Rat u Ukrajini traje više od godinu dana, a sudeći po trenutnoj situaciji na frontovima, nema naznaka da će uskoro doći do okončanja oružanog sukoba koji je 24. februara 2022. godine promenio svet. O tome šta nedostaje snagama ruskog predsednika Vladimira Putina sa jedne, i jedinicama njegovog ukrajinskog kolege Vladimira Zelenskog sa druge strane spekulisalo se mesecima unazad. Sada, nakon što su u javnost procurili poverljivi dokumenti Pentagona postalo je jasnije da obe strane imaju ogromne nedostatke - Ukrajina sa municijom i oružjem, dok se Rusi suočavaju sa velikim sukobima unutar vojnog vrha.
Pre svega, snage Kijeva, prema podacima iz dokumenata Pentagona, nalaze se u velikom problemu. U seriji procurilih podataka navodi da će Ukrajina u narednim nedeljama ostati bez municije, oružja, ali i da nema dovoljno trupa da izvrši veliku prolećnu kontraofanzivu koja se najavljuje već duže vreme.
Precizira se da bi bez ogromnog priliva municije, cela ukrajinska mreža protivvazdušne odbrane, oslabljena uzastopnim napadima ruskih bespilotnih letelica i projektila, mogla da se raspadne.
U jednom od dokumenata od 23. februara do detalja se navodi kako će ukrajinski PVO sistem S-300 potpuno utihnuti do maja, ukoliko se nastavi njegovo korišćenje u ovom obimu. Takođe, predviđa se da će zalihe raketa za sisteme protivvazdušne odbrane S-300 i Buk iz sovjetske ere, koje čine 89 odsto ukrajinske zaštite od većine borbenih aviona i nekih bombardera, biti potpuno iscrpljene do 3. maja.
U istom dokumentu se procenjuje da će ukrajinska protivvazdušna odbrana dizajnirana da zaštiti trupe na liniji fronta, gde je koncentrisan veći deo ruskih vazdušnih snaga, biti „potpuno smanjena” do 23. maja, što će rezultirati opterećenjima mreže protivvazdušne odbrane dublje u ukrajinskoj teritoriji.
Zašto je utihnula pompezno najavljivana kontraofanziva?
Druga serija dokumenata daje odgovor na pitanje koje nedeljama unazad postavljaju svi – šta se dešava sa ukrajinskom prolećnom kontraofanzivom, koju su najavljivali gotovo svi zvaničnici, čak i predsednik Zelenski.
Naime, američke obaveštajne službe su navodno još u februaru upozorile da Ukrajina možda neće moći da prikupi dovoljno trupa i naoružanja za planiranu prolećnu kontraofanzivu. Istovremeno, ukoliko do nje ipak dođe, američki obaveštajci su procenili da će biti znatno manjeg obima od najavljenog.
U drugom dokumentu, koji je sastavljen 23. februara, opisan je plan formiranja 12 „borbeno verodostojnih“ novih brigada za vođenje kontraofanzive, opremljenih sa 253 tenka i oko 1.500 drugih oklopnih vozila različitih tipova.
Tri brigade trebalo je da formiraju sami Ukrajinci, dok je preostalih devet trebalo da bude formirano uz pomoć SAD, saveznika i partnera. Planirane brigade bile su daleko od spremnosti u vreme izrade dokumenata, a pet je tek trebalo da započne obuku. Šest brigada je imalo polovinu ili manje opreme koja im je bila potrebna.
Rusku moć devastira sukob u vojnom vrhu
Kada je reč o nedostacima ruskih trupa, među informacijama koje su najviše šokirale svetsku javnost svakako se ubrajaju one o sukobima unutar ruske vlasti, koji su mnogo dublji nego što se mislilo.
U jednom dokumentu je navedeno da je Federalna služba bezbednosti (FSB), „optužila“ Ministarstvo odbrane „za prikrivanje ruskih žrtava u Ukrajini“. Tačnije, nevoljnost vojnih zvaničnika da prenesu loše vesti Kremlju.
Naime, zvaničnici FSB-a tvrde da broj žrtava resornog ministarstva nije uključivao mrtve i ranjene među Ruskom nacionalnom gardom, Vagnerovim plaćenicima ili borcima koje je postavio vođa južne ruske republike Čečenije Ramazan Kadirov. Takođe, vojska koju je Kremlj slao i raspoređivao u Ukrajini, nije uvek bila od pomoći, nekad je samo dodatno komplikovala vojne napore Rusije, upozorava FSB.
FSB je izračunao da je stvarni broj Rusa ranjenih i ubijenih u akciji bio bliži 110.000. Ova brojka se ne podudara sa podacima iz dokumenata koje navodi rusko ministarstvo odbrane. Broj poginulih ministarstvo je poslednji put javno objavilo u septembru, kada je ministar odbrane Sergej Šojgu rekao da je od početka rata ubijeno svega 5.937 ruskih vojnika.
Novi dokumenti takođe pružaju detalje o javnom sukobu u februaru, kada je Jevgenij Prigožin, vođa paravojne formacije Vagner, optužio ruske vojne zvaničnike da su svojim borcima uskratili neophodnu municiju. Putin je lično pokušao da reši te nesuglasice tako što je pozvao Prigožina i Šojgua na sastanak za koji se veruje da je održan 22. februara, kao i da je bio „izuzetno tenzičan i neprijatan“.
BONUS VIDEO Bajden stigao u Kijev na iznenadni sastanak sa Zelenskim
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare