Vladimir Putin Foto:Mikhail Metzel / Sputnik / Profimedia

Odavno je postalo jasno da ruska invazija na Ukrajinu daleko od blickriga - prvobitne strategije ruskog predsednika Vladimira Putina. Od tog 24. februara pa sve do danas, iscrpne bitke postale su svakodnevnica. Tokom poslednjih dana, situacija na frontu ide u korist Ukrajine i čini se da je ruski lider Vladimir Putin sateran u ćošak. Na stolu sada ima tri krizne strategije.

Strategija 1: Opšta mobilizacija

Prva, i najnepovoljnija po sve bila bi da Rusija, usled sve brojnijih ljudskih gubitaka, donese odluku da uvede opštu mobilizaciju. Ta odluka bi podrazumevala da svo vojno sposobno muško stanovništvo bude pod obavezom da se pridruži ruskoj vojsci. Prema poslednjem popisu stanovništva iz 2018. godine u Rusiji živi ukupno 68,1 milion muškaraca.

Takođe, ova odluka bi znatno iskomplikovala stanje na frontu, jer uvođenje opšte mobilizacije iziskuje prethodno uvođenje ratnog stanja. To bi značilo da Rusija svoju invaziju više ne bi mogla da naziva „specijalnom vojnom operacijom“ već ratom u punom smislu te reči.

Foto: EPA/EFE, Slađana Đermanović/Nova.rs

Takav razvoj situacije bi potencijalno u sukob uvukao i druge zemlje, koji do sada nisu učestvovale u ratu na terenu, ali jesu podržale Ukrajinu i isporučile joj velike količine oružja. Ako u obzir uzmemo i sve ono što je ovaj rat doneo – egzodus Ukrajinaca, gasnu krizu, probleme sa prehrambenim proizvodima i inflacijom, situacija u svetu nakon što bi se Putin odlučio za ovu strategiju, bila bi i više nego dramatična.

Strategija 2: Zadržati uzeto

Najpovoljnije po Putina, kako stvari sada stoje na terenu, ali i uzimajući u obzir dosadašnje troškove invazije i ljudske gubitke, jeste da rat prestane, ali da tim prekidom sukoba Rusija nešto dobije.

Pročitajte još:

Pretpostavlja se da bi Putin na eventualnim pregovorima tražio da se Krim, Lugansk, Donjeck, Herson i Zaporožje, oblasti koje su pod ruskom kontrolom, potpuno pripoje Rusiji.

Naime, Putin je još pre nekoliko dana najavio da će se 4. novembar održati referendum o pripajanju Rusiji ukrajinskih teritorija pod kontrolom ruskih snaga.

„Donjeck, Lugansk i brojni drugi ruski gradovi konačno će ponovo naći svoju matičnu luku. I ruski svet danas podeljen formalnim granicama će ponovo naći svoju celovitost“, rekao je sekretar Generalnog saveta Jedinstvene Rusije Andrej Turčak.

Koliko će ovakav scenario biti realan i da li se Putin preigrao, pokazaće narednih period.

Strategija 3: Otići i ostaviti sve

Treća, i najbolnija strategija po Rusiju, bila bi ta da Ukrajina, uz pomoć vojne pomoći Zapada, potpuno porazi ruske trupe, i toliko ih dokusuri da one budu primorane da se povuku ostavljajući sve za sobom.

Foto: Profimedia/Reuters/Epa/Tanjug

To su donekle slike kakve obilaze svet poslednjih dana, obzirom na to da ukrajinska služba bezbednosti objavila u ponedeljak na društvenim mrežama slike, kako tvrdi, zarobljene municije i uputile protivničkim snagama jasnu poruku.

„Ruski osvajači beže od ukrajinskih vojnika tako da za sobom ostavljaju čitav arsenal municije. I svakako ćemo ih upotrebiti za njihovu namenu – protiv neprijatelja“, poručili su Ukrajinci.

Takođe, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je tokom jučerašnjeg dana izvestio da je Kijev povratio oko 6.000 kvadratnih kilometara teritorije, što sugeriše da je ovaj scenario itekako moguć.

BONUS VIDEO Anđela Krstović o ratnom iskustvu iz Ukrajine

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare