Profesor Centra za jugoistočne evropske studije Univerziteta u Gracu Florijan Biber izjavio je u emisiji Dan uživo da je "zastoj u evrointegracijama rezultat stagnacije reformi u Srbiji".
Govoreći o pregovorima u Vašingtonu, kaže da beogradska delegacija može da bude zadovoljna u smislu da je dobila neku reklamu i da je poslat signal da je i dalje rešavanje, ali da suštinski „ne vidi baš puno“.
„Infrastrukturni projekti mogu da vode do rezultata, ali to mora sačekati, a ne samo deklarativne izjave, da ne znamo ko će finansirati, kada će biti izgrađeno…“, kaže on.
Dodaje da, ipak, ima motivacije da se sprovodi taj sporazum i da ne bude „samo reklama za predizbornu kampanju Donalda Trampa“.
„Prvi sporazum gde su medijator bile SAD, u dugom periodu, u tom smislu možda poruka nije u sadržaju samog sporazuma, nego je više ta poruka, pogotovo Srbije, da više traži podršku SAD. Posle sporazuma smo videli za Kinu da će Huavej ipak ostati bitan partner, to je igra gde se sve vrti, na kraju se uvek gubi dobra volja sa svih strana“, kaže on.
Prema njegovim rečima, „zastoj u evrointegracijama je rezultat stagnacije reformi u Srbiji“.
„Nije tajna da vlast već odavno jako malo radi na tome što su reforme potrebne za evrointegracije Srbije. To je još jako blag pokazatelj, dosta ljudi tumači da bi EK mogla i trebalo da reaguje mnogo strože na nedostatke vladavine prava u Srbiji“, kaže Biber, dodajući da je „smešno da posle toliko meseci Srbija nema vladu“.
Govoreći o pregovorima Beograda i Prištine, rekao je da mu „zvuči nerealno da Francuska i Nemačka očekuju rešenje do kraja godine“.
„To je problem sa procesom pregovora, jer jedna strana kaže nešto, druga kaže nešto potpuno suprotno, nemamo kao posmatrači nikakav uvid šta se tamo dešava. Jasno je da mandat Lajčaka traje duže od toga, da će ti pregovori trajati bar do sledeće godine“, kaže.