Foto:3D Stock Illustrations / Alamy / Alamy / Profimedia

Zdravstveni sistem Crne Gore je pred pucanjem, rekao je ministar spoljnih poslova Đorđe Radulović u pismu šefovima diplomatije zemalja Evropske unije i NATO-a, zatraživši od njih da hitno pomognu Crnoj Gori u borbi protiv koronavirusa. Istovremeno, zdravstvene vlasti Crne Gore donele su danas odluku o pooštravanju epidemioloških mera. Crna Gora je već nedeljama među vodećim zemljama u svetu prema broju novozaraženih na dnevnom nivou, a nedavno je ušla i na listu prvih 10 država prema broju preminulih na 100 hiljada stanovnika.

U pismu crnogorskog šefa diplomatije od 4. marta, kako piše dnevnik Pobjeda, on je zatražio od zemalja članica da, ako mogu, u Crnu Goru hitno pošalju lekare, tehničare i ostalo medicinsko osoblje.

Apelom, o kojem ranije nije bila informisana crnogorska javnost, traži se podrška u okviru Mehanizama civilne zaštite (EU Civil Protection Mechanism) da bi se epidemija u Crnoj Gori pokušala staviti pod kontrolu, te se navodi kako je pomoć slanjem lekara i ostalog medicinskog osoblja hitno potrebna.

Crna Gora je trenutno jedna od zemalja koje su najozbiljnije pogođene koronavirusom u Europi, beleži visok nivo lokalne transmisije, kao i veliki broj hospitalizovanih pacijenata u svim delovima zemlje, „a lekari i medicinsko osoblje su gotovo iscrpljeni“, upozorio je Radulović dodajući da „situacija uzima danak i u velikom broju žrtava“.

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović, izjavila je u sredu za RTCG da je situacija teška, ali da „zdravstveni sistem nije pred pucanjem“, kako je naveo Radulović u pismu.

Ona je rekla da pomoć u ovom trenutku nije potrebna, ali da je potrebno da se planira, ako Crna Gora dođe u takvu situaciju.

„Zdravstveni sistem nije pred pucanjem. Jeste značajno opterećen, ali apel je da se sistem sačuva. U ovom trenutku nemamo deficit lekara i osoblja“, rekla je crnogorska ministarka zdravlja, istaknuvši da je sa zavoda za zapošljavanje angažovano 230 medicinskih sestara i pet lekara.

Crna Gora je već nedeljama među vodećim zemljama u svetu prema broju novozaraženih na dnevnojm nivou, a nedavno je ušla i na listu prvih 10 država prema broju preminulih na 100 hiljada stanovnika.

Jelena Borovinić Bojović Foto:Vlada Crne Gore/GOV.ME/S.Matić

Crnogorske zdravstvene vlasti odlučile su u sredu da zatvore obrazovne institucije, vrtiće i škole, a nastava će se odvijati preko interneta. Pooštrene postojeće epidemiološke mere kojima je predviđena zabrana rada ugostiteljskih objekata, policijski čas od 21 uveče do 5 sati ujutro, kao i zabrana međugradskog kretanja stanovništva.

Takođe, od sutra će biti zatvoreni trgovački centri, kladionice i dečja igrališta u većem delu zemlje.

Već nedeljama prosečan broj novoobolelih iznosi preko 500 slučajeva dnevno, što je skoro 0.1 odsto crnogorske populacije. Od koronavirusa trenutno boluje više od 9 hiljada građana Crne Gore ili 1.5 odsto stanovnika, a od posledica zaraze od početka pandemije preminulo je 1.100 osoba.

Foto:EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Vakcinacija u Crnoj Gori počela je ruskom vakcinom Sputnik V, a prve dve hiljade doza dobili su kao donaciju od Srbije. Od tada je u Podgoricu dopremljeno još 10 hiljada doza ruske vakcine koje je kupila crnogorska vlada i 30 hiljada doza Sinofarmove vakcine koje je Crnoj Gori donirala Narodna Republika Kina.

Crna Gora kasni sa vakcinacijom, na što je jednim delom uticala i promena vlasti. Naime, i prethodna i sadašnja vlast krivicu za kašnjenje prebacuju jedni na druge. Nova vlast dogovorila je kupovinu 50.000 doza ruske vakcine, a u toku su pregovori za još 200.000.

Prethodna vlada je prijavila potrebe za vakcinom preko međunarodnog mehanizma KOVAKS, ali je kasnila sa davanjem potrebnih garancija.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar