Nakon što je vlast u više navrata govorila da strane službe uz pomoć domaćih aktera žele obojenu revoluciju u Srbiji, na Jutjubu se pojavio dokumentarni film od 15 minuta u kojem se taksativno navodi kako "ambasade, uz diktat Prištine, Zagreba i Sarajeva zabijaju nož u leđa Srbiji". Film je podeljen po fazama u kojima se objašnjava kako se planira sprovođenje promene vlasti, a u svakoj su opozicioni političari, mediji u vlasništvu United Media i građanski protesti tretiraju kao elementi koji imaju za cilj da ruše vlast. Uzbunjivači su izdajnici, bivši članovi SNS su prema autoru filma izašli iz stranke po zadatku, dok se kroz proteste testira represivni aparat. Cilj je prema rečima autora, Majdan, scenario u kojem je u Ukrajini promenjena dugogodišnja autokratska vlast.

Odmah nakon što su počeli protesti “Srbija protiv nasilja”, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i vladajući režim mirne građanske proteste okarakterisali su kao pokušaj “obojene revolucije”. U pitanju je termin koji se odomaćio u bivšim socijalističkim državama, gde je vlast preuzimana nenasilno od strane opozicije i uz podršku zapadnog sveta.

Vlast u Srbiji takvom formulacijom želi da diskredituje proteste, predstavi ih kao želju spoljnog faktora za promenama u zemlji i da ih „odrodi“ od realnih zahteva građana.

O pokušajima obojene revolucije govorila je isključivo vlast, konkretno predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je poručio da mu je jasna namera stranih službi. Nakon serije izjava Vučića, na Jutjubu se pojavio dokumentarni film „Mehanizam“ u trajanju od 15 minuta, gde se po fazama govori kako se „planira“ obojena revolucija u Srbiji. Film je objavljen na Jutjub kanalu „Na rakiji s Tomom“, ali se ne zna ko stoji iza ovog kanala.

Početak filma rezervisan je za simboličku izdaju Cezara od strane Bruta, sa čim autor filma pravi paralelu kada je reč o zabijanju nož u leđa Srbiji.

To se prema rečima autora radi uz pomoć ambasada, „uz diktat Sarajeva, Prištine i Zagreba čime se zabija nož u leđa Srbiji“. Film se zatim nastavlja kadrovima protesta studenata ispred Skupštine Srbije.

“Nabeđene vođe, Napoleoni od Stare planine, Robespjeri od Aleksinca, Jovanke Orleanke iz Đilasovih skupocenih automobila ne shvataju da su samo mali točkovi kojima upravlja što domaća, što strana ruka. Međutim, ono što bi mi kao građani morali da shvatimo je da mehanizam pokrenut a cilj je da nas nacionalno samelje, baš kao što su u Ritopeku mleli oni koje su demokrate branile. Koncept oproban u mnogim zemljama poznat kao obojena revolucija funkcioniše u faza“, kaže narator u dokumentarnom filmu „Mehanizam“. Film je izdeljen po fazama, koje bi prema željama „neprijatelja države“ trebalo da završe smenom vlasti.

Prva faza prema autorima filma podrazumeva da se odaberu “najgrlatiji i najlabilniji”, što se emituje uz kadrove iz Skupštine Srbije kada je došlo do tuče između narodnih poslanika.

Foto: Printscreen RTS

„One koji se ne stide da udare po najčestitijima. Lojalnima za šaku dolara, ili ako su više pametni, za dve šake dolara. Konstantno ih predstavljati kao žrtve kroz niz isceniranih situacija. Hiljadu puta ponovljena laž… Ma znate već…“, navodi se dalje.

U drugoj fazi trebalo da bi da se formiraju strogo kontrolisani mediji, sa izuzetno obučenim novinarskim kadrom, preskupom opremom.

„Fokus javnosti ubiti kroz licencirane kvizove, ekskluzivne sportski program, jak filmski programo i sve što je drugi mamac koji je primamljiv za javnost“, ističe narator dok se u pozadini vidi program koji se emituje na televizija Nova i N1.

Treća faza prema autoru filma rezervisana je za „gađanje“ slabih tačaka lidera, poput porodice predsednika Vučića.

„Ovaj scenario praktikovan je svugde, kao na primeru Ukrajine“, nastavlja se.

Četvrta faza je da se pronađu “pacovi” koji treba da napuste brod poput bivše ministarke Zorane Mihajlović, ministra Radeta Baste, te visokih funkcionera SNS Dragana Šormaza i Stanislave Pak.

Rade Basta Foto: TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC

Peta faza podrazumeva puštanje probnih balona pre pravog vatromenata, poput onih da ćemo svi pomreti od Rio Tinta.

„Proveravanje kada represivni aparat kreće da deluje poput paljenja Gradske kuće u Novom Sadu, blokiranja auto-puteva, trudnica, dece. Fizički nasrtaji na Bakareca, Pajkića, Vujičića. Ulje koje se brine da mehanizam ne škripi su duboka država: odmetnuti činovnici, generali, inspektori, tužioci, oni koji staju u floskulu zašto kažeš uzbunjivač, a kažeš pion. Idealan primer je Katarina Petrović, policajka koja je prekršila sve zakone. Ona je poverljiv dokument dala Mariniki Tepić, zbog čega se krivično odgovora. Opozicionari prave od nje heroja, pozivaju je da govore na protestima“, nastavlja se.

Katarina Petrović Foto: N1

U sledećoj fazi autor filma navodi da su strani i domaći nekrofili, „rasna grla iz Šolakove ergele jedva dočekali tragedije u Mladenovcu I Ribnikaru“.

“Ni sveće se još nisu ugasile, a oni su započeli prljavu raboru. Danas nasilje zbog kojeg se i izašlo na ulice više niko ne spominje”.

Vlast panično pominje obojene revolucije, iza svega sastanak Vulin – Patrušev

Dok su desetine hiljada građana izašle na najveće proteste nakon 5. oktobra, a posle velikih tragedija koje su pogodile Srbiju, vlast je pokušala da ih distredituje i predstavi kao pokušaj obojene revolucije u Srbiji.

Prvi koji je pokrenuo takav narativ bio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je na stranačkom mitingu u Pančevu poručio da ima informacije da su protesti pokušaj stvaranja „obojene revolucije“.

„Iz raznih službi mi dolaze podaci, kažu nam naše sestrinske službe sa Istoka da su ovo pokušaji obojenih revolucija. Neće nama stranci da vode spoljnu politiku. Neće oni da mi određuju kome ću da uvodim sankcije, narod će da određuje, neće oni da mi određuju da li će Srbija da uđe u NATO ili slično“, naveo je Vučić, a sličnu formulaciju imala je i premijerka Ana Brnabić.

ak, iako su i premijerka i predsednik „objasnili“ da je u pitanju obojena revolucija, nije objašnjeno od kojih su to sestrinskih službi dobili informacije da su protesti građana imali za cilj da stvore obojene revolucije.

Trag tumačenja koje su to sestrinske službe možda treba tražiti u dokumentu potpisanom 2021. godine, kada su tadašnji ministar policije Aleksandar Vulin i šef Saveta za nacionalnu bezbednost Rusije Nikolaj Patrušev parafirali saradnju u borbi protiv obojenih revolucija.

Aleksandar Vulin i Nikolaj Patrusev
Aleksandar Vulin i Nikolaj Patrušev Foto:Tanjug/Serbian Interior Ministry Press Service via AP

Upravo su građani postavili kao jedan od zahteva protesta smenu direktora Bezbednosno informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina.

Rusija i Srbija su u najstrožoj tajnosti formirale „Radnu grupu za borbu protiv obojenih revolucija“, koja ima zadatak da sprečava masovne demonstracije i da vrši konstantan nadzor nad opozicionim aktivistima, nevladinim organizacijama i nezavisnim novinarima.

Patrušev se ranije zahvalio Vulinu za snimke razgovora sa sastanka koji su u Beogradu održali članovi opozicione ruske organizacije „Otvorena Rusija“. Naime, ovi ruski opozicionari imali su probleme da se okupljaju u Rusiji i izabrali su da se nađu u Beogradu jer im za ulazak u Srbiju nisu potrebne vize. BIA je pokrila mesto sastanka i sve što su razgovarali dato je ruskoj strani. Nakon toga poznati ruski opozicionar Vladimir Kara-Murza osuđen je na kaznu zatvora od 25 godina.

„Dupli pas“ Vulin-Patrušev, osim prisluškivanja opozicionara dobio je svoj nastavak i kroz saradnju dve države u borbi protiv obojenih revolucija.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare