Istraga BBC-a utvrdila da srpske granate koristi paravojna formacija u Sudanu, stižu preko UAE
Sudan Foto:Tanjug/AP Photo/Marwan Ali/EPA-EFE/Indonesian Embassy KBRI Khartoum/Khalil MAZRAAWI / AFP / Profimedia/AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) optuženi su da su prekršili embargo UN na oružje, isporučivši dronove zaraćenim stranama u ratu u Sudanu. Na osnovu prikupljenih dokaza, BBC navodi da je primećeno da je dron koji koristi paravojna grupa Snage za brzu podršku (RSF) lansirao minobacačke granate sa oznakama koje ukazuju na to da su granate iz Srbije.

Granate iz Srbije preko UAE stižu u Sudan?

Kako navodi BBC, pojavili su se dokazi da RSF koristi bespilotne letelice napravljene od komercijalnih komponenti, koje su sposobne da ispuštaju minobacačke granate od 120 mm.

Slike i snimci na društvenim mrežama pokazuju da je sudanska vojska oborila mnoge od ovih dronova. Brajan Kasner, stručnjak za oružje u Amnesti internešenel, kaže da Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) snabdevaju RSF oružjem.

„UAE snabdevaju svoje saveznike istim bespilotnim letelicama i u drugim konfliktnim područjima, kao što su Etiopija i Jemen. Dron je bacao garante sa oznakama iz Srbije, a pronašli smo dokaze da je oružje iz Srbije u Sudan stiglo iz UAE“, objasnio je on.

Prema izveštaju UN koji je predstavljen Savetu bezbednosti ranije ove godine, stručnjaci za praćenje avijacije primetili su vazdušni most putem kog je navodno transportovano oružje iz UAE za RSF, što su zvaničnici UAE sa kojima je BBC razgovarao negirali.

Ruta počinje od aerodroma u Abu Dabiju, prolazi kroz aerodrome u Najrobiju i Kampali, pre nego što se završi na aerodromu u Čadu, nekoliko kilometara od zapadne granice Sudana, gde RSF ima svoje uporište. Izveštaj UN takođe citira lokalne izvore i vojne grupe koje kažu da se oružje istovara iz aviona nekoliko puta nedeljno.

Zvaničnici UAE su više puta poricali da su ovi avioni prevozili oružje, rekavši da su umesto toga dostavljali humanitarnu pomoć. U saopštenju, vladin zvaničnik je za BBC naveo da su UAE posvećeni traženju „mirnog rešenja konflikta koji je u toku“.

Sudan policija Foto:EPA/KHALED ELFIQI

„Pomoć“ iz Irana

Kada je reč o vojnim snagama Sudana, BBC otkriva da dobijaju oružanu pomoć iz Irana. Početkom januara 2024. na mreži „Iks“ se pojavio snimak vojnog drona koji su oborile snage RSF.

Prema rečima Vima Zvijnenburga, stručnjaka za dronove i šefa projekta za humanitarno razoružanje u holandskoj mirovnoj organizaciji PAKS, njegova olupina, motor i rep podsećali su na dron iranske proizvodnje pod nazivom Mohadžer-6.

Mohadžer-6 je dugačak 6,5 metara, može da leti do 2.000 km i da izvodi vazdušne napade navođenom municijom u slobodnom padu. Zvijnenburg je identifikovao drugu verziju drona na satelitskom snimku vojne baze Vadi Seidna, severno od Kartuma, snimljenom tri dana kasnije.

„Ovi dronovi su veoma efikasni jer mogu tačno da identifikuju mete uz minimalnu obuku. To je pokazatelj aktivne iranske podrške sudanskoj vojsci“, kaže on, iako je Upravni savet Sudana negirao nabavku oružja od Irana.

Foto: EPA-EFE/KHALED ELFIQI

Početkom decembra, putnički avion Boing 747 koji pripada iranskom teretnom prevozniku „Keshm Fars Air“ poleteo je sa aerodroma Bandar Abas u Iranu, krenuvši prema Crvenom moru pre nego što je nestao sa radara. Nekoliko sati kasnije, sateliti su snimili avion istog tipa na aerodromu Port Sudan na istoku zemlje, gde se nalaze zvaničnici sudanske vojske.

Isto se dogodilo još pet puta do kraja januara, istog meseca kada je dokumentovana upotreba iranskih dronova. „Keshm Fars Air“ suočava se sa američkim sankcijama zbog brojnih optužbi za transport oružja i boraca širom Bliskog istoka, posebno u Siriju, jednog od glavnih saveznika Irana.

Kršenje rezolucije UN

Dronovi koje su obe strane u građanskom ratu navodno uvezle krše rezoluciju Saveta bezbednosti UN izdatu 2005. godine, koja zabranjuje snabdevanje oružjem sudanske vlade i oružanih frakcija u Darfuru.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Savet bezbednosti mora da preuzme odgovornost i razmotri stanje Sudana, glad i broj ljudi ubijenih i raseljenih, i odmah primeni sveobuhvatni embargo na oružje za ceo Sudan“, kaže Kasner.

Od pojave dronova na nebu Sudana, situacija na zemlji se delimično promenila. Sudanska vojska je uspela da razbije opsadu nametnutu na nekoliko lokacija.

U međuvremenu, snage RSF su se povukle iz nekih naselja zapadno od glavnog grada. Ova promena se, prema rečima sagovornika BBC-a, dogodila zahvaljujući iranskim bespilotnim letelicama.

BONUS VIDEO Sudanska novinarka u egzilu: Mi nismo prioritet svetu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare