Oglas

1740239743-12842469-1024x683.jpg
Hamas Foto:EPA-EFE/MOHAMMED SABER
Hamas Foto:EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Hamas bi mogao večeras da oslobodi taoce? Imaju jedan uslov za Izrael

12. okt. 2025. 14:11

Hamas, prema informacijama sa terena, razmatra mogućnost da još večeras oslobodi izraelske taoce, ukoliko Izrael pristane na poslednje izmene u spisku palestinskih zatvorenika koji bi bili oslobođeni u sklopu sporazuma o prekidu vatre.

Oglas

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas da je njegova vlada „spremna i pripremljena da odmah primi sve naše otete građane“. Iz njegovog kabineta saopšteno je da je Netanjahu obavio razgovor sa državnim koordinatorom za taoce, Galom Hiršom, kako bi se pripremile sve procedure za prijem oslobođenih.

Rok za oslobađanje svih preostalih izraelskih talaca ističe u ponedeljak u 12 časova po lokalnom vremenu, ali Hamas, prema rečima posrednika, razmatra da proces započne ranije — već večeras.

Zahtevi Hamasa: oslobađanje istaknutih palestinskih zatvorenika

Kako prenosi BBC, Hamas i dalje insistira da u sporazum budu uključena sedmorica visokoprofilnih palestinskih zatvorenika, među kojima su Marvan Barguti i Ahmad Sadat.

Barguti, jedan od najpopularnijih palestinskih političara, služi pet doživotnih kazni i dodatnih 40 godina zbog organizovanja napada u kojima su 2004. godine ubijena četiri izraelska civila i jedan grčki monah. I pored toga, on i dalje uživa ogroman ugled među Palestincima i prema anketama bi lako pobedio na predsedničkim izborima ispred Mahmuda Abasa ili bilo kog lidera Hamasa.

Ahmad Sadat, lider Narodnog fronta za oslobođenje Palestine (PFLP), osuđen je na 30 godina zatvora zbog vođenja „nelegalne terorističke organizacije“ i umešanosti u atentat na izraelskog ministra 2001. godine.

Izraelska strana, međutim, od početka pregovora odbija da oslobodi ovu grupu zatvorenika, što je sada glavni kamen spoticanja u dogovoru o razmeni.

Pregovori u poslednjem trenutku

Novi krug razgovora započeo je jutros u 10:30 po lokalnom vremenu u Istanbulu. Palestinski izvor uključen u pregovore potvrdio je da se raspravlja o „tehničkim detaljima razmene i finalnom sastavu liste zatvorenika“.

Prema dogovorenoj formuli, Izrael bi trebalo da oslobodi zatvorenike sa najvišim kaznama, a Hamas insistira da to pravilo mora da važi i za pomenutu sedmorku.

„Ako Izrael pristane da pusti makar dvojicu njih, Hamas će odmah večeras osloboditi taoce“, rekao je palestinski zvaničnik. „Ako se to ne dogodi, situacija ostaje neizvesna.“

Šta predviđa dogovor o prekidu vatre

U sklopu tekućeg primirja, Izrael se obavezao da oslobodi oko 250 palestinskih zatvorenika sa doživotnim kaznama i još 1.722 pritvorenika iz Gaze, uključujući gotovo dvadesetoro dece.

Izraelska zatvorska služba već je započela premeštanje zatvorenika u zatvore Ofer i Ketciot, gde se pripremaju za mogući transfer. Oslobađanje palestinskih zatvorenika trebalo bi da usledi nakon što Hamas pusti 48 izraelskih talaca, koji se još uvek nalaze u Gazi.

Porodice zatvorenika, prema navodima izraelske vojske, upozorene su da ne organizuju proslave nakon puštanja svojih članova.

Iako su posrednici iz Katara i Egipta optimistični da bi sporazum mogao biti sproveden bez novih sukoba, obe strane su ostale na oprezu.

Netanjahu je poručio da će Izrael „pratiti situaciju iz minuta u minut“ i da su sve bezbednosne snage „u stanju pune pripravnosti“.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare