Rumunka Laura Kodruca Keveši stekla je ime kada je u domovini imenovana za šeficu Agencije za borbu protiv korupcije (DNA). Uhodila je ministre i gradonačelnike, pa brzo postala primećena od strane Evropskog parlamenta i antikorupcijskih delatnika na starom kontinentu.
Keveši je pravi primer naše izreke da niko nije prorok u svom selu. Mnoge evropske vlade su je veličale i slavile, osim one kojom je predsedavala Vijorika Dančila. Tadašnja rumunska premijerka zaklela se da će učiniti sve kako bi blokirala kampanju da Kevešijeva postane prva evropska javna tužiteljka. Na sreću prava i pravde, kako piše Gardijan, u tome nije uspela.
Laura Kodruca Keveši će do kraja ove godine ući u Kancelariju evropskog javnog tužioca (EPPO), kako je zvaničan naziv prvog tela EU koje će se baviti krivičnom istragom i kriminalnim delatnostima u vezi sa EU fondovima.
Rezultat rada ove nove kancelarije biće više istraga i više krivičnih gonjenja, kao i jača odbrana vladavine zakona u EU.
„Naše merilo uspeha biće poverenje građana u ovu instituciju“, rekla je popularna advokatica, koja u Rumuniji uživa veliku popularnost među običnim građanima koji je zaustavljaju na ulici, rukuju se sa njom i fotografišu.
Keveši, koja očekuje da će EPPO primiti više od 3.000 slučajeva, bori se za povećanje budžeta kancelarije koji iznosi 37,7 miliona evra. Zvaničnici EU tvrde da su sredstva već povećana jednom i dovoljna su za godinu u kojoj se pokreće ova institucija.
Tužiteljkin najveći problem može da bude odluka da se pet država članica EU – Danska, Irska, Mađarska, Poljska i Švedska ne pridruže kancelariji. U pokušaju da ubede Mađarsku, u kojoj su prijatelji i porodica premijera Viktora Orbana potpisali unosne ugovore koje finansira EU, zvaničnici su pokušali da povežu raspodelu sredstava EU sa vladavinom zakona, pa ova država i dalje odbija da to uradi.
Očekivanja Kevešijeve su velika. Porodice ubijenih istraživačkih novinara Dafne Karuane Galicije i Jan Kucijaka napisale su Savetu ministara EU podršku njenom imenovanju, opisujući je kao „najhrabrijeg i najistaknutijeg kandidata za posao“. Kako su istakli, Keveši deluje isto kao Karuana Galicija i Kucijak, koji su ciljali na korupciju visokopozicioniranih funkcionera.
Osvrćući se na ova očekivanja, Keveši kaže:
„Ista sam osoba kao i na prošlom položaju, tako da ću ponovo dati sve od sebe i neću biti sama.“
Laura Kodruca Keveši imala je svega 15 godina kada je komunizam u Rumuniji pao 1989. Dve godine kasnije upisala je pravni fakultet, ubrzo nakon ukidanja obaveznog marksističko-lenjinističkog nastavnog programa. Otac joj je bio tužilac, pa je i ona odlučila da specijalizuje krivično pravo.
„Kada sam rekla da želim da postanem tužilac, prvo što sam čula je da tužilaštvo nije za žene. Morala sam da radim više od muškaraca da bih dokazala da ženska tužiteljka može da bude jednako dobra kao i muškarac“, navela je ova harizmatična Rumunka.
Sa 33 godine bila je najmlađa glavna tužiteljka u Rumuniji. Godine 2013. postala je šefica Agencije za borbu protiv korupcije DNA, gde su je neustrašive akcije protiv korumpiranih političara učinile heroinom nacije.
U jednoj anketi, čak 60 odsto Rumuna reklo je da veruje DNA, dok je samo 11 procenata verovalo vlasti. Zbog svog beskompromisnog načina rada postala je meta za špijuniranje i napade u medijima.
„To nije bilo lako, posebno za moju porodicu, ali kada odlučite da radite kao tužilac, morate da preuzmete sve rizike koji dolaze uz tu funkciju“, kaže Laura Keveši.
Pratite nas i na društvenim mrežama: