Najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će izbora biti u narednih godinu i po dana nije došla kao preterano iznenađenje, ali je još jednom pokrenulo priču u javnosti o tome da je rejting Srpske napredne stranke u padu od početka studentske blokade. Tome u prilog govore i istraživanja koja su objavljena u prethodna dva meseca, ali i očigledno izbegavanje vlasti da u ovom trenutku, kada to studenti konačno izričito traže, izađu na birališta. Sagovornici Nove smatraju da postoje i drugi razlozi zašto se Vučić odlučio na ovakav potez.
Vučić je u petak izjavio da će izbora biti „u narednih godinu i po“ dana, a da će biti raspisani kada „nadležne institucije donesu odluku o tome“. On je dodao da do sada ni od jedne „nadležne“ institucije nije dobio zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora „ni u pismenoj ni u usmenoj formi“. Takođe je naveo i da je uvek spreman da “razmotri sve zahteve”.
Vanredne parlamentarne izbore su studenti tražili još prošlog ponedeljka, zbog “očitog odsustva volje da se ispune zahtevi”, a prvobitne reakcije vlasti su bile otvorene kritike na račun studenata. Potom je, par dana kasnije, u ciničnom maniru Vučić rekao da ne traže izbore od “nenadležne, predmetne institucije”, a potom je u istom razgovoru sebe demantovao rečima da će “izbore dobiti uskoro”, te da budu spremni na njih.
Koliko je Vučić spreman da razmotri sve zahteve, trenutno nije očigledno, jer kada se pogledaju poslednja istraživanja, sprovedena u aprilu i martu ove godine, statistika govori svoje. Da veličina nezadovoljstva nije neutemeljena, govore i istraživanja koje su sprovele Nova srpska politička misao (NSPM), kao i organizacija CRTA. Istraživanje organizacije CRTA, kaže da je nezadovoljstvo u društvu veliko. To je istraživanje koje je odrađeno na nešto više od 2.000 ispitanika. Ipak, podatak koji najviše iskače od svih je činjenica da čak 59 odsto građana podržava proteste, dok samo 36 odsto njih suprotno misli. Takođe, pitanje verovanja režimu nije najsigurnije, jer je samo 33 odsto njih reklo da više veruje predsedniku, dok je 51 odsto ispitanika pružilo poverenje studentima.
Slični rezultati se mogu videti i u istraživanju NSPM-a iz marta ove godine, a podatak koji najviše iskače je da bi čak 85.7 odsto mladih građana, starosne dobi od 18 do 40 godina, podržava studente. Sa druge strane, u toj starosnoj kategoriji bi samo 9.1 odsto njih ne podržava studentski protest. Ovo istraživanje je odrađeno tokom marta, na nešto više od 1.000 ispitanika.
Međutim, prema Bojanu Vraniću, profesoru Fakulteta političkih nauka, ova istraživanja nisu definitivna, a dodaje da im nedostaje najvažnije pitanje.
“Nema nijednog istraživanja koje je u poslednjih minimum tri meseca reklo kakav je rejting stranaka, ono što mi imamo jesu neka opšta pitanja poput, da li podržavate studentski pokret ili da li podržavate partije na vlasti. Da li Srbija ide u ovom ili onom pravcu, ali što se rejtinga tiče niko od istraživača nije izašao sa tim. Najvažnije pitanje je da niko nije izašao sa predikcijom izlaznosti. Dakle, ako izlaznost ostane ovakva kakva je bila do sada, ja ne vidim tu da će doći do bilo kakvog pomeranja u glasovima, osim što bi novi akteri mogli da preuzmu nešto od opozicije”, kaže Vranić.
Sa druge strane, Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku veruje da je Vučiću važno da pokaže da je “gospodar situacije” i dalje, odnosno da je on taj koji se pita da li će uopšte biti izbora ili ne. Doduše, prema Popoviću, predsednik se nalazi u jednoj vrlo delikatnoj situaciji.
“Nije mu lako u ovom trenutku jer sa jedne strane očigledno bi da izbegne izbore, što verovatno znači da mu rejting pada, a sa druge strane nije mu lako da ih izbegne jer bi morao da prizna da nije više toliko jak kao što je bio. Jedina poruka koju može da pošalje, bilo da raspiše izbore ili ne, je da je on taj koji o tome odlučuje. Ja tako čitam njegove sve izjave”, objašnjava Popović.
Sagovornik Nove ipak izražava sumnju u vezi činjenice da li je Vučić uopšte doneo odluku da raspiše izbore.
“Prosto mislim da je to ona klasična politička igra gde on pre svega šalje svojim biračima poruku da je i dalje taj koji odlučuje o svemu, pa i o tome kada se raspisuju izbori. Mislim da u tom kontekstu treba čitati to, a pitanje je da li je još uvek doneo odluku da li će se ići na izbore ili ne”, kaže Popović.
Ipak, Vranić napominje da je veliki deo ove priče i činjenica da Vučić, koji je u ovoj situaciji nadležan, nije dobio nijedan zvaničan zahtev od strane studenata ili opozicije. To se moglo i čuti u izjavi predsednika, koji je bio u Tirani.
„Nikakav zahtev nisam dobio, ni od jedne nadležne institucije, ni od koga. Izgleda da neko nije nadležan, ali bi da bude nadležan za nešto. A, nadležnoj instituciji se nisu obratili“, navodi Vučić.
Doduše, Vranić napominje da je SNS retorika vrlo pažljiva, jer već mesecima ponavlja da će “ako opozicija bude tražila izbore, da će ih raspisati”. On napominje da se do sada tako nešto nije moglo čuti od opozicije.
“Mi nismo baš čuli da opozicija traži izbore, ima nekih pojedinačnih glasova koji kažu „podržavamo studente“, ali to nije isto kao i reći tražimo izbore. Znači, ne postoji zvanična inicijativa u parlamentu, za raspisivanjem izbora. Mislim da kada do toga dođe, kada aktuelni politčki akteri budu tražili izbore, da će tada SNS raspisati vanredne parlamentarne izbore”, zaključuje Vranić.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare