Foto: EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici predlog zakona kojim je Kosovo proglašeno područjem posebne socijalne zaštite, saopšteno je iz Vlade Srbije. Kako navode dalje, usvojen je i predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova.

Ovoj odluci prethodile su mere koje je predsednik Srbije predstavio početkom septembra u vezi sa situacijom na Kosovu, a kao reakciju na seriju zatvaranja srpskih institucija na Severu, piše Kossev.

Predstavio je pet poglavlja ovih mera. Prvim se zahteva vraćanje u pređašnje stanje, odnosno, održavanje lokalnih (kosovskih) izbora na Severu, povratak Srba u Kosovsku policiju, sudstvo, kao i oslobađanje „političkih zatvorenika“, te formiranje ZSO.

Ostala poglavlja odnose se na proglašenje Kosova za područje „posebne socijalne zaštite“ – čime su predviđena nova zapošljavanja i finansijska davanja, otvaranje „modernih pisarnica“ sa srpske strane prelaza. Mera je i uspostavljanje posebnog tužilačkog organa koji će da, kako je to Vučić saopštio, goni sve koji krše prava Srba na Kosovu, uključujući i Srbe i proglašenje svih institucija na Kosovu koje ne poštuju dogovorene sporazume za nelegalne.

Kosovski premijer Aljbin Kurti kazao je tada su ove mere „deo agresivne kampanje za nove sukobe“. Negativne rekcije stigle su i sa drugih adresa u Prištini.

Kosovo proglašeno područjem od posebne socijalne zaštite

Skoro dva meseca nakon što je predsednik Srbije predstavio ove mere, na današnjoj sednici usvojen je predlog zakona kojim je Kosovo proglašeno područjem od posebne socijalne zaštite.

Objašnjavaju da se ovim zakonom uređuju prava na posebnu socijalnu zaštitu, uslovi, te nadležnost i postupak za ostvarivanje tih prava:

„Kako bi se sprečilo nastajanje socijalne isključenosti na tom području i otklonile njene posledice“, naveli su iz Vlade Srbije.

„Proglašenjem Kosova i Metohije za područje posebne socijalne zaštite pruža se finansijska podrška zakonom predviđenim kategorijama stanovništva, sa ciljem njihovog opstanka na toj teritoriji, kao i očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa, s naglaskom na demografski, ekonomski i kulturni razvoj“.

Cilj donošenja ovih zakonskih rešenja, kako su objasnili, jeste i podrška nezaposlenima i osobama starijim od 65 godina koje nisu ostvarile penziju, a sve u cilju, navode, kako bi im se obezbedila „finansijska potpora produktivnom životu i otklonile posledice socijalne isključenosti“.

U preambuli Ustava Srbije navodi se da je Pokrajina Kosovo i Metohija sastavni deo teritorije Srbije, da ima položaj suštinske autonomije u okviru suverene države Srbije i da iz takvog položaja Pokrajine Kosovo i Metohija slede ustavne obaveze svih državnih organa da zastupaju i štite državne interese Srbije na Kosovu i Metohiji u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima.

Usvojen Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova

S druge strane, na današnjoj sednici usvojen i predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova.

Ovim zakonom, kako su objasnili, predviđeni su „adekvatni mehanizmi“, za povezivanje pravosudnih organa i koncentracije stručnog znanja koje bi, u zavisnosti od svakog konkretnog predmeta – „javnom tužilaštvu pružalo jaku potporu“.

„Ne samo za sprovođenje istrage, odnosno prikupljanje dokaznog materijala za podizanje optužnog akta, već i dalje tokom sudskog postupka, sve do pravosnažnog okončanja“.

Takođe, predloženim zakonom, navode dalje, omogućava se specijalizacija sudova koji sude u predmetima za krivična dela izvršena na teritoriji Kosova, te „koncentracija njihove nadležnosti“, a sve u cilju „kako bi suđenja u ovim krivičnim postupcima bila efikasnija i dobila na značaju“.

U skladu sa tim, ova zakonska rešenja, kako su naveli, predviđaju da su nadležni za postupanje u predmetima za krivična dela u prvom stepenu Više javno tužilaštvo i Viši sud u Beogradu. S druge strane, za postupanje u drugom stepenu nadležno je Apelaciono javno tužilaštvo i Apelacioni sud u Beogradu, objasnili su.

Takođe, predviđeno je da se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu obrazuje Posebno odeljenje za krivično gonjenje krivičnih dela koja su izvršena na teritoriji Kosova, naveli su iz Vlade Srbije.

Inače, upravo je ovu meru u KoSSev anketi negativno prokomentarisao jedan od stanovnika Severne Mitrovice.

***

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare