Svaka zemlja ima suvereno pravo da odabere sopstvene bezbednosne aranžmane, a da li će se države odlučiti na saradnju sa NATO putem partnerstva ili kao punopravne članice Saveza zavisi od svakog pojedinačnog podnosioca zahteva i 30 saveznika, izjavila je danas portparolka NATO-a Oana Lungesku.
Lungesku je povodom saopštenja Ambasade Rusije u BiH da će u slučaju praktičnog približavanja BiH i NATO reagovati na „taj neprijateljski korak“, naglasila da nijedna treća strana nema pravo da interveniše ili da stavi veto na takav postupak.
Prema njenoj oceni, sve pretnje u tom pogledu su neprihvatljive jer je vreme sfera uticaja prošlo.
„NATO i Bosna i Hercegovina imaju dugogodišnju i obostrano korisnu saradnju, koja ne prejudicira nijedno potencijalno buduće članstvo Bosne i Hercegovine u NATO-u“, rekla je Lungesku za Fenu.
Dodala je da NATO „u potpunosti poštuje suverenitet i nezavisnost BiH i pozdravlja kontinuirani doprinos te zemlje evroatlantskoj bezbednosti“.
Ambasada Rusije u BiH upozorila je juče da će u slučaju praktičnog približavanja BiH i NATO reagovati na „taj neprijateljski korak“ reagujući na, kako je navela, brojne publikacije koje hvale navodne prednosti članstva BiH u NATO-u.
U saopštenju se tvrdi da je borba protiv Rusije smisao postojanja NATO za koji ambasada Rusije ocenjuje da se pretvorio u geopolitički projekt Zapada.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: