Foto: Vesna Lalić/Nova.rs/Instagram/Turko Daudov/Shutterstock/nomading/EPA-EFE/JUSTIN LANE

Srbija ne samo što nije uvela sankcije Rusiji, već sada i u Ujedinjenim nacijama ne glasa protiv interesa Moskve. Ruska državna televizija “Raša tudej” uskoro otvara predstavništvo u Srbiji, a predsednik Aleksandar Vučić se ovih dana sastaje i sa nižerangiranim ruskim zvaničnikom i poručuje da se rusko-srpski odnosi ne mogu uništiti ni pod kakvim pritiskom. Sagovornici “Nove” navode da Srbija ne samo da naginje ka Rusiji, već da nikad nije ni prestala, i ističu da srpska vlast nepotrebno slabi naš imidž u Evropi.

Za Aleksandra Vučića uvođenje sankcija Rusiji nije prihvatljivo. Ipak, kao dokaz da Srbija nije imuna na rusku agresiju na Ukrajinu, Vučić i ostali predstavnici srpske vlasti isticali su da je u Ujedinjenim nacijama naš predstavnik uvek glasao u korist zaštite teritorijalnog integriteta Ukrajine.

Ipak, i ta praksa je prestala. Preksinoć je na sednici Generalne skupštine UN Srbija prvi put bila uzdržana, kada se glasalo o rezoluciji za rusko plaćanje odštete Ukrajini. Tim dokumentom Rusija se smatra odgovornom za kršenje međunarodnog prava zbog napada za Ukrajinu.

Pročitajte još...

Takođe, uprkos agresiji koju je izvršila u Ukrajini i sankcijama koje je uvela EU prema Rusiji, njenim funkcionerima i firmama, vlasti u Beogradu ne mogu da kažu “ne” zvaničnoj Moskvi. Iz Sputnjika je najavljeno da ruska državna televizija “Raša tudej”, protiv koje je EU uvela sankcije, uskoro počinje sa radom u Srbiji, a predsednik Vučić nedavno je u Beogradu primio ne visokog ruskog zvaničnika, već Turkoa Daudova, savetnika čečenskog lidera Ramzana Kadirova.

Aleksandar Vučić i Turko Daudov Foto: Instagram/Turko Daudov

Kako je objavio Daudov, Vučić je iskoristio tu priliku da se zahvali na tome što je ruski narod za naš bratski narod.

“Rusko-srpski odnosi se ne mogu uništiti ni pod kakvim pritiskom”, rekao je Vučić.

Jelica Kurjak, bivša ambasadorka Srbije u Moskvi, navodi da srpska vlast naginje ka Rusiji i da nikad nije ni prestala.

Ona za “Novu” kaže da uprkos mogućim posledicama, o kojima možemo čitati u izveštaju Evropske komisije, mi i dalje ne želimo da se opredelimo.

Jelica Kurjak Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

“Naše neopredeljivanje, iako nas niko trenutno ne pritiska toliko sa Zapada, ne znači da mi tu obavezu nemamo, jer nam je to rečeno više puta u bilateralnim i više puta u multilateralnim razgovorima. Sve je rečeno i zapisano u izveštaju Evropske komisije. Nas čeka to “da” ili “ne”. Mi smo u sredini, a nema sredine u ovoj situaciji. Mi moramo da razmišljamo šta naši postupci nose sutra. Neki rokovi postoje, neki rokovi su dati. Nešto sigurno postoji što obavezuje, a mi radimo sve suprotno”, ističe Kurjak.

Ona navodi da se Aleksandar Vučić pravda da to što radimo (u pogledu odnosa prema Rusiji) radimo za unutrašnju upotrebu.

Pročitajte još...

“E pa nije tačno. Mi radimo protiv nas. Ko njemu daje pravo da upropaštava državu? Dovođenje Raša tudej usred ove situacije, to je još jedan prst u oko”, kaže Kurjak.

Branka Latinović, diplomata i bivša ambasadorka u OEBS-u, kaže da pretpostavlja da se Srbija prilikom poslednjeg glasanja u UN vodila svojim interesima. Ona navodi da uzdržani glas nije nešto što nije nepovoljno za poziciju jedne zemlje i da to znači da ima odgovarajuće rezerve i prema jednoj i prema drugoj strani.

Branka Latinović Foto:Ivan Dinić/Nova S

“Mislim da je dolazak Raša tudej vid inaćenja i isterivanja nekih posebnih interesa određenog dela etsablišmenta u našoj zemlji. Smatram da je to nešto nepotrebno. I Bilčik je u svojoj izjavi naglasio onaj segment o usklađenosti Srbije sa spoljnom politikom EU, a ovde se radi o nekim drugim signalima vezano za odnos prema sankcijama, ali i prema ratu koji se vodi na istoku Evrop”, priča Latinović.

Ona smatra da to nepotrebno slabi naš imidž u evropskim okvirima i izbija na površinu nešto što ne bi trebalo da se vidi.

“Kada govorimo o sastancima Vučića sa Aleksandrom Gruškom (zamenik ruskog ministra spoljnih poslova), i savetnikom Kadirova to su dve različite stvari. Gruško je visoki funkcioner Ministarstva spoljnih poslova Ruske Federacije. On je došao u regularnu posetu Beogradu, a da li je bila potrebna to je druga stvar. Sa druge strane, mislim da predsednik ne treba da razgovora ni sa Kadirovim, a još manje sa njegovim savetnikom”, kaže Latinović.

BONUS VIDEO Šta je Raša tudej poručila dokumentarcem „Srbija, znaci rata“?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare