Milorad Dodik, Ekonomist, The Economist, naslovna
Foto: Printscreen/economist.com

Jedan od najuglednijih svetskih medija Ekonomist bavio se političkim odnosima u Bosni i Hercegovini, a analitičkom tekstu, pod naslovom "Bosna je na rubu raspada, Srbi žele napolje" akcenat je stavljen na politiku srpskog člana predstavništva BiH Milorada Dodika.

Londonski list navodi kako se BiH suočava s najozbiljnijom krizom od ratne 1995. godine. Osvrće se na uređenje zemlje pod Dejtonskim sporazumom nagoveštavajući da takav sistem pomaže održanju mira, ali pruža i velike mogućnosti za korupciju.

Pročitajte još:

„Sada je ova struktura ugrožena. Milorad Dodik, srpski član tročlanog Predsedništva zemlje, želi da ukine ovlašćenja koje je Republika Srpska dala bosanskoj državi. To je secesija u svemu osim po imenu. Najeksplozivniji predlog je ponovno stvaranje vojske RS-a, koja je ubila 8.000 Bošnjaka u Srebrenici 1995. godine. Dodikova igra moći počela je u julu, nakon što je visoki predstavnik nametnuo zakon kojim je nezakonito poricanje da je masakr u Srebrenici genocid“, navodi se u tekstu.

Autor dodaje da u međuvremenu HDZ, glavna stranka bosanskih Hrvata, preti blokiranjem planiranih ovogodišnjih izbora.

„Godinama se protivi činjenici da Bošnjaci i Hrvati zajednički glasaju za bosanske i hrvatske predstavnike Federacije u Predsedništvu. Stoga se Željko Komšić, hrvatski predstavnik, bira uglavnom bošnjačkim glasovima. Komšić protivi se izmeni izbornih pravila kako bi se glasači iz Federacije podelili po etničkoj pripadnosti, rekavši da HDZ i Dodik pokušavaju postići ono što separatističkim čelnicima nisu uspeli tokom rata. Oni koji prete bosanskom ustavu treba da budu uhapšeni“, piše londonski list.

Autor konstatuje i da argumenti o etničkim podelama ostavljaju onesposobljavaju  političare da vladaju.

„Zemlja ima drugi najveći broj umrlih od korone u Evropi u odnosu na broj stanovnika. Premijeru Federacije sudi se za korupciju u nabavci respiratora. U RS-u je korišten jeftini industrijski kiseonik za pacijente s koronom umesto medicinskog“, navodi se dalje u tekstu.

Paravojna policija RS-a je 9. januara marširala u povorci povodom 30. godišnjice ovog entiteta, iako je ustavni sud proglasio praznik nezakonitim. S Dodikom paradu je gledao ruski ambasador. Petog januara SAD su uvele sankcije Dodiku zbog pokušaja obstrukcije Dejtona i korupcije. Pojedine evropske zemlje će slediti primer, ali ne i EU u celini, jer Mađarska, koja podržava Dodika, to neće dopustiti“, zaključuje se, prenosi Klix.ba.

BONUS VIDEO: Milanović brani Dodika

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar