Prošlo je skoro mesec dana otkako su poslanici opozicije predali zahtev za sazivanje vanredne sednice o Kosovu i Metohiji, a njenog održavanja nema ni na vidiku. Pitali smo pojedine poslanike šta se dešava, a odgovor je jasan - "predsednica Skupštine Ana Brnabić je na kolegijumu o sednici opet nešto muljala", a samo se čeka da je predsednik Aleksandar Vučić, "koji ima daljinski upravljač za rukovanje Brnabić, konačno ohrabri da zakaže sednicu o Kosovu i Metohiji".

Predstavnici opozicionih partija su pred Narodnom skupštinom pre oko mesec dana imali dva zahteva – jedan je u vezi rudarenja litijuma u Srbiji, a drugi se tiče rasprave o aktuelnim dešavanjima na Kosovu i Metohiji. Kada je reč o litijumu, zasedanje je već održano, i bilo je propraćeno nizom spornih aktivnosti vlasti – između ostalog, prvo odlaganjem sednice, a zatim i konstantnim napadanjem opozicionih poslanika.

Na kraju, predlog opozicije o eksploataciji litijuma u Srbiji nije usvojen, a sada je na red i da se u parlamentu raspravlja i o Predlogu zakona o zastupanju i zaštiti državnih interesa Srbije na Kosovu. Tim predlogom se, između ostalog, predviđa da Vlada podnosi izveštaje Skupštini na svaka tri meseca o preduzetim merama, kao i da pred svake pregovore podnese predlog odluke Skupštini koji sadrži političku platformu.

Zahtev za održavanje sednice Skupštine o Kosovu uputili su 24. septembra Novi DSS i POKS, odnosno koalicija NADA, a ovlašćeni predlagač je Miloš Jovanović. Zahtev je podržalo svojim potpisima 90 poslanika, što je više od jedne trećine (84 poslanika) koliko je potrebno da bi se ispunio uslov za obavezno sazivanje sednice. Oni takođe u svom zahtevu traže da sednici prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ovaj predlog su, inače, potpisale sve opozicione grupe, osim Zeleno-levog fronta koji je podržao raspravu, ali ne i predloženi tekst.

Dakle, naprednjaci još uvek nisu odgovorili na zahtev opozicije, i da predsednica Skupštine Ana Brnabić (konačno) zakaže zasedanje. Tim povodom, pitali smo poslanike opozicije kakav je dalji plan i šta se dešava sa tako dugo očekivanom sednicom.

„Brnabić na kolegijumu opet nešto muljala“

Narodni poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je, na pitanje Nova.rs šta se dešava sa sednicom, kazao da sve što je opozicija trebalo da uradi je već odrađeno.

„Mi smo podneli potpise, tačnije dovoljan broj poslanika je podnelo zahtev za održavanje te sednice. Oni, koji su branili Krajinu, Kosovp i sad Nedeljice, treba da sazovu tu sednicu i da dođe predsednik i da kaže kakvu je to politiku vodio i šta je ostalo od toga i naroda na Kosovu koje je branio – isto ono što je ostalo od Krajine. Znači, kad on nešto brani, štiti – tamo više ni naroda ni države nema, pa neka objasni lepo građanima i poslanicima šta je dalji plan i šta će biti sa Srbima na Kosovu i Metohiji“, rekao je on.

Aleksandar Jovanović Ćuta Foto:FoNet/Aleksandar Barda

On je dodao za Nova.rs da ako je Aleksandar Vučić „prvo čovek, pa onda političar kako se predstavlja, i da je hrabar, on bi te ljude pozvao u Beograd da ih pogleda u oči i kaže im šta planira da uradi“.

„Ti ljudi su ostavljeni na cedilu, to je sudbina svakog čiji interes brani Vučić. Mi ćemo insistirati da do sednice dođe, a Ana Brnabić na kolegijumu je opet nešto muljala – rekla je da će biti, pa da čekaju, prave raspored i tako dalje. Oni od te sednice beže. Kao što su bežali dve i po godine od litijuma, sad beže od Kosova i Metohije. Zapravo, i Gornje Nedeljice i Kosovo i Metohiju vezuje isti pojam – nestanak naroda sa svojih ognjišta. To je politika Aleksandra Vučića“, rekao je Aleksandar Jovanović Ćuta.

Milivojević: Vučićeva politika o Kosovu i Metohiji doživela apsolutni slom

Sa druge strane, poslanik DS Srđan Milivojević rekao je za Nova.rs da očekuje da „Aleksandar Vučić, koji ima daljinski upravljač za rukovanje Anom Brnabić, konačno nju ohrabri da zakaže sednicu o Kosovu i Metohiji“.

„Da pokažu građanima da se ne plaše tog zasedanja koji će u budućnosti biti istorijska odgovornost za jednu štetočnisku, pogubnu i nadasve izdajničku politiku SNS i samog Vučića, koji ima svoj kontinuitet od 90-ih. Mi imamo katastrofalne posledice samovolje i svevlašća Aleksandra Vučića, koji je sam, mimo ustavnih ovlašćenja, vodio kompletnu politiku vezanu za budućnost i sudbinu Kosova i Metohije, i ta politika doživela je apsolutni slom“, rekao je on.

Naglasio je da smo u ovom trenutku svedoci „bagatelisanju naše otadžbine, vekovne borbe za slobodu, rasprodaji miliona srpskih glava datih u borbi za slobodu i svedočimo ispunjenju poslaničke zakletve poslanika SNS odnosno Srpske liste, koji su se nad Kurtijevim ustavom zakleli da će raditi na jačanju teritorijalne celovitosti integriteta i suvereniteta Republike Kosovo“.

„Dakle, nema nijednog razloga da ta sednica ne bude održana i da režim i dalje ispoljava panični strah, jer oni od svoje istorijske odgovornosti ne mogu da pobegnu. Mi ćemo tu sednicu iskoristiti, kao i ovu prethodnu kada se raspravljalo o pogubnosti projekta Jadar, da građanima Srbije koji ne mogu da stupe u kontakt sa nezavisnim i nepristrasnim medijima omogućimo da koačno čuju punu istinu o čoveku koji je rekao da ne da Gazivode, i da neće Srbe loviti kao zečevi, da ne da EPS i Trepču“.

Srđan Milivojević Foto:FoNet/Aleksandar Mijailović

„To je isti onaj čovek koji je 1999. godine skinuo srpsku zastavu sa graničnog prelaza Đeneral Janković, sa Košara, sa Paštrika, i sa kasarne Milan Zećar u Uroševcu. To je isti onaj čovek koji je svojom politikom položio kamen temeljac Bondstilu, koji je zabranio Srbima da se evakuišu sa Kosova i Metohije, i dok su goreli Peć i Prizren, on se useljavao u stan od dva ara koji je dobio trampeći Gazimestan“, kazao je Milivojević za Nova.rs.

Pitali smo i poslanika SSP Borka Stefanovića šta se dešava sa sednicom, međutim odgovorio nam je da nije u zemlji, te da zbog toga neće dati izjavu. Sa druge strane, do predsednika Novog DSS Miloša Jovanovića nismo mogli da dođemo.

Novi DSS: Brnabić da odgovori kada će sednica

Što se tiče sednice o Kosovu i Metohiji, iz Nove Demokratske stranke Srbije saopšteno je da bi režim bi doživeo „debakl, jer je krah kosovske politike očigledan i nemoguće ga je prikriti, uprkos ogromnim manipulacijama“.

„Novi DSS, kao jedan od inicijatora usvajanja ovog zakona, postavlja pitanje predsednici Narodne skupštine kada će zakazati sednicu o ovom predlogu zakona? Postavljamo pitanje i Aleksandru Vučiću da li će prisustvovati ovoj sednici? Uvereni smo da je njegovo prisustvo potrebno jer je on najodgovorniji za desetogodišnje vođenje protivustavne politike koje je kulminiralo prihvatanjem Francusko-nemačkog sporazuma“, saopšteno je iz te stranke.

Miloš Jovanović, Vojislav Mihailović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Dodaje se da je „krajnje vreme da se u ravnopravnoj skupštinskoj raspravi Aleksandar Vučić suoči sa odgovornošću, a Novi DSS obećava da će, osim istorijske i političke, zbog predaje državnih institucija na Kosovu i Metohiji, nakon promene vlasti on snositi i krivično-pravnu odgovornost“.

Šta piše u Predlogu zakona o zastupanju i zaštiti državnih interesa Srbije na Kosovu i Metohiji

Podsetimo, u prvom članu predloga koji je opozicija podnela o Kosovu i Metohiji proklamuje se donošenje zakona koji na poseban način uređuje odnos Skupštine i Vlade Srbije na zaštiti državnih interesa Srbije na Kosovu u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima.

U drugom članu propisuje se obaveza Vlade Srbije da na svaka tri meseca, a na zahtev najmanje 60 narodnih poslanika i češće, podnosi izveštaj o preduzetim pravnim i političkim merama kojima se zastupaju i štite državni interesi Srbije na Kosovu u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima.

U trećem članu propisano je da pred svake pregovore ili drugi oblik razgovora sa predstavnicima Prištine Vlada podnosi Skupštini predlog odluke koji sadrži političku platformu za pregovore, odnosno drugi oblik razgovora. Na postupak donošenja odluka primenjuje se odredbe Poslovnika Narodne skupštine o postupku za donošenje zakona.

U četvrtom članu propisano je da najkasnije nedelju dana nakon pregovora Vlada podnosi Skupštini predlog odluke o prihvatanju izveštaja o održanim pregovorima, a nakon sprovedene rasprave o izveštaju u skladu sa Poslovnikom.

Poslednjim članom je predviđeno da zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku RS“.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar