Kraljica Elizabeta II Foto: AP Photo/Scott Heppell

Britanska kraljica Elizabeta II je najgovečniji britanski monarh, a danas obeležava punih 70 godina na tronu. Osim što je kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, ona je i monarh u 16 zemalja Komonvelta, a takođe je i vrhovni poglavar engleske crkve. Sa svojih 95 godina, dosta toga je prevalila preko svojih leđa, uživa veliko poštovanje širom sveta, a posebno svoje nacije. Njen život je pun raznovrsnih događaja, od onih srećnih do onih tužnih, a ono što je posebno karkteristično za nju jeste da uvek bila uz svoj narod kada im je bilo najteže.

Princeza Elizabeta

Elizabeta II rođena u Londonu 1926. godine. Njeno puno ime je Elizabeta Aleksandra Meri. Njen otac bio je britanski kralj Džordž VI, koji je na vlast došao kada je njegov brat Edvard VIII abdicirao kako bi mogao da se oženi Amerikankom Volis Simpson.

Sve do tog trenutka, Elizabeta II bila je „samo“ britanska princeza koja je oslovljavana sa „vaša kraljevska visosti“, a onda je „preko noći“ postala naslednica prestola i njen život se promenio iz korena.

Kraljica Elizabeta i princ Filip
Kraljica Elizabeta i princ Filip Foto:Ron Bell / PA Images / Profimedia

Nju i njenu mlađu sestru Margaret odgajala je guvernanta, a krštena je u kapeli Bakingemske palate. Kao mala dobila je nadimak „Lilibet“ jer nije umela da izgovori svoje ime. Tim nadimkom ju je oslovljavao i deda kralj Džordž V i otac Džordž VI, a kasnije i njen suprug princ Filip, vojvoda od Edinburga.

Kada je imala 13 godina, započeo je Drugi svetski rat. Iako je bila dete ona se trudila da pomogne roditeljima i da bodri svoj narod u teškim momentima. Godine 1940. preko dečje emisije, obratila se mališanima koji su bili evakuisani zbog ratnih dešavanja. Potom se 1945. pridružila vojsci gde je obavljala dužnosti vozača i mehaničara.

Princ Filip i kraljica Elizabeta

Na početku Drugog svetskog rata upoznala je svog budućeg muža Filipa koji je, ujedno, i njen daleki rođak. On se obreo u Britaniji zbog studiranja na Kraljevskog pomorskom koledžu. Počeli su da se dopisuju, što je trajalo tokom celog rata. Filip ju je zaprosio čim se vratio sa Pacifika. Zajedno pojavili na venčanju zajedničke rođake 1946. godine. Sve više i više vremena su provodili zajedno – išli su na izlete, uživali u vožnji automobilom… a onda je došao i brak.

Kraljica Elizabeta i princ Filip
Kraljica Elizabeta i princ Filip Foto:PA / PA Images / Profimedia

Venčali su se 1947. godine u u londonskoj Vestminsterskoj opatiji na ceremoniji o kojoj se i danas priča. Filip je promenio svoju pravoslavnu veru kako bi mogao da se oženi Elizabetom i odrekao se svojih titula. Postao je britanski državljin i više nije polagao pravo na strani presto kao naslednik. Dobio je titulu vojvode od Edinburga i koristio je majčino prezime Mauntbaten.

Od Filipove rodbine, na venčanje je bila pozvana samo njegova majka. Njegovim rođacima iz Nemačke zabranjeno je prisustvo venčanju zbog povezanosti sa nacističkim krugovima, tačnije jer su njegove sestre bile udate za nacističke zvaničnike. Na venčanju nije bio ni Elizabetin stric Edvard VIII, a sa njim se solidarisala i Elizabetina tetka, princeza Marija.

Ovaj događaj zauzima posebno mesto u srcima Britanaca jer im je posle ratnih stradanja u Drugom svetskom ratu doneo veliku radost. Takođe, ovo venčanje je prvi događaj vezan za kraljevsku porodicu koji je prenosila televizija.

Mladi par se trudio da živi što je normalnije moguće, pa su zbog Filipovog posla u mornarici, dve godine proveli na Malti. Kako su i sami isticali, ovaj period je za njih bio najsrećniji jer su imali priliku da uživaju kao i svaki drugi “običan” par. I kasnije tokom braka često su odlazili na ovo ostrvo, a zanimljivo je da su na Malti proslavili i 60. godišnjicu braka.

Kraljica Elizabeta i princ Filip sa decom
Kraljica Elizabeta i princ Filip sa decom Foto:PA / PA Images / Profimedia

Filip je preminuo 2021. Godine, posle 73 godine braka, a dirljiv oproštaj kraljice Elizabete od Filipa je sadržao i cedulju, čiji sadržaj zna samo ona.

Proglašenje za britansku kraljicu

Njihov život se promenio iznenada 1952. godine kada je preminuo Elizabetin otac, kralj Džordž VI. Elizabeta i Filip su u tom trenutku bili u Keniji. Čim su čuli tužne vesti vratili su se u Britaniju. Istog dana je proglašena za kraljicu, a svečano krunisanje je održano 1953. godine u Vestminsterskoj opatiji.

Njena vladavina je obeležena brojnim promenama, ali je Elizabeta uvek išla u skladu sa vremenom. Elizabeta II je posetila čak 116 država i važi za šefa države koji je posetio najviše zemalja.

Interesantne činjenice o kraljici Elizabeti II

* Kraljica Elizabeta nije išla u školu, ni u javnu ni u privatnu, već se kao većina dece koja su pripadala kraljevskoj porodici školovala kod kuće, gde je na raspolaganju imala najbolje učitelje.

Kraljica Elizabeta i princ Filip
Kraljica Elizabeta i princ Filip Foto:EPA/STR

Do sedme godine naučila je da čita i piše. Takođe, učila je francuski jezik, pohađala časove klavira i ples, a sve se promenilo kada je postalo očigledno da će jednog dana sesti na britanski presto. Godine 1936. njeno obrazovanje se promenilo, pa je od tada imala časove sa privatnim nastavnicima. Kraljičina deca, kao i unuci su išli u škole, a sada idu i njeni praunici.

* Kraljica Elizabeta slavi dva rođendana – pravi i službeni. Pravi joj je 21. aprila, a službeni u junu.

Zašto kraljica Elizabeta II slavi dva rođendana? Razlog datira iz 1748. godine, kada je Džordž II ustanovio tradiciju duplih rođendana. Kako je bio rođen u novembru kada je vreme loše, a hteo je javno slavlje sa svojim podanicima, odlučio je da organizuje paradu kada bude lepo vreme. Od tada je sve počelo i tradicija je opstala do danas.

* Norman Hartnel bio je dizajner kojeg su obožavale sve žene iz visokog društva i bio je „kućni“ dizajner britanske kraljevske porodice. Dizajnirao je venčanicu kraljice Elizabete II, a potom je napravio i haljinu za ceremoniju njenog krunisanja. Upravo se te dve odevne kombinacije smatraju najznačajnijim i najpoznatijim toaletama iz XX veka.

POGLEDAJTE JOŠ:

* Kraljica Elizabeta sama pere suđe, jer je to posao koji voli lično da obavi dok je na odmoru u zamku Balmoral u Škotskoj, gde ide svakog leta.

* Kraljica Elizabeta II važi za najgovečnijeg britanskog monarha. Na presto je stupila 1952. godine, a svečano je krunisana 1953. godine u Vesminsterskoj opatiji. Time je nadmašila se ostale, pa i kraljicu Viktoriju od koje vodi poreklo.

Ona važi za jednu od najuticajnijih žena svih vremena. Jedini je živi šef neke od država koje su učestvovale u Drugom svetskom ratu. Naredne 2022. godine kraljica slavi jubilej – 70 godina vladavine. Pripreme za taj svečani događaj su već u toku.

* Kraljica Elizabeta II važi za izuzetno bogatog monarha i „teška je“ oko 600 miliona dolara. Međutim, nije najbogatiji mornah na svetu i nije najbogatija osoba u Velikoj Britaniji. Kada je reč o bogatstvu monarha ona je tek na četvrtom mestu, a kada je reč o Britaniji prva tri mesta zauzimaju ruski biznismen i dvojica Indijaca.

BONUS VIDEO Kraljica Elizabeta slavi 70 godina na vlasti: Ima li dostojnu zamenu?

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar