Foto:EPA-EFE/MOHAMMED SABER; Aris MESSINIS / AFP / Profimedia; APAImages / Shutterstock Editorial / Profimedia; MENAHEM KAHANA / AFP / Profimedia;

Uslovi u Pojasu Gaze već decenijama su katastrofalni, a ovu teritoriju neki nazivaju „najvećim svetskim zatvorom na otvorenom“. Čak i pre izbijanja novog sukoba nakon Hamasovog terorističkog napada na Izrael 7. oktobra, polovina Palestinaca koji žive u Gazi zavisila je od hrane koju su slale Ujedinjene nacije. Ti uslovi su se pogoršali tokom prošlog meseca, dok Izrael nastavlja sa bombardovanjem enklave u svojoj misiji uništenja terorističke grupe Hamas. Ova grupa spada među najbogatije militantne grupe, a lideri Hamasa spadaju u milionere. Evo kako oni žive, dok stanovnici Gaze prolaze kroz pakao na Zemlji.

I dok većina građana na gusto naseljenoj teritoriji živi u siromaštvu, nekolicina odabranih živi u vilama sa mermernim podovima i luksuznim hotelima.

Prema ambasadi Izraela u SAD, tri najviša lidera Hamasa – Musa Abu Marzuk, Kaled Mašal i Ismail Hanije – imaju neto vrednost od po više od tri milijarde dolara. Ambasada takođe tvrdi da Hamasov godišnji promet iznosi milijardu dolara i sugeriše da je ta grupa druga posle ISIS-a kao najbogatija teroristička grupa na svetu.

Hamas je najpoznatiji po svom vojnom krilu.

Grupa je preuzela vlast u Gazi 2007. godine, a njen politički lider Ismail Hanije te godine je preuzeo ulogu premijera. I dalje kontroliše teritoriju, bez raspisanih izbora od tada.

U godinama otkako su preuzeli kontrolu, vođe grupe profitirale su na bedi naroda Gaze, prenosi Dejli mejl.

U videu, ambasada Izraela u SAD optužila je grupu da koristi svoja sredstva za izgradnju tunela i naoružavanje svojih boraca, a ne za izgradnju vitalne infrastrukture kao što su bunari i obnova uništenih zgrada.

Studija iz 2021. sugeriše da je oko jedne četvrtine bolesti koje se šire na teritoriji uzrokovano zagađenjem vode, a 12 odsto smrti male dece je posledica infekcija povezanih sa kontaminiranom vodom.

Foto:printscreen/twitter

„Dok su stanovnici Gaze lišeni osnovnih potreba, Hamas koristi pomoć i sredstva kako bi napunio sopstvene džepove“, navodi ambasada u objavi na društvenoj mreži X (bivši Tviter).

Izrael je takođe rekao da Hamas nastavlja da napada preko granice bez izgradnje civilnih skloništa za bombe, znajući da će izraelska vojska uzvratiti.

Umesto toga, Izrael kaže da Hamasovo rukovodstvo gomila svoje bogatstvo, koristi Palestince kao živi štit i dozvoljava da stanovništvo gladuje.

Prema nemačkom novinskom izdanju Bild, postoje četiri zvaničnika Hamasa koji su se posebno obogatili tokom godina – trio Abu Marzuk, Kaled Mašal i Ismail Hanije – kao i četvrti po imenu Junis Kafišeh.

Foto:printscreen/twitter.com/JensOdlande

Veruje se da je Hanije najbogatiji od njih trojice – uprkos tome što se jednom zakleo da će živeti samo od maslinovog ulja i zatar začina.

Hanije, 61-godišnji otac 13 dece, krije se od 2019. godine i živi u luksuznim hotelima u Kataru i Turskoj.

Nemački Bild izveštava da on često leti između Teherana, Istanbula, Moskve i Kaira svojim privatnim avionom kako bi se sastao sa liderima prijateljskih nacija.

Maz, koji je sam po sebi veoma bogat mogul u oblasti nekretnina, poznat je u Pojasu Gaze kao „gospodar kuća“. Kada je u Turskoj, često ga viđaju u društvu privlačnih žena i alkohola, uprkos njegovoj islamskoj veri.

Njegov brat Abdel Salam je u međuvremenu osramoćen nakon što je otkriveno da crpi novac u ulozi sportskog ambasadora Hamasovog „Saveta Šura“ (Politbiroa), piše Bild.

Publikacija procenjuje njegovu neto vrednost na 2,5 miliona dolara, dok je izraelska ambasada u SAD sugerisala da je čak 3,2 milijarde dolara. Druga publikacija, i24Njuz, napisala je prošlog meseca da bi njegovo bogatstvo moglo dostići čak pet milijardi dolara.

Kaled Mašal (67) je bivši šef Hamasovog političkog biroa. Pobegao je iz Damaska od arapskog proleća u Siriji i, kao i Hanije, sada živi u Kataru. Odatle upravlja nekretninama i finansijskim transakcijama za Hamas.

Kada je pobegao iz Sirije, prenosi Bild, navodi se da je uzeo 1,5 milijardi dolara iz Hamasovog štaba u Damasku. Izraelska ambasada procenjuje njegovu neto vrednost na četiri milijarde dolara.

Mousa Abu Marzouk (72) je još jedan Hamasov lider. Smatra se drugim po komandi u grupi, i svojevrsni je ministar spoljnih poslova.

Nakon što je proveo 14 godina u SAD – gde je 1995. uhapšen zbog aktivnosti podrške terorizmu i deportovan posle dve godine – preselio se u Jordan, zatim u Siriju, a zatim u Kairo 2012. godine.

Uprkos hapšenju, on je zadržao svoj novac, a sada je Bild objavio da se njegovo bogatstvo procenjuje na dve milijarde dolara, dok ga izraelska ambasada u SAD procenjuje na više, na tri milijarde dolara.

Junis Kafišeh (67) je četvrti zvaničnik Hamasa kojeg je Bild istakao zbog svog ogromnog bogatstva.

Foto:Tanjug/AP Photo/Abdul Qader Sabbah/EPA-EFE/MOHAMMED SABER

On je jedan od najvažnijih finansijskih menadžera terorističke grupe, a na američkoj je listi sankcija od 2022. zbog toga što je „umešan u upravljanje operacijama Hamasa i držao ključne pozicije u nekoliko kompanija koje kontroliše Hamas, uključujući sudansku Agrogate Holding i Trend GIO sa sedištem u Turskoj“.

Trend GIO, koji je takođe na američkoj listi za praćenje terorizma, prijavio je neto profit u 2022. od 57,8 miliona turskih lira (oko dva miliona evra).

Međutim, prema i24Njuz-u, bogatstvo koje su akumulirali najviši zvaničnici Hamasa samo je vrh ledenog brega.

Internet izdanje sugeriše da stotine lidera Hamasa sede na milionima zahvaljujući oporezivanju robe koja se unosi na teritoriju i preko međunarodnih donatora, uglavnom iz Katara.

Iako su neke procene Hamasovog bogatstva konzervativnije, nema sumnje da su vođe grupa nagomilali ogromna bogatstva.

U maju 2022. Ministarstvo finansija SAD sankcionisalo je finansijskog zvaničnika Hamasa, kao i druge finansijske posrednike.

U njemu se navodi: „Hamasova investiciona kancelarija, čije rukovodstvo nadgleda ovu mrežu, držala je imovinu procenjenu na više od 500 miliona dolara, uključujući kompanije koje posluju u Sudanu, Turskoj, Saudijskoj Arabiji, Alžiru i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.“

Foto: MAHMUD HAMS / AFP / Profimedia

A prema dokumentima do kojih je došao nemački list Velt am Sontag, grupa ima finansijsku imperiju van Pojasa Gaze vrednu skoro 750 miliona dolara (600 miliona funti).

Kako je Hamas akumulirao svoje bogatstvo?

Zbog toga što je teroristička grupa, Hamas je odsečen od pomoći poput Sjedinjenih Država i Evropske unije koje obezbeđuju podršku Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji na Zapadnoj obali.

Istorijski gledano, palestinski iseljenici i privatni dobrotvori na Bliskom istoku obezbedili su veliki deo finansiranja grupe, pored nekih islamskih dobrotvornih organizacija na Zapadu.

Izrael je u prošlosti takođe dozvolio Kataru da pruži stotine miliona dolara pomoći vlastima u Gazi, dok druga strana pomoć dolazi preko Palestinske nacionalne uprave i humanitarnih grupa Ujedinjenih nacija.

Hamas je uspeo da poveća sopstvene prihode, oporezujući robu koja se kreće kroz sofisticiranu mrežu tunela koji izbegavaju egipatski granični prelaz na jugu, donoseći hranu, lekove, gorivo i gotovinu, kao i oružje.

Danas je Iran jedan od najvećih donatora Hamasa. Zemlja koja  je zakleti neprijatelj Izraela daje sredstva, oružje i vojnu obuku grupi.

Prema CFR-u, daje oko 100 miliona dolara godišnje Hamasu, palestinskom Islamskom džihadu i drugim grupama koje su označene kao terorističke organizacije.

Foto: EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Turska je takođe podržavala Hamas i kritičar je Izraela. Iako Ankara kaže da podržava samo političko krilo grupe, takođe je optužena za finansiranje Hamasovih terorističkih aktivnosti kroz pomoć preusmeranu na vojno krilo grupe.

Međutim, uprkos akumulaciji bogatstva, Hamas je izbegao odgovornost za izgradnju infrastrukture i zaštitu građana Gaze.

PROČITAJTE JOŠ:

U stvari, samo prošle nedelje, Abu Marzuk je izjavio da politički biro terorističke grupe nije odgovoran za zaštitu civila u obalskom pojasu usred izraelskog bombardovanja teritorije.

„Izgradili smo tunele jer nemamo drugi način da se zaštitimo od stradanja u vazdušnim napadima. Borimo se iz unutrašnjosti tunela“, rekao je on.

Prema pisanju Tajms of Izrael, on je zatim nastavio da tvrdi da je obaveza Izraela da obezbedi potrebe stanovnika Gaze prema Ženevskoj konvenciji.

Iako svi izvori prihoda Hamasa mogu ostati nepoznati, jedno je sigurno: grupa neće preusmeravati svoja sredstva da pomogne civilima Gaze, koji svakim danom tonu sve dublje i dublje u humanitarnu krizu.