Savetnik Stejt departmenta Derek Šole rekao je pred spoljnopolitičkim odborom Senata u SAD kako veruje da je izveštavanje "Njujork tajmsa" o povezanosti predsednika Vučića sa klanom Veljka Belivuka kredibilan. Poručio je da će sada biti testirano da li će Srbija i dalje biti kredibilan partner, ali da su oči "Vašingtona" sada otvorene. Vučić je ranije na Hepiju jasno stavio do znanja da zna "odakle dolazi" ovaj tekst i da mu je apsolutno jasna poruka.

Savetnik Stejt departmenta Derek Šole juče je u Vašingtonu govorio pred Spoljnopolitičkim odborom Senata, tokom pretresa posvećenog politici SAD prema Zapadnom Balkanu.

Šole

Predsedavajući Spoljnopolitičkog odbora Senata Bob Menendez, upitao je Šolea o „veoma optužujućem“ tekstu Njujork tajmsa o Vučiću u kojem se navodi o povezanosti srpskog predsednika Aleksandra Vučića sa huliganima i organizovanim kriminalom.

Šole je rekao da administracija veruje da je izveštavanje tog lista „kredibilno“, ali da ne može da govori o detaljima iz članka.

Mendez je zatim pitao Šolea da li se Srbija može smatrati kredibilnim partnerom, imajući u vidu obelodanjene podatke.

„To moramo da testiramo. Oči su nam otvorene, pozivamo predsednika Vučića i njegove kolege na odgovornost u pogledu korupcije i drugih aktivnosti“, odgovorio je Šole.

Senatskim odborom predsedavao je Bob Menendez, demokratski senator iz Nju Džersija, koji je naveo da su na Zapadnom Balkanu dve trećine zemalja u NATO, te da SAD moraju da iskoriste ovaj momenat da vide šta će biti sa zemljama na koje Rusija i dalje ima uticaj.

Menendez je ocenio da je rat u Ukrajini ponovo pokazao imperativ da se zemlje regiona podstaknu na neophodne reforme, ističući da je rešenje konflikta Srbije i Kosova ključno za ceo Zapadni Balkan, piše Glas Amerike.

O Vučićevom (ne)prihvatanju sporazuma sa Prištinom

Bob Menendez, demokratski senator iz Nju Džersija, rekoa je da su se Beograd i Priština u februaru dogovorili o sporazumu, nakon čega je, po njegovim rečima, predsednik Srbije u obraćanju javnosti rekao da se ne slaže sa sporazumom, pošto Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova.

“To je deo matrice da Vučić govori jednu stvar da umiri zapadne lidere, a govori druge stvari srpskom narodu, putem državno kontrolisanih medija. Korišćenjem informacionog prostora i gušenjem civilnog društva predsednik Vučić nastavlja da prihvata nacionalističke srpske narative i neguje viziju “srpskog sveta”, rekao je Menendez dodajući da takav koncept podseća na viziju ruskog predsednika o Velikoj Rusiji.

“Srpski predsednik se hvalio svojim bliskim vezama sa Putinom, putovao u Moskvu na razgovore o trgovini, i odbija da se pridruži evropskim partnerima u sankcijama Rusiji“.

O sankcijama Rusiji 

Derek Šole je podsetio da se Srbija u nekim aspektima usaglasila sa evropskom i zapadnom politikom u odnosu na Rusiju i Ukrajinu.

PROČITAJTE JOŠ

„Iako se nije pridružila sankcijama, a jasno smo stavili na znanje da ukoliko se ne pridruži teško je videti kako će odmaći proces integracija, jesu se uskladili u smislu kritikovanja i osuda Rusije i njene invazije na Ukrajinu, kroz glasanja u UN, osudili su anesiju Krima, pomagali Ukrajini u domenu izbeglica i kritične infrastrukture i slali humanitarnu pomoć, ali i dalje moraju da se usklade sa evropskim sankcijama Rusiji.“

Šta piše u tekstu Njujork tajmsa? 

Njujork Tajms objavio je tekst o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ali i vezama kriminalnog klana Veljka Belivuka s državnim rukovodstvom, što se dešava uporedo s dolaskom na vlast SNS i Vučića 2012. godine.

Komentarišući navode pojednih tabloida da je tekst Njujork tajmsa o vezama klana Belivuka sa Vučićem „pisan bez dokaza“, Stevan Dojčinović, urednik KRIK-a, kaže da tekst „definitivno stoji na čnjenicama“ koje su mediji u Srbiji već objavljivali.

Aleksandar Vučić Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio komentarišući tekst „Njujork tajmsa“ u kojem se on i država povezuju sa klanom Veljka Belivuka, da je odlično shvatio poruku i od koga ona dolazi.

Vučić je na konferenciji za novinare naglasio da ne može takav tekst u „Njujork tajmsu“ da bude objavljen tek tako, već se zna ko o tome odlučuje.

Oštar odogovor Njujork Tajmsa Vučiću 

“Članak ‘Njujork Tajms Magazina’ o srpskom suđenju i vezama između najvišeg rukovodstva zemlje i nasilnih narko-bandi zasnovan je na desetinama intervjua, dokumenata, sudskih transkripata i rigoroznog izveštavanja sa terena Roberta Vorta. Svaki drugi insinuacija je lažna”, navodi se u odgovoru  Njujork Tajmsa portalu Nova.rs.

BONUS VIDEO: Kristofer Hil: Vučić nije bio fer, CIA nema zaduženja da pomaže Njujork tajmsu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare