Mihail Gorbačov Foto: Zhernov Vadim / TASS / Profimedia

Čvrsti reformator, poslednji čelnik SSSR-a Mihail Gorbačov koji je preminuo u utorak u 92. godini, nakon odlaska iz Kremlja postao je prvi politički čelnik u savremenoj ruskoj istoriji koji je nakon godina na vlasti imao aktivnu javnu ulogu.

Ruski carevi i sovjetski vladari vekovima su obavljali dužnost do svoje smrti ili su ostatak života proveli u diskreciji.

Mihail Gorbačov gotovo 30 godina krčio je svoj vlastiti postsovjetski put.

Mihail Gorbačov Foto: Mikhail Japaridze / TASS / Profimedia

Zapadne reklame

Gorbačov se pojavio u nekoliko reklamnih kampanja za zapadne robne marke kako bi prikupio novac za svoju fondaciju, protivno savetima njemu bliskih ljudi.

Njegovo najupečatljivije pojavljivanje je reklama za „Pica Hat“ u kojoj bivši predsednik prelazi Crveni trg kako bi ušao u restoran poznatog američkog brenda. Tamo se žestoko raspravlja o nasleđu Gorbačova, ali naposetku pozdravljaju činjenicu da je on „doveo ‘Pica Hat’ u Rusiju“, piše Jutarnji list.

Godine 2007. pojavio se u kampanji Luj Vitona, koja ga je prikazala na zadnjem sedištu automobila kako se vozi kroz Berlin. Gorbačov gleda kroz prozor automobila u ostatke Berlinskog zida, s torbom te luksuzne marke koju drži pokraj sebe.

Neuspeli politički povratak

Godine 1996. Gorbačov je učestvovao na predsedničkim izborima na kojima mu je protivnik bio Boris Jeljcin, ali se glasanje završilo gorkim porazom bivšeg sovjetskog vođe, koji je osvojio manje od jedan odsto glasova.

Ti izbori definitivno isključuju Gorbačova iz aktivne politike i njegovi protivnici ga više ne doživljavaju kao ozbiljnu pretnju.

Konferencije u inostranstvu

Bivši sovjetski predsednik sledio je primer mnogih bivših zapadnih šefova država, učestvujući na unosnim konferencijama širom sveta, objavljujući memoare i aktivno radeći na razvoju fondacije koja nosi njegovo ime.

Godine 1992. Gorbačov je takođe bio osnivač ekološke nevladine organizacije „Green Cross International“. Mnogo godina nakon pada SSSR-a još uvek se sastajao s čelnicima poput Angele Merkel ili Baraka Obame kako bi unapređivao tu stvar.

Za svoj 80. rođendan 2011. organizovao je dobrotvornu gala svečanost u Albert Holu u Londonu, koju su vodili glumci Šeron Stoun i Kevin Spejsi, a učestvovali su, među ostalima, Bono i bivši američki predsednik Bil Klinton.

Jedno vreme kritičan prema Vladimiru Putinu, Mihail Gorbačov ublažio je svoj diskurs od 2014, osuđujući više SAD i Donalda Trampa kojeg je optužio da gura svet prema novom hladnom ratu.

Ipak, s početkom invazije na Ukrajinu dosta toga se promenilo. Iako u poslednjih šest meseci nije komentarisao agresiju, poslednji predsednik Sovjetskog Saveza pre smrti bio je razočaran i ljut na aktuelnog ruskog predsednika Vladimira Putina.

To je za američki Njuzvik u julu ove godine ispričao bliski prijatelj Mihaila Gorbačova, novinar i istaknuti kritičar Kremlja Aleksej Venediktov, koji je i tada bio u kontaktu s bivšim sovjetskim liderom.

Naime, vladavinu Mihaila Gorbačova obeležili su pojmovi „glasnost“ i „perestrojka“ (otvorenost i reforme), politike koje su omogućile znatno veću slobodu govora i ekonomske reforme koje su drastično smanjile tenzije između Zapada i Moskve.

Mihail Gorbačov Foto: Mikhail Japaridze / TASS / Profimedia

Otkako je Putin naredio rusku invaziju Ukrajine 24. februara, Rusija je izglasala niz autoritarnih zakona koji, na primer, omogućavaju zatvaranje svih onih koji se javno protive ratu.

Počeo je totalni progon svih kritičara Kremlja i napada na Ukrajinu. Venediktov, koji je bio glavni urednik radija Moskovski Eho, bio je primoran da zatvori stanicu.

U međuvremenu je NATO značajno ojačao svoju prisutnost u istočnoj Evropi kao odgovor na rusku agresiju, a Moskva se našla u međunarodnoj izolaciji zbog strogih sankcija koje joj je uveo Zapad.

„Sve što je Mihail Gorbačov napravio je uništeno“, rekao je Venediktov, pa dodao: „Sve njegove reforme svedene se na nulu. Ostao je samo pepeo i dim.“

„Kad me pitaju šta je dokaz za takve tvrdnje, odgovaram: ‘Kad je Gorbačov otišao, u Evropi je bilo 4.000 vojnika NATO-a za hitno delovanje. Sad je NATO najavio da će ih do kraja godine biti 300.000′“, rekao je Venediktov.

Porodični život

Najveća tragedija Mihaila Gorbačova nakon raspada SSSR-a bila je smrt njegove supruge Raise, koja je umrla od leukemije 1999. godine u 67. godini.

Mihail i Raisa Gorbačov Foto: Dmitryi Donskoy / Sputnik / Profimedia

Njegova ćerka Irina i unuka Ksenia žive u Nemačkoj.

Poslednji čelnik SSSR-a poslednje godine života je proveo u skromnoj kući zapadno od Moskve, uz sve češće boravke u bolnici.

BONUS VIDEO Izložba uništenih ruskih oklopnih vozila u centru Kijeva

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare