Foto:EPA-EFE/GIAN EHRENZELLER

Fajzerova vakcina protiv koronavirusa, koja je 90 posto efikasna, najbolja je vest ove godine i skrenula je pažnju javnosti na predsedavajućeg ove farmaceutske kompanije Alberta Burlu.

Dr Burla je Solunac koji je sa 34 godine napustio Grčku. Rođen 1961. godine, Burla je potomak duge loze sefardskih Jevreja koji žive u Solunu.
Njegova porodica je u ovaj grad na severu Grčke stigla pre šest vekova. Kao draguljari, pravili su i prodavali dijamante, nakit i satove po celom Balkanu i izgradili su dve važne zgrade u gradu, jedna od njih je čuvena Marokanska kuća. Albert Burla je potomak retkih preživelih Jevreja posle drugog svetskog rata.

Pročitajte još:

Sa 34, Burla je napustio Solun sa suprugom kako bi se zaposlio u evropskoj ispostavi Fajzera gde je radio na više pozicija i u četiri zemlje. Bio je predsedavajući Fajzerovog odeljenja za životinje za Evropu, Afriku i Bliski istok i predsedavajuči Fajzerovog odeljenja za vakcine, onkologiju i zdravstvenu negu potrošača.

Posle četvrt veka rada u Fajzeru stigao je do pozicije glavnog izvršnog direktora. Osim što je član nekoliko Fajzerovih odbora, dobitnik je i nagrade farmaceutske industrije „Istaknuti grčki lider“.

Burla je ovog proleća sve svoje napore posvetio razvoju Fajzerove vakcine protiv koronavirusa. Američka kompanija je u partnerstvu sa nemačkim Bajontekom razvila vakcinu koja se ispostavila kao 90 posto efikasna.

Uprkos tome što već godinama živi u Njujorku, Burla kaže da nikada nije zaboravio svoju zemlju i da ga vrlo interesuju dešavanja u Grčkoj gde ima kuću. Kaže i da je sve na njemu „grčko“ i svoju ljubav prema domovini usadi svojoj deci.

U rodnom Solunu, koji Burla naziva „epicentrom svog života“, porodici i prijateljima je poznat kao „Akis“. Njegova sestra i rodbina i dalje žive u Solunu i Burla je stalno u kontaktu sa njima.

Kada mu je Aristotelov univerzitet u Solunu dodelio nagradu za doprinos medicini, profesor medicine Dimitris Kuvelas rekao je da nagrada ne ide samo „doktoru Albertu Burli“ već i „Akisu“.

„Želim da odam priznanje našem Akisu, našem kolegi, našem sunarodniku, momku iz Soluna, dečaku koji se kao i sva deca iz centra igrao na trgu Navarinu“, rekao je on.

Burla veruje da u Grčkoj postoji mnogo talentovanih naučnika i stručnjaka zbog čega je ustanovio digitalnin hab za Fajzer u Solunu u kome radi 200 ljudi i koji će se fokusirati na razvoj veštačke inteligencije i analizu podataka i na taj način razviti tehnologiju koja će Fajzeru pomoći u razvoju lekova i vakcina.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare