Rat u Ukrajini doveo je do možda i najvećeg egzodusa Rusa poslednjih godina. Beg od rata, protivljenje invaziji koju je pokrenuo ruski lider Vladimir Putin, strah od bankrota, samo su neki od razloga zbog kog je na stotine hiljada njih otišlo iz zemlje. Ipak, destinacije u koje odlaze umnogome se razlikuju - oni koji imaju mogućnost da iskeširaju 150.000 dolara uglavom "beže" na rajske Karibe, dok oni koji sklapaju kraj sa krajem moraju da ispred granica okolnih zemalja čekaju u kilometarskim kolonama satima, nadajući se da ih iza carinskog prelaza čeka bolje sutra.
Naime, tokom prethodnih meseci, Grenada – ostrvska država na jugoistoku Karipskog mora, zabeležila je ogroman porast zahteva za državljanstvo.
U junu ove godine bilo je 167 zahteva za državljanstvo, a u septembru čak 462 zahteva, pokazuju podaci Ministarstva finansija te zemlje.
Potrebno je da ispune samo jedan uslov – da investiraju 150.000 američkih dolara.
This is the beautiful tranquil bay near my granddad’s house in Grenada 🇬🇩 pic.twitter.com/mbPIHegkm7
— Dreda Say Mitchell MBE 🤎👊🏾 (@DredaMBE) November 11, 2022
Tada podnosioci zahteva mogu dobiti pasoš Grenade koji omogućava putovanje bez viza u više od 100 zemalja širom sveta, uključujući Kinu, Veliku Britaniju i druge zemlje. To je takođe jedina karipska zemlja koja ima sporazum o investicijama sa SAD koji omogućava građanima da se prijave za neimigrantske vize.
Takođe, Grenada, zemlja poznata kao „Mala Švajcarska“, je poreski raj bez kapitalnih dobitaka, nasledstva ili globalnog poreza na prihod.
„Broj zahteva za državljanstvo Grenade putem investicione inicijative se povećava delimično zbog bogatih Rusa koji žele da pobegnu iz zemlje“, rekao je za Blumberg Ričard Halam, specijalni savetnik programa za državljanstvo Grenade putem investicija.
2 miles of white sand and clear blue waters
Grand Anse Beach is a MUST visit on your trip to Pure Grenada.
For more information on planning your trip visit our website https://t.co/RLN0Og0ofW
@arthurdanielcreative#puregrenada #grenada #grandansebeach #caribbeanbeach pic.twitter.com/bdP84TUVBa
— Pure Grenada (@puregrenada) November 15, 2022
Program državljanstva Grenade putem ulaganja pokrenut je 2013. godine i daje kvalifikovanim investitorima i njihovim porodicama priliku da dobiju pasoš Grenade u zamenu za ulaganje u ekonomiju. Drugi način da dobijete pasoš je kupovina imovine koju je odobrila vlada u vrednosti od najmanje 350.000 dolara.
Prošle godine za taj program se prijavilo 566 investitora, što je povećanje od 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Od početka programa, Grenada je dodelila ukupno 1.272 državljanstva u okviru investicionog programa.
Drugi na prelazak granice čekaju satima
Sa druge strane, mnogo je veći broj onih koji „nemaju tako debeo novčanik“ i koji su primorani da, često i pešaka, odlaze do granica država sa kojima se Rusija graniči.
A column of Russian military vehicles moving towards Russian-Georgian border.
Earlier it was reported that a mobile drafting office would be opened at the border. It's unclear how exactly it will work.
As of this morning, more than 4,000 cars were in a line over 30 km long. pic.twitter.com/HJ4uMGTiaY
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) September 27, 2022
Među njima, „najpopularnije utočite“ predstavlja Gruzija. Ovo je postalo očiglednom već tokom prvih mobilizacije u Rusiji.
Naime, tada su ispred granica ove zemlje zabeležene kolone vozila duže od 14 kilometara. Na prelazak preko granice čekalo se i po 20 sati.
Pored kolone automobila, postojala je i ona pešačka, jer se dobar deo Rusa odlučio i da zemlju napusti samo sa ličnim prtljagom.
U tom prvom talasu stiglo ih je više od pedeset hiljada, a brojke su kasnije nastavile da rastu.
Inače, Gruzija je 2012. ukinula vize za ruske državljane kako bi olakšala ulazak u zemlju te im je dopušten ostanak do najviše jedne godine. Ovo je umnogome olakšalo ulazak u zemlju Rusima, a tačna brojka onih koji su prešli granicu ove zemlje od početka rata za sada nije poznata.
BONUS VIDEO Raketirani brojni gradovi u Ukrajini