Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti u Palati Srbija i izjavio da Srbija neće menjati odluku oko uvođenja sankcija Rusiji i najavio povećanja plata u javnom sektoru i penzionerima. Pomoć će do kraja godine dobiti i mladi u iznosu od 5.000 dinara.
„Želeo bih da danas obavestim građane Srbije o svim važnim političkim događajima i onome što Srbija može da učini“, naveo je Vučić i rekao da će njegovo obraćanje biti podeljeno u sedam tačaka.
„Naša pozicija postaje sve komplikovanija, onako kako smo to precizno predvideli pre osam meseci, zapadne zemlje će pokušavati da kako oni misle reše problem Kosova. To će rešiti na jedan ili drugi način, ulaskom u UN. Drugi razlog je bez ikakve sumnje da oduzmu argument Kosova i Metohije Putinu, čime mu oduzeli taj argument kao slučaj sui generis“, kazao je on i dodao:
„Mi danas imamo predlog Nemačke i Francuske i o njemu moramo da razgovaramo. Ne možete kroz prozor da bacite predlog dva najjače zemlje, ali da li to možemo da priihvatimo, nisam siguran. Naša najveća greška je što smo prihvatili da EU počne da rukovodi procesom rešavanja Kosova i Metohija. Mi i dalje nismo ozbiljno stavili na dnevni red pitanje Zajednice srpskih opština“, podvukao je Vučić
On je istakao da je predlog Francuske i Nemačke da Srbija dopusti ulazak Kosovu u sve međunarodne organizacije i institucije, uključujući u UN. U zamenu bi Srbiji bio olakšan put ka EU, ali niz ekonomskih pogodnosti.
„Nastavićemo u skladu sa međunarodno pravnim normama da delujemo. U ovom trenutku imamo osam nota o priznanju Kosova, nastavićemo da radimo svoj posao, što je za naš užasno težak posao. Mi smo suviše mali da se borimo sa velikim silama“, istakao je.
On je kazao da neće postojati volja za prihvatanjem odluke o nezavisnosti Kosova, barem dok je on na čelu države.
On je naveo da 20 odsto svega što se proizvede u namenskoj industriji u Srbiji ostaje našoj zemlji, da je tu odluku potpisao i da je to njegova konačna odluka.
„Želim da vas obavestim da sam potpisao naredbu za sve fabrike da 20 procenata svega što se proizvede mora ostati u Srbiji za njenu vojsku“, rekao je on.
Govoreći o energetskoj stabilnosti, Vučić je saopštio da ćemo u narednih 6 godina izdvojiti 12 milijardi u infrastrukturu.
„Srbija godinama ima samo jedan naftovod koji ide preko Hrvatske, do Novog Sada i završava u Pančevu. Mi nemamo naftovod ka Albaniji ili Grčkoj, smatrali smo da nam ne treba. Videćete da u gasu, električnoj energiji i nafti i u narednih 6 godina ćemo uložiti 12 milijardi u infrastrukturu. U dogovoru sa Orbanom ćemo krenuti u izgradnju naftovoda do Mađarske, pa uvek možemo da biramo šta je niža tranzitna taksa. Naša ideja je i da gradimo naftovod kroz Severnu Makedoniju do Drača. Snadbevaćemo se na različite načine u ovom periodu. Nama je potrebno između 18 i 24 meseca da izgradimo naftovod do Mađarske, kako bi se što pre prikopčali na naftnu mrežu naših mađarskih prijatelja i na taj način razvili našu mrežu“, rekao je on.
Naglasio je da će Srbija kupovati iračku naftu u zamenu za rusku preko Janafa.
Kada je reč o količini gasa koja će biti na raspolaganju za zimu, on je istakao da su rezerve na maksimumu.
„Imamo najveće rezerve gasa u istoriji Srbije, u Banatskom dvoru je sve puno do čepa. Mi imamo dovoljnu količinu gasa, pored toga štedimo ugalj. Evo već 10 dana nismo uvezli megavat struje, zahvaljujući našim norveškim prijateljima koji nam mnogo pomažu. Dva meseca ćemo imati gas da nam ni jedan kubni metar dođe preko gasovoda. Kada dođe do povećanja cene gasa, to neće doći skoro, ali i kada dođe, neće biti velik udar za građane i standard“, objasnio je Vučić.
Predsednik je dodao da su na stolu i predlozi o tome da Srbija postane suvlasnik mađarskih nuklearnih elektrana.
„Ono što razgovaramo sa mađarskim patrnerima je da se uvežemo dodatno i da postanemo suvlasnici njihovih nuklearnih elektrana, što bismo platili novcem, naravno. To bi nama značilo dodatnu sigurnost u snabdevanju energijom“, kazao je Vučić.
Vučić je rekao da je javni dug na 53,7 odsto, te da smo više nego likvidni. Poručio je da imamo na računu više od dve milijarde evra, zbog čega nema razloga za brigu.
„Stanje je dobro i stabilno, ali je problem jačanje američkog dolara. Mi pokušavamo da spustimo nivo duga dolara, jačanje dolara nam je napravilo veliki problem, ali dobro se držimo. Razgovaramo sa MMF, verujem da ćemo postići stand by aranžman. Nikakvih probleme oko kursa neće biti“, kazao je on.
Govoreći o životnim namirnicma, naveo je da Srbija ima najjeftiniji hleb u Evropi od 53 dinara, te da nema brige oko soli, šećera i suncokreta. Naveo je da je Srbija povećala broj konzervi i litra ulja.
Najavio je da će penzioneri od 1. novembra penzioneri dobiti uvećane penzije od 9 odsto, što će im biti isplaćeno 1. decembra. To znači da će oni imati do januara imati preko 20 odsto povećanje.
Ponovio je da će plate u javnom sektoru biti povećane za 12,5 odsto. Pored toga, Vučić je najavio novu pomoć za mlade u iznosu od 5.000 dinara.
„Već dva puta smo isplatili pomoć za mlade ljude, a pred novu godinu, od 1. do 15. decembra će ići prijava za pomoć od 5.000 dinara za mlade ljude. To će biti pomoć pred Novu godinu za mlade ljude, što će iznositi oko 45 miliona evra ukupno. Mi to imamo na računu“, najavio je Vučić.
Predsednik je rekao da je Srbija uspela da privuče 3 milijarde i 11 miliona direktnih investicija.
„Važno je da ukažem na činjenicu da su dosta ulagale japanske i kineske firme. One nam obezbeđuju ovakvu sigurnost“, rekao je Vučić.
Komentarišući ideju oko usklađivanja politike sa EU, misleći pre svega na uvođenje sankcija Rusiji, Vučić je podvukao da odluku nećemo menjati.
„Mi na dnevom nivou razgovaramo o usklađivanju politike sa EU, naravno da ponekad postoje različiti stavovi i mišljenja, ali nikada nećemo govoriti da imamo jedinstven stav. Sve drugo bi bilo loše za našu zemlju, ali okolnosti se menjaju. Voleli da bismo da se razume pozicija Srbije, ali to neće biti slučaj. Rukovodićemo se interesima Srbije, ali nikome ništa ne dugujemo. Ovo ne radimo samo zbog cene gasa ili neke druge koristi poput podrške Saveta bezbednosti UN, ovo radimo zbog poštovanja sebe i međunarodnog prava. Odluku nećemo menjati dok šteta ne bude veća od koristi, takva da prihvatimo neku drugačiju realnost. Konsenzus nemamo, ali i ja sam nešto oprezniji prema promeni politike“, kazao je on.
„Imao sam veoma dobru saradnju sa predsednicima RS, ali i svakom ko bude na čelu u Republici Srpskoj. Onom ko bude izabran za predsednika nakon konačnih rezultata čestitaću. Ja nesrećnici ne sedim na dve stolice, a na meni je da imam dobre odnose. Kada je reč o protestima ispred Informera, zalažem se na povećanje kazne za silovatelje. Što se tiče samog intervjua, ja ga lično ne bih radio“, rekao je on.
Vučić je povukao paralelu između ovog intervjua i onog koji je za Danas pre nekoliko meseci glumac Goran Jevtić. On je rekao da je u pitanju neverovatno licemerje i nazvao ovaj medij tabloidom.
„Što tada niste protestovali. Pustite sve ljude i novinare da rade svoj posao, pa makar i ovako radili. Neću se izjašnjavati jer bi se tako mešao u uređivačku politiku“, naveo je Vučić.
Vućić je rekao i da ne prođe ni jedan dan u Hrvatskoj, a da se ne spomenu on i Srbija, te da nije vest da se on spominje ponovo.
Podsetimo, obraćanje Vučića dolazi samo nekoliko dana nakon što je doneta odluka o šestom paketu sankcija EU prema Rusiji, od kojih neće biti izuzeta ni Srbija. To znači da će od 1. novembra biti zabranjena isporuka ruske nafte preko Jadranskog naftovoda (JANAF), zbog čega je Vučić bio ogorčen na Hrvatsku.
Prema njegovom shvatanju, isključivi krivci za to su susedi „koji od 1941. rade svoj posao“. Predsednik sa druge strane nije saopštio da je odluka od zabrani isporuke nafte dogovorena još letos, o čemu je lično on obavestio javnost.
U poslednjem obraćanju Vučić je naveo kako je uspeo da dogovori da se sankcije na uvoz nafte prolongiraju do 1. decembra, što je pohvalila i predsednica Vlade Ana Brnabić.
Bonus video: Vučićeva obraćanja u 2022. godini
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare