Foto: Shutterstock

Ogroman broj diplomatskih i službenih pasoša ostao je važeći i nakon prestanka funkcija pojedinim funkcionerima Crne Gore kojima su dodeljeni, kazao je za “Vijesti” saradnik na programima Centra za građansko obrazovanje (CGO) Damir Suljević. CGO je nedavno, shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, od Ministarstva unutrašnjih poslova dobio spisak, prema kojem je u Crnoj Gori važećih 669 diplomatskih i 159 službenih pasoša.

Na spisku korisnika diplomatskih i službenih pasoša Crne Gore su brojni javni funkcioneri koji više ne pokrivaju javne funkcije na osnovu kojih su dobili ove isprave, a koje su “Vijesti” juče i kontaktirale. Više njih tvrdi da ne koriste te isprave.

Prema članu 8 Zakona o putnim ispravama diplomatski i službeni pasoš se izdaje državnim funkcionerima, državnim službenicima i nameštenicima i drugim licima, “radi efikasnijeg obavljanja državnih poslova i obezbeđenja njihove zaštite u drugoj državi u izvršenju službenih zadataka, u skladu sa međunarodnim ugovorom”.

Diplomatski i službeni pasoš može se izdati i članovima uže porodice crnogorskog državljanina kojem je izdat takav pasoš, koji sa njim živi u zajedničkom domaćinstvu i sa njim putuje u drugu državu ili boravi u drugoj državi.

Diplomatski i službeni pasoš važe pet godina.

”Ovakvo stanje sa diplomatskim i službenim pasošima, koji ostaju važeći i po prestanku funkcija lica kojima su dodeljena, ukazuju na nedostatke u vođenju evidencija od strane Ministarstva spoljnih poslova (MVP)”, kazao je Suljević za “Vijesti”.

S druge strane, ističe on, očiti su i problemi u komunikaciji između organa, koji bi se morali međusobno i pravovremeno obaveštavati o svim značajnim promenama.

Bivša šefica Radne grupe za poglavlja 23 i 24 i funkcionerka Ministarstva pravde Marijana Laković Drašković rekla je “Vijestima” da Zakon ne propisuje vraćanje pasoša.

”CGO očekuje da će MVP, imajući u vidu značaj ovog pitanja, prioritetno ažurirati svoje evidencije i učiniti ono što je neophodno kako bi se poništile sve diplomatske i službene isprave za čije važenje više ne postoji uporište u zakonu”, kazao je Suljević “Vijestima”.

Prema njegovim rečima, MVP je u periodu od 4. decembra 2020. do 17. marta 2022. poništilo 118 diplomatskih pasoša, a “kao razlozi se navode prestanak funkcije i popunjene stranice putne isprave”.

”U istom periodu poništen je 21 službeni pasoš, iz razloga prestanka funkcije. Očigledno je da je taj broj morao biti značajno veći, jer se na dostavljenim spiskovima nalaze imena lica koja već godinama nemaju pravo na te isprave, a obim privilegija koje te isprave nose nije mali, iz čega proizilaze i obaveze države, a što može ostaviti diplomatske posledice po državu”, zaključio je Suljević.

BONUS VIDEO: Albanija, Crna Gora, Hrvatska i Grčka: Letovanje van sezone jeftinije 30 pošto

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar