Princ Čarls i kraljica Elizabeta Foto:Toby Melville, Pool via AP

Kralj Čarls III na presto je dospeo tek sa 73. godine, nakon više decenija čekanja. Iako je najstariji prestolonaslednik u istoriji Velike Britanije, izvori bliski novom kralju kažu da nije priželjkivao tu funkciju jer da bi do nje došao morao bi prvo da sahrani majku.

Čarls je zvanično postao prestolonaslednik sa samo četiri godine, kada je njegova majka Elizabeta II krunisana. Punih 70 godina bio je uz nju sa titulom princa od Velsa još od 1959. godine. Još su ga zvali „kralj na čekanju“, čak su se u medijima pojavljivale analize šta će se dogoditi ako on umre prvi, obzirom na njegove pozne godine.

I dalje se pamti intervju njegove bivše žene princeze Dajane koja je 1995. godine sugerisala da Čarls ne želi da bude kralj i da nije satkan za tako tešku ulogu.

Kralj Čarls III i Kamila Foto: REUTERS/Maja Smiejkowska

Takođe, dugo se nagađalo da li će novi kralj biti Vilijam, odnosno da li će najstariji prestolonaslednik u istoriji Velike Britanije ostati bez krune.

Međutim, izvori bliski novom kralju tvrde za britanske medije da Čarls zapravo nikada nije želeo da govori o tome, jer bi to značilo da govori o smrti svoje majke.

Kraljica nikada nije razmatrala opciju povlačenja sa trona i ustupanja mesta sinu, što znači da je jedini način da Čarls postane kralj upravo ono što se dogodilo – smrt najvoljenije britanske kraljice.

Od sutra zvanično kralj

Čarls je svoju novu dužnost dočekao spreman. Već nekoliko sati nakon smrti kraljice, objavljeno je da je novi kralj, a ubrzo potom i kojim je imenom odlučio da se predstavlja – Čarls III.

Pročtajte još:

Zvanično, u subotu u 10 sati ujutru biće proglašen za kralja na Pristupnom savetu u palati Sent Džejms, saopštila je Bakingemska palata. Nakon Saveta za pristupanje uslediće Glavna proklamacija, koja će biti pročitana u 11 sati sa balkona u Sent Džejms palati.

Ovo je prvo javno čitanje Proglasa. Drugi proglas će biti pročitan u Londonu, na Kraljevskoj berzi, u podne, a potom i u Severnoj Irskojm, Škotskoj i Velsu.

Do juče, njegova puna titula glasila je: Njegovo kraljevsko veličanstvo princ Čarls Filip Artur Džordž, princ od Velsa, grof Čestera, vojvoda od Kornvola, vojvoda od Rotsaja, grof Karika, baron Renfrua, gospodar ostrva, princ i veliki čuvar Škotske. Kao da to nije dovoljno titula za jednog čoveka, afričko pleme Masai 2001. godine dodelilo mu je i titulu „čuvara krava“.

Od sutra pre podne biće poznat samo kao kralj Čarls III.

Afere i razvod od Dajane

Zanimljivo je da je Čarls bio prvi princ koji je pohađao običnu osnovnu školu i vanredno je obrazovan. Diplomirao je na Kembridžu, gde je studirao istoriju, ekologiju, arhitekturu, umetnost. Usavršavao se i u Australiji. Po običaju, ima i vojno obrazovanje i pohađao je pomorski koledž.

Njegova popularnost je varirala tokom godina, posebno zbog njegovog burnog razvoda sa u narodu obožavanom princezom Dajanom početkom devedesetih, ali i drugih afera skorijeg datuma.

Foto: Mary Evans/Allstar/Cinetext/Morg / Mary Evans Picture Librar / Profimedia

Pre samo mesec dana bio je u žiži javnosti kada je objavljen tekst „Sandej tajmsa“ da je prihvatio milion funti od Bakira i Šafika bin Ladena, polubraće Osame bin Ladena.

Ne postoje dokazi da su njih dvojica imali ikakve veze sa Al Kaidom, a iz rezidencije oštro osporavaju mnoge tvrdnje iz teksta, navodeći da su odluku o prihvatanju donacije doneli nadležni u Fondaciji, a ne sam princ.

Pre dva meseca mediji su izveštavali da je princ Čarls prihvatio tri miliona evra od bivšeg katarskog premijera, šeika Hamada bin Džasima. Iz rezidencije princa Čarlsa tada je, kao i sada, navedeno da su donacije odmah prosleđene u humanitarni fond i da su ispoštovane sve procedure.

BONUS VIDEO Kraljica Elizabeta – 70 godina na tronu Velike Britanije

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar