Krajem novembra, moćne snage predvođene islamističkom grupom Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) pokrenule su ofanzivu na severu Sirije, iskorišćavajući slabosti snaga režima Bašara al Asada i rusku preokupaciju ratom u Ukrajini. HTS i saveznici podržani od strane Turske brzo su napredovali na jug, osvojivši grad Alep, a zatim i Hamu, što znači da stiskaju obalu koju drži režim između prve linije fronta i obale Sredozemnog mora, gde se nalazi jedina ruska pomorska baza na Sredozemnom moru, u luci Tartus.
Satelitski snimci otkrili su da su svi glavni ruski ratni brodovi koji su operisali iz Tartusa napustili luku. Ovo ukazuje na ozbiljne probleme za rusku mornaricu. Gubitak Tartusa bio bi katastrofalan za rusku moć projekcije u južnoj Evropi i severnoj Africi.
Tokom Hladnog rata, Sovjetski Savez, a kasnije Rusija, održavali su prisustvo u Tartusu, ali je ono bilo uglavnom simbolično sve do početka sirijskog građanskog rata 2011. godine.
Rat u Siriji je promenio sve. Kremlj je povećao podršku Asadovom režimu, šaljući velike količine municije u Tartus, a 2015. godine stigle su i ruske trupe koje su pomogle Asadovim snagama da stabilizuju front.
Ipak, sadašnja situacija sa sukobom u Ukrajini čini Rusiju slabijom i smanjuje njenu sposobnost da pruža podršku Asadu. Čak i ako Asad uspe da zadrži Tartus, Putin ima mnogo manje resursa koje može poslati.
Rusija zvanično označava Tartus kao logistički centar, a ne kao vojnu bazu. Tartus služi kao jedina stanica za popunu i popravku ruske mornarice u Sredozemlju. Takođe je bio ključna ulazna tačka za ruske specijalne snage koje podržavaju Asadovu vladu u dugotrajnom sirijskom sukobu.
Godine 2017, ruski predsednik Vladimir Putin naložio je proširenje baze. Njena važnost se dodatno povećala nakon 2022. godine, kada je Turska ograničila pristup Crnom moru za ratne brodove nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Međutim, analitičari sugerišu da nedavno povlačenje odražava sve veću zabrinutost zbog bezbednosti ruskih pomorskih snaga u regionu. Kako se sirijski građanski rat intenzivira, održavanje bezbednosti u Tartusu postaje sve izazovnije.
Realno, jedini način da Kremlj nadoknadi gubitak Tartusa je da ponovo dobije pristup Sredozemnom moru preko Bosfora, što je malo verovatno dok rat u Ukrajini traje. Putin bi uskoro mogao biti suočen s teškim izborom: nastaviti borbe u Ukrajini, ali izgubiti uticaj na Mediteranu, ili tražiti mir u Ukrajini i otvoriti pristup Crnom moru. Ako se ofanziva HTS-a uspori i režimska vojska uspe da zadrži obalni pojas, Tartus bi mogao biti bezbedan – za sada.
Međutim, uslovi koji su doveli do ugrožavanja ruske baze će ostati. Asadov režim opstaje zahvaljujući snažnoj ruskoj podršci, ali dugotrajni sukob u Ukrajini čini Rusiju sve slabijom.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare