Oglas

Tramp, Iran kombo
Below the Sky / Shutterstock

Uživo

BLOG UŽIVO Tramp se ponovo oglasio o Iranu: "Ili pregovori ili ćemo nastaviti da bombardujemo koliko god bude potrebno"

23. mar. 2026. 11:04
>
23. mar. 2026. 15:58

Bliski istok ponovo ulazi u opasnu fazu eskalacije. Najnovije pretnje između Irana i Sjedinjenih Američkih Država podižu tenzije na nivo koji može imati ozbiljne posledice po ceo region, ali i šire.

Oglas

Iran je danas poručio da će napasti elektrane širom Bliskog istoka ukoliko SAD zaista sprovedu najavljene udare na iranske energetske objekte. Ova pretnja ne pogađa samo infrastrukturu, već i osnovne resurse poput struje i vode, posebno u državama Persijskog zaliva gde su elektrane povezane sa postrojenjima za desalinizaciju.

Situacija dodatno zabrinjava jer je objavljena i lista potencijalnih meta, među kojima se nalazi i nuklearna elektrana Barakah u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. U pitanju je izuzetno osetljiva tačka, čiji bi eventualni napad imao dalekosežne posledice.

Sve se dešava uoči isteka roka koji je postavio američki predsednik Donald Tramp, a to je ponoć, kada bi mogla uslediti vojna akcija ukoliko Iran ne odustane od kontrole Ormuskog moreuza, ključnog za svetski transport nafte.

Sve najnovije informacije pratite u blogu uživo na Nova.rs.

Razvoj događaja

16 Objava

23.03. 15:58

Izrael smatra da treba da proširi granice i na Liban

Izraelski ministar finansija Bezalel Smotrič je danas izjavio da bi Izrael trebalo da svoju granicu sa Libanom pomeri na sever, do reke Litani.

23.03. 15:39

Tramp: Iran mora da se odrekne nuklearnog oružja, bez toga nema dogovora

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da pregovori između SAD i Irana napreduju, ali je naglasio da nema sporazuma bez odustajanja Teherana od nuklearnog oružja.

Govoreći novinarima u Palm Biču, Tramp je ocenio da su razgovori „veoma snažni“ i da postoji saglasnost o ključnim pitanjima. Dodao je da su u pregovore uključeni i njegovi saradnici Stiv Vitkof i Džared Kušner.

Tramp je istakao da je Vašington spreman na dogovor, ali pod jasnim uslovima. „To mora biti dobar sporazum – bez novih ratova i bez nuklearnog oružja. Iran na to mora da pristane. Bez toga nema dogovora“, poručio je.

23.03. 15:30

Američki nosač aviona stigao na Krit zbog popravke

Najveći i najnoviji američki nosač aviona USS „Džerald R. Ford“ uplovio je u zaliv Suda na severozapadu grčkog ostrva Krit, gde će biti podvrgnut popravci, potvrdili su vojni izvori.

Brod je stigao nakon raspoređivanja u Crvenom moru, u jeku sukoba na Bliskom istoku, a radovi će se obaviti u američkoj vojnoj bazi na ostrvu.

Američka vojska ranije je saopštila da je početkom marta na brodu izbio požar u vešeraju, koji nije bio povezan sa vojnim dejstvima i brzo je stavljen pod kontrolu. Pojedini mediji naveli su i da su na brodu zabeleženi tehnički problemi, uključujući kvarove na sanitarnom sistemu.

USS „Džerald R. Ford“ bio je raspoređen na Bliski istok u februaru, u vreme pojačanih tenzija oko iranskog nuklearnog i raketnog programa, koje su kasnije prerasle u vojnu kampanju Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana.

23.03. 15:01

Tramp poručio: Pregovori ili bombardovanje

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da bi sukob sa Iranom mogao biti rešen, ali je upozorio da će Sjedinjene Američke Države nastaviti sa napadima ukoliko pregovori ne daju rezultate.

Obraćajući se novinarima pre ukrcavanja u predsednički avion Air Force One, Tramp je rekao: „Ako sve prođe dobro, na kraju ćemo to rešiti.“

Dodao je i: „U suprotnom ćemo jednostavno nastaviti da bombardujemo koliko god bude potrebno.“

Donald Trump Donald Tramp 13821598.jpg
WILL OLIVER / EPA

23.03. 14:55

Tramp: Stvari idu vrlo dobro s Iranom

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da odnosi sa Iranom napreduju u pozitivnom smeru.

Govoreći za AFP, Tramp je rekao da „stvari idu vrlo dobro“ sa Iranom.

Njegova izjava dolazi nakon objave na društvenim mrežama u kojoj je naveo da se razgovori između Vašingtona i Teherana nastavljaju, kao i da će Sjedinjene Američke Države učestvovati u petodnevnoj obustavi napada na iranske elektrane.

23.03. 13:58

Katar: Ne posredujemo između SAD i Irana

Katarski diplomata izjavio je za CNN da Katar ne učestvuje ni u kakvim posredničkim naporima između Teherana i Vašingtona.

„Trenutno smo fokusirani na odbranu naše zemlje i rešavanje situacije nakon iranskih napada na katarska gasna postrojenja", rekao je diplomata.

23.03. 13:15

Izrael pokrenuo novi talas napada na Teheran

Izraelska vojska saopštila je da je upravo pokrenula novi talas udara na Teheran.

Napadi su usmereni na „infrastrukturu iranskog terorističkog režima“ širom iranske prestonice, navode Izraelske odbrambene snage na društvenim mrežama.

Ovo dolazi ubrzo nakon što je Donald Tramp izjavio da će Sjedinjene Američke Države odložiti napade na iranska energetska postrojenja. Izrael se za sada nije oglasio povodom te najave.

23.03. 13:10

Prva reakcija iz Irana nakon Trampovog odlaganja napada

Iranska novinska agencija Fars objavila je, pozivajući se na neimenovani izvor, da nije bilo „nikakvog direktnog niti indirektnog kontakta“ između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, negirajući tako raniju izjavu američkog predsednika Donalda Trampa o navodnim razgovorima dve strane tokom vikenda.

Opširnije pročitajte OVDE.

Udarno

23.03. 12:24

Tramp: Odlažemo napade na Iran zbog pregovora

Američki predsednik Donald Tramp oglasio se na društvenoj mreži Truth Social.

„Sa zadovoljstvom mogu da saopštim da su Sjedinjene Američke Države i Iran u poslednja dva dana vodili veoma dobre i produktivne razgovore o potpunom okončanju naših neprijateljstava na Bliskom istoku.

Na osnovu prirode i tona tih detaljnih, opsežnih i konstruktivnih razgovora, koji će se nastaviti tokom cele nedelje, naložio sam Ministarstvu odbrane da na period od pet dana odloži sve vojne udare na iranska energetska postrojenja i infrastrukturu, pod uslovom da tekući sastanci i pregovori budu uspešni.

Hvala na pažnji“, napisao je Tramp na društvenoj mreži Truth Social.

Donald Trump Donald Tramp (3).jpg
Alex Brandon / BETAPHOTO AP

23.03. 12:11

Panika na tržištima: Azija i Evropa beleže oštar pad

Berze u Evropi ponovo su zabeležile pad, nakon oštrih gubitaka ranije u Aziji, dok zabrinutost zbog šireg ekonomskog uticaja sukoba i dalje raste.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare