Pandemija koronavirusa dovela je do toga da razlika između bogatih i zemalja trećeg sveta posane uočljivija nego ikada ranije. Kako se sitacija nije smirila, već dodatno pogoršala pojavom delta soja, opasnije mutacije ovog virusa, bogate zemlje nastavile su sa gomilanjem zaliha vakcina, ne mareći sa siromašne koje svakodnevno broje sve više smrtnih slučajeva.
Većina evropskih zemalja popustila je mere protiv koronavirusa, jer su imunizovale veliki deo stanovništva. Istovremeno, stanovnici siromašnijih zemalja na vakcinu još uvek čekaju, a o kolektivnom imunitetu mogu samo da maštaju, prenosi CNN.
Iako su pre nekoliko meseci međunarodne nevladine i humanitarne organizacije, kao i mnogi lekari, apelovali da se višak vakcina donira siromašnim zemljama, pojava delta soja ih je čini se ugušila, te su i zemlje Evroske unije i Sjedinjene Države nastavile sa gomilanjem vakcina, ovoga puta još besnije.
Trebalo bi napomenuti i to da se vakcine proizvode u Sjedinjenim Državama, zemljama EU, Indiji i Kini. Od navedenih najmanje vakcina izvezla je upravo Evropska unija.
Ona se krajem jula obavezala da će će do kraja godine nerazvijenim zemljama pokloniti 200 miliona doza. Međutim, Žozep Borel visoki predstavnik EU za spoljnu politiku je samo nekoliko dana nakon obećanja izjavio je kako nije siguran u kojoj meri je obećanje izvodljivo u praksi.
Potrtparol Evropske komisije Kristijan Vigand, rekao je za CNN da je EU donirala 7,1 miliona doza partnerskim zemljama, uključujući 1,59 miliona putem Kovaksa, programa za razmenu vakcina koji vodi SZO.
„Uvereni smo da će države članice učiniti sve što mogu da ispune obećanje o 200 miliona doza“, dodao je portparol, prebacujući teret ispunjenja tog obećanja na svaku od 27 zemalja u bloku.
Prošle nedelje, britanski ministar spoljnih poslova Dominik Rab najavio je da će ta zemlja početi sa isporukom 9 miliona vakcina širom sveta, što će biti prva tura isporuke, od kako je britanski premijer Boris Džonson na prošlomesečnom samitu G7, najavio da će ukupno siromašnim zemljama dodeliti ukupno 100 miliona vakcina.
Potrebno mnogo više
Iako su obećane isporuke vakcina prilično velike, po proceni SZO-a, one su nedovoljne. Po njihovoj proceni svetu je potrebno još 11 milijardi doza vakcina.
Prema podacima Unicefa, humanitarni program Kovaks je do sada isporučio 188,1 milion doza u 138 zemalja.
Zvaničnici Afričke unije rekli su da je na ovaj kontinent stigla prva pošiljka vakcine Džonson i Džonson, ali da potražnja i dalje znatno nadilazi ponudu. U poslednjih mesec dana, broj smrtnih slučajeva je na ovom kontinentu skočio za 80 odsto.
Prošle nedelje, kenijski predsednik Uhuru Kenijat pridružio se sve apelima za odricanje od prava na intelektualnu svojinu nad vakcinama, rekavši da, iako njegova zemlja ima novca za kupovinu vakcina, do njih nisu uspeli da dođu jer su bogatije zemlje rezervisale veće količine od potrebnih.
BONUS VIDEO: Milanko Šekler o novim sojevima korona virusa
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: