tesla ove je godine ishodila 724 vize H-1B. Program H-1B obično omogućava izdavanje viza na tri godine, a nositelji mogu produžiti vizu ili podneti zahtev za zelenu kartu.

Maskova objava bila je usmerena ka Trampovim pristalicama koji se protive imigraciji, a koji su sve više tražili ukidanje ovog programa.

PROČITAJTE JOŠ:

Tramp stao na stranu Ilona Maska

Novizabrani predsednik SAD-a, Donald Tramp, u subotu je stao na stranu svog ključnog podržavaoca, Ilona Maska, u javnoj raspravi o vizama H-1B. Tramp je izjavio da u potpunosti podržava ovaj program, koji je naišao na protivljenje određenih pristalica njegove politike.

Tramp je rekao da se zalaže za program viza H-1B i da smatra da je to „izvrstan program“. „Imam mnogo H-1B viza na svojim posedima. Verujem u H-1B. Koristio sam ga mnogo puta. To je izvrstan program“, rekao je Tramp u intervjuu za Njujork Post.

Iako je Tramp tokom svog prvog mandata pokušao ograničiti korišćenje viza, sada se izjasnio u korist programa koji omogućava zapošljavanje kvalifikovanih radnika iz drugih zemalja. Mask, koji je postao američki državljanin, koristio je vizu H-1B, a Tesla je ove godine dobila 724 vize.

Rasprava oko viza H-1B postala je posebno intenzivna nakon što su ekstremno desničarski aktivisti kritikovali Trampov izbor Srirama Krishnana, indijsko-američkog rizičnog kapitalista, za savetnika za veštačku inteligenciju. Oni su smatrali da bi Krishnan mogao uticati na imigracijsku politiku Trampove administracije.

Rasprava između tehnoloških lidera kao što je Mask i političkih protivnika programa H-1B postala je značajna tema, jer se američka tehnološka industrija oslanja na ovaj program kako bi zaposlila visoko kvalifikovane radnike iz inostranstva.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare