Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će "pozicija Beograda u odnosu na Moskvu biti teža" posle smrti ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog. S obzirom na postojeću situaciju, jedini dodatni pritisak mogao bi biti finansijski, ocenjuje spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić. Uprkos tome, srpski predsednik odbacio je mogućnost uvođenja sankcija Rusiji.
Govoreći o smrti ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog, Aleksandar Vučić je za televiziju Prva najpre rekao da ne želi da ulazi u to šta se s njim desilo, jer „nije istražni organ“. Međutim, nešto drugo je mogao da predvidi.
„Nisam toliko pametan kao svi u svetu koji unapred sve znaju. To je sve za političke analitičare, nije za predsednika jedne zemlje. Ali, da li će nama pozicija biti još teža, takođe nemam nikakve sumnje“, rekao je Vučić.
S obzirom na konstantne pritiske oko uvođenja sankcija Rusiji, pa i nedavne Rezolucije Evropskog parlamenta koja takođe najavljuje zaoštravanje odnosa prema srpskim vlastima
zbog krađe izbora i stanja demokratije u našoj zemlji, postavlja se pitanje šta još može da nas snađe?
Spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić kaže da to može biti samo “zavrtanje slavine” na evropskim fondovima.
“Činjenica je da će se vlast potruditi da sama sebi oteža poziciju posle smrti Navaljnog. Upravo čitam kommentar Vladimira Đukanovića u Politici o njemu i jasno je da će takva vrsta teksta biti izuzetno iritantna za Zapad. A znamo da on piše i govori ono što vlast misli. Isto tako bi pisao i Aleksandar Vulin, koji je sa Nikolajem Patruševim dogovarao zajedničku borbu protiv obojenih revolucija. To je politika koju Srbija vodi, pa ne bi trebalo da budu iznenađeni jačom reakcijom Zapada”, kaže Jakšić za Novu.
Kako dalje navodi, vlast u Srbiji očigledno osporava Navaljnog, njegov politički ugled i činjenicu da je osuđen kaznom zatvora.
“Jasno je da je u celom tom procesu njegovo zdravlje bilo ugroženo. I ako uzmemo da je preminuo prirodnom smrću, to ne skida odgovornost s Vladimira Putina, čiji protivnici ispadaju kroz prozor i sa hotelskih balkona. Zbog toga što se srpska vlast uporno trudi da spere odgovornost s Vladimira Putina, pojačavaće se i pritisak Zapada. Očekujem da on bude finansijske prirode. Pretpostavljam da će Srbija dobiti sredstva Evropske unije, ali će ona biti zamrznuta. Onda će opet lopta biti u Beogradu”.
Uprkos tome i činjenici da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić svestan te mogućnosti, ostaje pri satvu da se Moskvi ne uvode sankcije. Da ne spominjemo njegov “prst u oko” Zapadu, kad nije aplaudirao supruzi Alekseja Navaljnog, Juliji, na Bezbednosnoj konferenciji u Minhenu.
Naime, njenom obraćanju je prethodio dug i stajaći aplauz prisutnih. Kako se moglo videti na snimku, predsednik Vučić je sedeo u prvom redu i među poslednjima je ustao i nije se pridružio aplauzu. Umesto toga, predsednik Srbije je nameštao slušalice za simultani prevod, a potom nastavio da stoji.
Naknadno je to pokušao da objasni ovako:
„Sedeo sam u prvom redu gde sede predsednici država, odjednom je sela neka žena pored mene, nisam imao pojma ko je. Kriv sam zato što nisam znao ko je žena. Rekli su imamo specijalnog gosta Juliju Navaljni. Izjavio bih saučešće, možda bih pogrešio, jer je rekla u drugoj rečenici da joj ne izjavljaju saučešće. Uradio sam sve onako kako pošten čovek pruža pijetet osobi koja je izgubila nekog bližnjeg“, kazao je Vučić.
Boško Jakšić, međutim, smatra da se Vučić jasno odredio.
“On je sam praktično rekao da je video navijački klub i da se pripremaju stajaće ovacije za Juliju Navaljni. E sad, ja ne znam da li je njemu bila namera da uradi ono što i naprednjaci u Kruševcu, kad su odbili da ustanu u pomen stradalom radniku Trajala. Ali, siguran sam da je u tom trenutku zažalio što je bio u toj u sali. To je moj nedvosmisleni utisak”, zaključuje Jakšić.
BONUS VIDEO: Milica Đurđević Stamenkovski – Razmišlljamo o ulasku u Vučićev pokret
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare