Vladimir Putin Foto: EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN

Aleksander Gabuev, viši saradnik Karnegijeve međunarodne zadužbine za mir i poznavalac prilika u Rusiji napisao je analizu situacije u Ukrajini za Fajnenšel tajms.

U nastavku prenosimo delove analize.

„Poslednji ruski napadi na ukrajinske gradove tužan su podsetnik da su najstrašnije stranice ovog ružnog rata tek pred nama. Ali oni takođe ukazuju na nešto dublje: apetit Vladimira Putina za eskalacijom i emocionalnu prirodu njegovog donošenja odluka. S Ukrajinom koja sve više pobeđuje na konvencionalnom bojnom polju, odgovor Kremlja postaje sve nepredvidljiviji, neproporcionalniji i destruktivniji“, prenosi Index.hr.

„Dve lekcije“

„Jučerašnja snažna reakcija Kremlja sadrži dve značajne lekcije. Prvo, Rusija i dalje raspolaže ogromnim sredstvima kojima može da orkestrira eskalaciju. Druga lekcija je Putinova reakcija na ponižavajuće neuspehe. Daleko od toga da se povukao, on će navaliti još snažnije bez obaziranja na strateške posledice sopstvenog delovanja.

PROČITAJTE JOŠ:

Ove lekcije su sve važnije. Vojni dobici Ukrajine i nesposobnost Kremlja da im se suprotstavi na konvencionalni način mogli bi dovesti Zapad na vrh eskalatorne lestvice u sukobu s jednom nuklearnom supersilom. S obzirom na Putinovu emotivnost, ovaj bi trenutak mogao nastupiti brzo i nepredvidivo, ostavljajući malo vremena Zapadu da se pripremi.

S obzirom na visoke uloge i emocije, prozor za diplomaciju će se verovatno otvoriti u najdramatičnijem trenutku: na primer, kada Putin počne zaista da povlači neke poteze sa svojim nuklearnim arsenalom, što će biti vidljivo NATO-u.

Tek tada bi ukrajinska i zapadna javnost mogle biti uverene da postoji hitna potreba za pregovorima. Diplomatija će morati da uključuje i Džoa Bajdena, jer ga Kremlj smatra jedinim pravim šefom suprotstavljene koalicije“.

BONUS VIDEO: Dan posle Putinovog osvetničkog napada: Širom Ukrajine odzvanjaju sirene za vazdušnu opasnost

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar