Foto: Promo

Ujedinjena demokratska Srbija predložila je ukidanje Radio televizije Srbije, jer, po njihovoj oceni, ni posle 20 godina nije uspeo da se transformiše u ozbiljan javni servis i da ne ispunjava zakonske funkcije i programske kvalitete koje bi morao da pokazuje.

Iz UDS poručuju da je RTS politički pristrasan, programski siromašan i neubedljiv, organizaciono preskup i neefikasan i svojim radom nanosi štetu svim građanima Srbije.

„RTS nije u stanju da radi i služi kao javni servis za potrebe svih građana koji ga, svojom pretplatom i dodatno, iz budžeta, finansiraju i to je svima očigledno i jasno. RTS nije javni servis ni u informativno-političkom segmentu, ni u drugim oblastima u kojima bi morao to da bude, i za koje je osnovan i finansiran, dobijajući zakonski privilegovan položaj i prihode“, navodi se u saopštenju ove političke organizacije.

Oni navode i da u programima RTS nema, kako kažu, nikakvog političkog pluralizma, niti ozbiljnih društvenih i političkih analiza, te da nema programa, sposobnosti i spremnosti da se javnosti ponudi uravnotežena i profesionalna slika Srbije i sveta oko nas.

„Za RTS ne postoje ni stranke, ni poštovanje potreba različitih grupa u našem društvu, nema ni mesta ni interesa za kvalitetan obrazovni, kulturni, naučni program, kao ni osećaja za potrebe ljudi u različitim delovima Srbije. Agonija naše javnosti i građana sa ovakvim RTS-om predugo traje i više nema nikakvog smisla maštati o tome da će se to promeniti. Zbog toga je najbolje i najefikasnije da se ta agonija okonča zakonskim izmenama i ukidanjem ‘javnog servisa’ RTS“, poručuju iz UDS.

Oni predlažu da se drugim izmenama zakona očuvaju načini finansiranja i rada onih delova javnog servisa koji imaju poseban kulturni i drugi značaj, poput muzičkih orkestara i umetničkih i kulturnih resursa koji su sada u okvirima RTS.

„Ukidanjem RTS niko u Srbiji ništa ne bi izgubio. Naprotiv, novac kojim ga građani finansiraju, pretplatom i kroz budžet, mogao bi da se iskoristi za mnoge realnije potrebe ljudi“, navodi se u saopštenju Ujedinjene demokratske Srbije.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare