Los Anđeles protesti Foto:BETAPHOTO/AP Photo/Ethan Swope

Protesti protiv Imigracione i carinske službe (ICE), koji su počeli u Los Anđelesu u petak, podstakli su slične demonstracije u raznim gradovima širom Sjedinjenih Američkih Država – a neki od njih prerasli su i u šire proteste protiv administracije Donalda Trampa.

Njujork

 Velike grupe demonstranata marširale su kroz Menhetn satima u utorak, pri čemu je većina protesta prošla mirno. Međutim, situacija se pogoršala u večernjim satima, kada je došlo do sukoba između policije i demonstranata u blizini zgrade u kojoj se nalazi ICE kancelarija. Na snimcima se vidi kako policija obara demonstrante na zemlju i pokušava da ih veže, dok su drugi demonstranti bacali flaše s vodom na policajce.

Čikago

Protestanti su se takođe sukobili sa policijom u „Vetrovitom gradu“ u utorak, a snimci prikazuju napete konfrontacije između policajaca i okupljene mase. Snimak sa CNN-ove partnerske stanice WBBM prikazuje automobil koji se zaleće u masu, zahvatajući pešake koji su držali transparente i jednog biciklistu. Vozač nije stao, već se velikom brzinom udaljio s mesta događaja. Nije poznato da li je uhapšen, niti šta ga je navelo da vozi kroz masu ljudi.

Teksas

Protesti su izbili u više gradova širom savezne države. Policija u Ostinu proglasila je protest u ponedeljak nezakonitim okupljanjem, upotrebila suzavac i uhapsila 13 osoba. U Dalasu je takođe došlo do napete situacije između demonstranata i policije. U međuvremenu, u San Antoniju su se stotine ljudi okupile ispred gradske kuće u nedelju na mirnim demonstracijama. Ipak, uoči novih protesta najavljenih za ovu sedmicu, guverner Greg Abot najavio je raspoređivanje Nacionalne garde Teksasa na više lokacija.

Protest u Los Anđelesu Foto: Amy Katz/ZUMA Press / SplashNews.com / Splash / Profimedia

San Francisko

Dva imigraciona suda u području zaliva San Franciska zatvorena su u utorak popodne zbog protesta, prema rečima izvora upućenog u situaciju. Snimci sa CNN-ove partnerske stanice KGO prikazuju demonstrante kako protestuju i uzvikuju slogane ispred zgrade. Aktivisti su za agenciju AP izjavili da je došlo do nekoliko hapšenja, iako nije odmah bilo jasno koja agencija je izvršila ta hapšenja. Policija San Franciska izjavila je da nije izvršila nijedno hapšenje ispred zgrade suda.

Denver

U Denveru, Kolorado, protivnici ICE-a okupili su se i marširali gradskim ulicama, dok je policija, prema navodima agencije AP, blokirala saobraćaj iza njih. Portparol policije u Denveru izjavio je za CNN da nije upotrebljen suzavac, uprkos suprotnim izveštajima.

Protest u Denveru Foto:Michael Ciaglo / Getty images / Profimedia

Protesti su održani i u Santa Ani, Las Vegasu, Atlanti, Filadelfiji, Milvokiju, Sijetlu, Bostonu i Vašingtonu.

Tramp: Sada mogu da uradim stvari koje ranije ne bih mogao

Predsednik Donald Tramp priznao je da se u svom drugom mandatu oseća ohrabrenije da pošalje trupe Nacionalne garde u Los Anđeles, dok bi ranije možda oklevao.

„Sada mogu da uradim stvari koje ranije ne bih mogao, jer je prethodni predsednik i prethodno predsedništvo bilo toliko loše da sad svako izgleda bolje,“ rekao je Tramp u intervjuu za „Pod Force One“ u produkciji New York Posta.

„Na primer, sada mogu da budem odlučniji kada je u pitanju napad na Los Anđeles,“ rekao je Tramp. „Mislim da bi dovođenje Nacionalne garde pre četiri ili osam godina bilo mnogo teže.“

Tramp je takođe rekao da je tokom vikenda telefonom razgovarao sa guvernerom Kalifornije, Gavinom Njusomom, o raspoređivanju Nacionalne garde.

„Mislim, poziv je bio u vezi sa raspoređivanjem trupa. Bio je kasno uveče. Rekao sam mu: ‘Znaš, tvoj grad gori, tvoja država je u ozbiljnoj nevolji’,“ ispričao je Tramp. „Zašto bih ga zvao u to vreme ako nije bilo hitno?“

Pročitajte još:

U objavi na mreži X, guverner Njusom je negirao da je primio takav poziv, iako je predsednik prethodno tvrdio da je poziv upućen u ponedeljak. Prema zapisnicima poziva koje je Tramp podelio sa Fox Newsom, poziv je zapravo obavljen kasno u petak uveče.

Na pitanje da li bi uhapsio Njusoma, Tramp je odgovorio: „Pa on ne radi dobar posao, znate… uhapsiti, šta to tačno znači?“

Na dodatno pitanje da li bi ga optužio, Tramp je rekao: „Teoretski, mogli biste, pretpostavljam. Znate, to je gotovo kao napuštanje dužnosti.“

Državna tužiteljka: Preduzećemo i dodatne korake

Državna tužiteljka Pam Bondi izjavila je da administracija Donalda Trampa „nije uplašena da ide dalje“ kada je reč o proširivanju pravnih ovlašćenja za slanje trupa u Los Anđeles.

„Trenutno smo u Kaliforniji u dobroj poziciji. Nismo uplašeni da preduzmemo dodatne korake ako bude potrebno“, rekla je ona odgovarajući na pitanja CNN-a u Beloj kući u vezi sa mogućim pozivanjem na Zakon o pobuni, koji predsedniku omogućava da upotrebi vojne snage radi suzbijanja pobune ili ustanka na tlu Sjedinjenih Država.

Tramp je više puta koristio reč „pobunjenici“ da opiše demonstrante u Los Anđelesu, ali do sada nije aktivirao ovaj retko korišćen zakon iz 1807. godine. Ipak, Bondi je u sredu nagovestila da ta opcija nije isključena.

Izjavila je da administracija polaže nade u novi policijski čas kao meru za smirivanje nemira, ali da će vlasti „nastaviti da čine sve što mogu kako bi Kalifornija bila bezbedna“.

„Preduzećemo sve što je u okviru naših pravnih ovlašćenja da zaštitimo naše pripadnike policije i sve građane Kalifornije u ovom trenutku“, rekla je Bondi.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare