Jedna od glavnih vesti tokom proteklih dana u bugarskim medijima svakako je ubistvo jednog od najbogatijih tamošnjih biznismena Alekseja Petrova, koji je izrešetan nasred ulice u sredu. Ovaj kontroverzni biznismen, koji je bio i u zatvoru, ali i trci za bugarskog predsednika, svojevremeno je bio optužen da je na čelu ozloglašene kriminalne organizacije "Hobotnica" čiji su članovi pored njega bila i braća Galev - mafijaški bosovi, koje Interpol nikada nije uspeo da uhapsi uprkos crvenoj poternici koja je za njima izdata.
Naime, maskirani napadači su u sredu likvidirali Petrova ispalivši na njega rafal, što je inače i četvrti put da je pokušan atentat na njega. Prethodna tri, koja su se dogodila 1999, 2002. i 2015. godine je preživeo.
Ovo ubistvo je umnogome uticalo na bezbedonosnu situaciju u zemlji, ali ga tamošnja javnost ne ocenjuje kao iznenađujuć potez, obzirom na krajnje kontroverznu biografiju Petrova koji je u nekoliko navrata bio povezivan sa kriminalnim sredinama.
Iako je krajem prošlog veka, Petrov bugarskim građanima bio poznat kao bivši bezbednjak koji je po napuštanju službe započeo privatni biznis i do 2002. godine postao saradnik u više od 50 tamošnjih kompanija, njegov ugled biva nepovratno urušen početkom sredinom dvehiljaditih.
Tada je javnost saznala za tajni sastanak iz decembra 2006. godine, na kome je Petrov učestvovao kao posrednik između tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Rumena Petkova i braće Galev – Plamena Galeva i Angela Hristova, koji su u to vreme bili pod merama nadzora zbog optužbi za šverc i trgovinu drogom.
Ubrzo je u javnost procurila informacija da je on bio vođa kriminalne organizacije u kojoj su braća Galev, i da njihova saradnja datira još iz vremena kada je Petrov radio kao bezbednjak.
Za sastanak je otkriveno slučajno, a saznanja su dovela do ostavke Petkova i pokretanjem istrage protiv braće Galev koju su tada pobegli u inostranstvo.
U međuvremenu, Petrov je bio zaposlen kao savetnik predsednika Državne agencije za nacionalnu bezbednost 2008. i 2009. godine, a neko vreme je i predavao na Univerzitetu za nacionalnu i svetsku ekonomiju u Sofiji.
Međutim, već 2010. godine, Petrov završava iza rešetaka. Uhapšen je i optužen za upravljanje kriminalnom grupom „Hobotnica“ koja se bavila iznudom, reketiranjem, trgovinom drogom, pranjem novca i utajom poreza.
Kao članovi Petrove „Hobotnice“ označeni su i pripadnici „bratskog klana Galev“.
Inače, jedan dvojice vernih saradnika, koji se prema pisanju bugarskih medija nikada nisu razdvajali – Hristov pronađen je mrtav pre dva meseca u svojoj kući u Bugarskoj.
Nalazi obdukcije su pokazali da je preminuo od srčanog udara, ali je ostalo nejasno kada je i kako ušao u Bugarsku, s obzirom na to da se on i njegov partner Galev nalaze na međunarodnoj poternici Interpola od 2012. godine.
Iako se pretpostavlja da je sa Hristovim u Bugarsku ušao i Plamen Galev, ta informacija nikada nije potvrđena, niti je on ikada lociran.
Jedna od mogućih lokacija na kojima se krije, ili se krio jeste Dupnice – gradić koji se nalazi 60 kilometara jugozapadno od Sofije, u kojoj su svojevremeno zajedno vladali Galev i Hristov. Prema izveštavanju medija, dvojica bivših policajaca su za samo nekoliko godina stvorila ogroman imetak, zahvaljujući reketiranju, otmicama i trgovanju drogom.
O tome koliku su moć imali, najbolje svedoči informacija da predstavnici vlasti nisu mogli da slobodno odlučuju, bez amina braće Galev.
Inače, ova dvojica saradnika, koji nisu bili u rodbinskoj vezi, na nelegalan način su stekli i ogromno bogatsvo, a na spisku njihove imovine nalazi se i stambeni kompleks u Resilovu koji se prostire na skoro 11.000 kvadratnih metara, sa zatvorenim bazenom, teretanom i dve kuće.
Bili su vlasnici i 11 preduzeća, kao i tri ofšor kompanije, od kojih su dve registrovane na Sejšelima, a jedna na Britanskim Devičanskim ostrvima.
Inače, oni jesu jednom bili u zatvoru – u decembru 2008. godine, kada su uhapšeni posle spektakularnog policijskog pretresa njihovih kuća u Dupnici, kao i u Sofiji i obližnjem Perniku.
Obojica su se zatim prijavila kao kandidati na parlamentarnim izborima u julu 2009. i pušteni iz zatvora zbog predizborne kampanje. Nijedan nije dobio dovoljno glasova da bude izabran u parlament i tako dobije imunitet od krivičnog gonjenja. Tako su se braća Galev posle izbora ponovo našli u zatvoru.
Političke ambicije imao je i Petrov. Naime, on se godinu dana nakon hapšenja koje se dogodilo 2010. godine kandidovao na izborima za predsednika Bugarske. Ipak, uprkos pozamašnim sredstvima koje je uložio u kampanju, nije uspeo da ostvari značajniji rezultat – dobio je manje od jedan odsto podrške građana.
Zatim se usredsredio na privatni biznis i tokom poslednjih godina je vodio jednu od najvećih osiguravajućih kompanija u zemlji – „Apolo i Bolkan“ .
Svojevremeno je povezivan i sa časopisom „Galerija”, koji je počeo da izlazi 2009. godine. Iako je tada negirao da je skriveni vlasnik, nekoliko godina kasnije zvanični osnivač lista i njegova partnerka, novinarka Zoja Dimitrova, izjavila je pred sudom, da je „Galerija” pokrenuta novcem koji je obezbedila kompanija „Lev Corporation”, bliska Petrovu.
Ovaj časopis je nebrojano puta indirektno branio i relativizovao kriminalne optužbe kako protiv Petrova, tako i protiv braće Galev.