Evropski sud za ljudska prava dosudio je odštetu od 12.000 evra uhapšenom koji je Hrvatsku tužio za povredu prava na zabranu mučenja i nečovečnog postupanja nakon što je uhapšenom zbog napada na policajca.
Reč je o čoveku koji je uhapšen 2011. jer je pijan na javnom mestu nasrnuo na policajca, a zatim odveden u policijsku stanicu gde ga je pregledao lekar koji je utvrdio da ima posekotinu iznad oka.
I dok je uhapšeni tvrdio da su ga na putu do stanice pretukli policajci, policija je navela da je s lisicama iskočio iz policijskog kombija i glavom udario u tlo.
Sedećeg dana pušten je iz stanice nakon otrežnjenja te je otišao na lekarski pregled gde je utvrđeno da je imao slomljen nos i rebro, te modrice ispod oba oka, na obe nadlaktice i levoj strani tela, izvestila je kancelarija hrvatske predstavnice pred sudom u Strasbourgu.
Policija lagala, sudovi ga odbili
Protiv podnositelja je pokrenut prvo prekršajni postupak zbog remećenja javnog reda i mira, a nakon toga i kazneni postupak zbog napada na službenu osobu.
U kaznenom postupku istakao je da ga je pretukla policija pa je sud naložio veštačenja. Veštak je utvrdio da je moguće da je podnositelj sve navedene povrede zadobio pre prvog lekarskog pregleda u policijskoj stanici, ali da je moguće da ih je zadobio i kasnije. Utvrdio je i da u svakom slučaju podnositelju nije moglo puknuti rebro na način na koji je to opisala policija.
Podnositelj je osuđen u kaznenom postupku, a po njegovoj žalbi drugostepeni sud je utvrdio da nije nadležan da preispituje njegove povrede jer je predmet tog postupka napad na službenu osobu u kojem je bio okrivljeni. Ustavni sud odbio mu je ustavnu tužbu ne osvrćući se na prigovore o zlostavljanju.
Nije provedena uverljiva istraga
ESLJP je utvrdio da Hrvatska nije pružila uverljive dokaze da je podnositelj povređen na drugi način, nego kako je on opisao, pri čemu se oslonio i na nalaz veštaka. Takođe je utvrdio da ni jedno hrvatsko telo nije utvrdilo uzrok povreda.
Sud je podnositelju dao za pravo i da hrvatska tela nisu sprovela učinkovitu istragu navoda o zlostavljanju, iako je njegove povrede veštačio veštak, jer je veštačenje pribavljeno u sklopu kaznenog postupka, a ne nezavisne istrage.
Uz 12.000 evra odštete zbog povrede zajamčenih prava, konačnom presudom, podnositelju je dosuđena i naknada od 3000 eura zbog troškova postupka, piše Index.hr.
***
BONUS VIDEO: Hrvatski predsednik o srpskim cajkama