Kako je situacija u Ukrajini sve neizvesnija, a Evropa strahuje da će ruski predsednik Vladimir Putin doneti radikalnu odluku da zemljama Zapada uskrati protok gasa, Amerika je rešila da predupredi katastrofu i pripremi plan koji neće dozvoliti da Evropa ostane bez grejanja.
Sjedinjene Američke Države pripremaju se za preusmeravanje snabdevanja prirodnim gasom iz celog sveta u Evropu, u slučaju da dotok iz Rusije bude prekinut.
Kako rastu strahovi od invazije na Ukrajinu , američki zvaničnici su saopštili da pregovaraju sa globalnim dobavljačima i da su sada uvereni da Evropa neće patiti od iznenadnog gubitka energije za grejanje usred zime.
„Da bismo osigurali da Evropa može da preživi zimu i proleće, očekujemo da ćemo biti spremni da obezbedimo alternativne zalihe koje pokrivaju značajnu većinu potencijalnog manjka“, rekao je visoki zvaničnik SAD.
Priprema za velike isporuke gasa deo je kampanje SAD i njenih evropskih saveznika da pokažu ujedinjen i koherentan front Putinu, u nadi da će ga odvratiti od invazije na Ukrajinu. Džozef Bajden je rekao da će razmotriti uvođenje ličnih sankcija ruskom predsedniku.
Ukoliko bi Rusija napala, to bi bila „najveća invazija od Drugog svetskog rata“ i „promenila bi svet“, ocenio je Bajden.
Britanski premijer Boris Džonson nagovestio je da je Nemačka zabrinuta zbog uvođenja sankcija Rusiji, upravo zbog zavisnosti od ruskog gasa i poručio poslanicima da se ulažu diplomatski napori, kako do sukoba ne bi došlo.
Njegovi komentari su usledili nakon sastanka francuskog predsednika Emanuela Makrona i nemačkog kancelara Olafa Šolca, kako bi koordinisali svoje stavove.
Makron je rekao da će sa Putninom razgovarati u petak, kako bi „razjasnio“ ruski stav. On je istakao da Francuska i Nemačka nikada neće odustati od dijaloga sa Rusijom, ali postoje „crvene linije“.
„Ako dođe do agresije, biće odmazde i cena će biti veoma visoka“, upozorio je Makron.
Rusija je već ograničila protok prirodnog gasa kroz gasovod koji prolazi kroz Ukrajinu sa oko 100 miliona kubnih metara dnevno na 50 miliona kubnih metara. Vašington procenjuje da je Evropa u realnoj opasnosti ako se gasovod preseče namerno ili kao rezultat sukoba.
Strahovanje da će Putin prekinuti isporuku gasa nateralo je neke evropske zemlje, poput Nemačke, da budu oprezne u pogledu uvođenja sankcija Putinu. Bajdenova administracija takođe insistira na tome da se planovi američkih i evropskih finansijskih sankcija približavaju i da SAD pripremaju kontrolu izvoza zapadne tehnologije koja bi osakatila Putinove napore da diverzifikuje svoju ekonomiju.
Ukoliko bi Amerika zaista morala da preusmeri gas u Evropu, to bi uglavnom moralo da bude u obliku tečnog prirodnog gasa (LNG), ali trenutno celokupno globalno tržište LNG ne bi bilo dovoljno da nadoknadi manjak ako Rusija prekine snabdevanje gasom preko Ukrajine u Evropu.
SAD su takođe saopštile da pripremaju ograničenja izvoza visokotehnološkog softvera i hardvera u Rusiju, a zvaničnici su rekli da će te mere uticati na ruske ambicije u oblastima vazduhoplovstva, odbrane, lasera i osetljive, pomorske tehnologije, veštačke inteligencije i kvantnih računara.
„Kada biramo ove sektore, to je prilično namerno. To su sektori koje je i sam Putin isticao kao put za napredak Rusije“, smatraju u američkoj administraciji.
SAD su stavile 8.500 vojnika u pojačanu pripravnost za raspoređivanje u istočnoj Evropi, a ove postupke prati i NATO savez koji je najavio da pregovore o raspoređivanju više hiljada vojnika u istočnoevropskim zemljama NATO-a, u znak podrške Ukrajini koja se suočava sa mogućim napadom Rusije.
Ukrajina nije članica NATO-a, a generalni sekretar alijanse Jens Stoltenberg je jasno stavio do znanja da savez neće odustati od ideje o širenju na istok. Trenutno u zemlji postoji nekoliko stotina savetnika iz SAD, UK i drugih saveznika.
BONUS VIDEO Anketa sa ulica ukrajinskih sela i rovova o razgovorima Putina i Bajdena
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare