Takozvanu "uzbekistansku princezu" Gulnaru Karimovu švajcarske vlasti optužile su za vođenje međunarodne kriminalne organizacije koja je oprala stotine miliona dolara. Karimova, koja se nalazi u zatvoru u rodnom Uzbekistanu od 2019. godine, negira optužbe koje joj se stavljaju na teret.
Ćerka pokojnog uzbekistanskog predsednika Islama Karimova optužena je za krađu stotina miliona iz Uzbekistana, kao i podmićivanje rukovodilaca i zvaničnika globalne vlade, piše Fajnenšl Tajms.
Karimova (51) se nalazi u uzbekistanskom zatvoru od 2019. godine, a u četvrtak je optužena u Švajcarskoj da je bila na čelu navodne kriminalne grupe. Novac je navodno prala preko raznih firmi i bankovnih računa koji su bili smešteni u Švajcarskoj.
Karimova, koja je bila diplomata, ambasadorka u Španiji, predstavnica u UN-u u Ženevi, ali i pop pevačica, prema švajvarskim vlastima, imala je organizaciju poznatu pod nazivom „Kancelarija“, koja je bila sastavljena od više od 100 legitimnih kompanija koje su tajno radile na pranju novca kako bi se njeni članovi lako obogatili.
Karimova je godinama imala imunitet od krivičnog progona zbog svog statusa diplomatkinje, tako da je bezbrižno putovala svetom i promovisala svoj raskošan životni stil i slavne prijatelje.
Glavno središte kriminalne organizacije, koja je navodno započela s radom 2005. godine, bila je švajcarska kompanija „Zeromax“, koja je 2010. godine prestala s radom. Na računu kompanije otkrivene su „neobične“ aktivnosti, uključujući milionske iznose potrošene na dragulje i luksuzne medicinske tretmane.
Bivša modna dizajnerka navodno je koristila sefove u Lombard Odijeru, švajcarskoj bankarskoj kompaniji, za smeštaj dijamanata i dragog kamenja vrednog milione. Osim toga, oko 440 miliona dolara imovine na ime Karimove još uvek je zamrznuto u banci.
Karimova je odbacila optužbe. Njen advokat iz Ženeve, Gregori Manget, rekao je da ona „osporava sve optužbe i da će se boriti za svoju oslobađajuću presudu“.
“Osporavamo teoriju o kriminalnoj organizaciji. Iz šešira su je izvukli švajcarski tužioci tek pre godinu dana, 10 godina nakon početka njihove istrage. Naša klijentkinja Gulnara Karimova držana je u pritvoru gotovo deset godina. Nema naznake koliko će još morati da provede u zatvoru u Uzbekistanu“, rekao je on, a preneo Fajnenšl Tajms.
Uprkos „princezinom“ poricanju, švajcarski tužioci su tvrdili da je njena organizacija „svoje kriminalne aktivnosti obavljala kao profesionalni posao, pridržavajući se obaveznih propisa i pridržavajući se stroge raspodele zadataka, dok je takođe pribegavala nasilju i zastrašivanju“.
Švajcarska je počela da je istražuje Karimovu nakon što joj je 2016. godine umro otac, zbog čega je izgubila diplomatski imunitet.
Karimova je takođe stavljena u kućni pritvor 2013. godine nakon političke promene u zemlji, a 2017. godine je osuđena za proneveru u svojoj domovini. Njeni advokati tvrde da je od tada bila mučena i da je lišena svojih osnovnih prava.