Oglas

h_56175386-scaled.jpg
Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT
Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Epidemiolozi otkrili razloge nekontrolisanog širenja korone

09. okt. 2020. 14:34
>
09. okt. 2020. 14:37

Nepridržavanje osnovnih mera prevencije: higijene ruku, razmaka i nošenja maski, kao i neprijavljivanje kontakata rezultat su jučerašnje zabrinjavajuće brojke novozaraženih. u Hrvatskoj. Ono što posebno zabrinjava epidemiologe, pa tako i predsednika Hrvatskog društva epidemiologa dr Miroslava Venusa je to što gotovo trećina zaraženih nije iskrena kad prijavljuje kontakte.

Oglas

"To predstavlja veliki problem, tako može doći do nekontrolisanog širenja bolesti. Čini mi se da je toga sve više, a mi ne možemo prisiliti ljude da nam se otvore. Što ako neko kaže da nije ni sa kim kontaktirao, kako ćemo mi to proveriti? Kako osobi reći da laže", rekao je Venus.On smatra da se ljudi međusobno ne prijavljuju iz više razloga."Mladi nisu svesni opasnosti jer će u većini slučajeva oni proći bez posledica, a njihovi stariji ukućani zbog toga možda teže oboleti. No, njima se nikako ne sviđa činjenica da će provesti 14 dana zatvoreni u kući. Takođe, oni ostvaruju najveći broj kontakata i kreću se na najrizičnijim mestima", rekao je Venus.Kod odraslih obično je najvažnije egzistencijalno pitanje i koliko novca gube ako su u samoizolaciji. Već nekoliko dana i iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar upozoravaju da je skrivanje kontakata opasno, a juče je to ponovio direktor Zvonimir Šostar."Primećujemo da se građani u javnom prevozu i tržnim centrima ne pridržavaju mera zaštite. Apelujem na one koji se ne drže mera, i zbog kojih imamo ovakav porast, da malo razmisle o tome da netko ko se ne drži mera može da zarazi njihove očeve, majke, decu", rekao je Šostar i itakao važnost prijavljivanja kontakata zbog dobrobiti svih.Venus pak objašnjava da ljude frustrira i trajanje samoizolacije te da se razmatra smanjenje na deset dana, koliko traje i izolacija bolesne osobe.Ako se detaljno razloži, to izgleda ovako: zaražena osoba mora biti u izolaciji deset dana, u trenutku kad dozna da je bolesna, prošla su barem tri dana od pojave simptoma, uzimanja brisa i dijagnoze, tako da ta osoba zapravo u izolaciji treba biti samo sedam dana, rekao je on.S druge strane, tek tada se propisuje samoizolacija zdravoj osobi koja sledećih 14 dana mora biti zatvorena u kući.Što se tiče naknade, koja za dve sedmice iznosi oko 2600 kuna, to svakako predstavlja jedan motiv manje za prijavu kontakata, pogotovo onima koji nemaju mogućnost rada od kuće. No, kako će se doskočiti ovom problemu koji uveliko deluje na širenje epidemije, odgovor bi trebalo da da Krizni štab, navodi Jutarnji list.***Pratite nas i na društvenim mrežama:FacebookTwitterInstagram

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare