U jeku turističke sezone, ali i sve češćih napada ajkula u brojnim letovalištima, sprovedena su istraživanja koja su dovela do novih saznanja oko toga da li ovi predatori mogu da razlikuju boje i svoj plen. Postoji razlog zašto je spasilačka oprema određene boje - narandžasta ili žuta se ističu u tamnoj boji okeana. Bljesak tih boja može da bude jedina šansa za spas u slučaju morske opasnosti. Ali, da li nekada može da bude i uvod u tragediju?
Dobro je poznata priča o brodu američke mornarice „USS Indianapolis“, koji je potonuo pred kraj Drugog svetskog rata. Naime, brod je prevozio materijal za atomsku bombu, ali postao je poznat kao jedna od najvećih tragedija u istoriji američke mornarice – oko 900 muškaraca završilo je u Tihom okeanu i doživelo stravičnu sudbinu – postali su hrana zastrašujućih morskih predatora. Naučnici su znali da je ajkule privuklo prskanje mornara, kao i krv povređenih, ali šta ako je i boja njihove opreme privukla ove grabljivice?
Mišljenje da određene boje mogu da privuku ajkule gotovo je postalo mit i spominje se kad god se dogodi neki napad.
Veliki broj napada zabeležen je u junu i julu, što je dovelo do pitanja šta bi moglo da stoji iza tih incidenata. Neki naučnici smatraju da su ajkule napale plivače, jer su ih zamenile za ribe.
Iako su razlozi napada ajkula složeni i još uvek nerazjašnjeni, postavlja se pitanje da li bi boja kupaćih kostima, dasaka za surfovanje i druge opreme mogla da utiče na ove fatalne napade, kao što je to sumnjala američka mornarica?
Ajkule imaju čula koja deluju skoro natprirodno u poređenju sa ljudskim – mogu da detektuju kapljicu krvi u koncetraciji od jedan prema milion, a mogu da osete kretanje u vodi preko senzora koji prolaze kroz njihovo telo.
Istaknuti naučnik Sem Gruber je rekao da ajkule mogu da razlikuju svetle i tamne boje. Prema njegovim rečima, to se posebno odnosi na velike bele ajkule – one mogu da vide više detalja i da bolje razaznaju boje.
Ipak, australijski fiziolog Nejtan Hart je ispitao prisustvo proteina u očima ovih grabljivica. On je zaključio da su mnoge vrste ajkula izgubile sposobnost da vide u boji, ali da to ne znači da one imaju „loš“ vid. Na oštrinu vida utiče i kvalitet vode. U čistoj vodi sa jakom sunčevom svetlošću, ajkule će moći bolje da razaznaju predmete. Ajkule poput modrulje ili beloperke često love blizu površine vode gde je dobra svetlost.
Istraživanja o napadima velike bele ajkule otkrila su da ona napada u uslovima mutne vode. Nedavna studija, koju su vodili Hart i marinski biolog Laura Rajan, pokazala je da ajkula u takvim uslovima teško razaznaje oblik i kretanje plena i uprkos tome napada. Veliku ulogu ima i kontrast boja.
Ajkule imaju oči koje su slične mačkama – tapetum lucidum – sloj tkiva koji se nalazi mrežnjače, a koji reflektuje svetlost nazad kroz mrežnjaču, povećavajući svetlost koja je dostupna fotoreceptorima. Taj sloj deluje kao ogledalo i poboljšava vid pri slaboj svetlosti. Oči nekih ajkula sijaju kada su izložene jakom izvoru svetlosti u mraku. Neke ajkule love u sumrak ili noću, tako da im ova sposobnost pomaže pri lovu.
Kompanija „Shark Mitigation Sistems“ 2013. godine je ponudila nekoliko vrsti opreme, tvrdeći da bi ona mogla „značajno“ da smanji rizik od napada. U igri su bile dve vrste – jedna sa trakama koje oponašaju oblik morske zmije, jer neke vrste ajkula ne napadaju morske zmije i jedna plavo-siva, kako bi se plivač uklopio u okolinu. Ali nijedno odelo nije bilo rešenje. Plavo-sivo ne bi odvratilo velike bele ajkule, koje traže siluete na površini i napadaju odozdo, a odela sa trakama ne bi uplašila tigraste ajkule.
Savet Međunarodnog dosijea o napadima ajkula jeste da bi ronioci i plivači trebalo da izbegavaju svetle kupaće kostime ili ronilačku opremu.
Pojedini surferi su odlučili da svoje daske jarkih boja zamene crno-plavim kako ne bi privukli pažnju ajkula. Hart kaže da, iako ajkule možda neće moći da razlikuju nijanse svetlih boja, smanjenje kontrasta sa bojom okeana može da pomogne. Ali, za ajkule koje napadaju odozdo, kao što je velika bela ajkula, silueta daske za surfovanje na površini i dalje privlači pažnju.
Naučnik Gevin Nejlor smatra da boja kupaćih kostima možda i nije toliko važna kao što su satovi, tako da je savet stručnjaka da pri ulasku u vodu, plivači skinu nakit.
Nejlor je naveo primer da i sočivo kamere može da privuče grabljivice isto koliko i nakit.
BONUS VIDEO Uhvaćena ajkula koja je usmrtila turistu u Hurgadi