Trend da se događiji i prakse drugačije odvijaju u Šapcu u odnosu na ostatak Srbije, nastavljen je i nakon izbijanja epidemije koronavirusa u Srbiji, koju su građani ovog grada dočekali opremljeniji i zaštićeniji od ostatka sunarodnika.
Dan nakon što je u Srbiji proglašeno vanredno stanje, 15. marta, Šapčanima su podeljene maske. Istovremeno u ostatku zemlje u toku je bila nestašica maski.
Petog dana pošto je proglašeno vanredno stanje, 20. marta, u Šapcu je zabranjen rad svim kladionicama, frizerskim i kozmetičkim salonima. Identična odluka u prestonici, kao i ostatku Srbije, doneta je vladinom uredbom 1. aprila. Dezinfekcija stambenih zgrada u Šapcu otpočela je takođe 20. marta, dok je u Beogradu otpočeta 15 dana kasnije, 03. aprila.
U Šapcu su pijace otvorene trećeg dana aprila, dok je odluka o otvaranju u prestonici usledila 20 dana kasnije, 22. aprila.
Ipak, trebalo bi napomenuti da je prestonica Srbije tokom epidemije registovana kao najveće žarište koronavirusa, te da u njoj živi daleko više stanovnika.
Akti uprave Grada Šapca koji su inicirali postupanje državnih organa
Dan nakon proglašenja vanrednog stanja, MUP u Šapcu podneo je zahtev za uspostavljanje nove procedure dostave podataka sa graničnik prelaza ka policijskim upravama, kako bi lakše pratila lica koji se vraćaju iz inostranstva
Grad Šabac je 6. aprila uputio preporuku Ministarstvu poljoprivrede da se omogući slobodno kretanje poljoprivrednika u vreme policijskog časa, a ona je usvojena od strane ministrastva, na nivou cele zemlje, 8. aprila.
Dva dana kasnije, 10. aprila, iz Šapca je stigla preporuka ministarstvima zdravlja i rada da se omogući kretanje osobama sa autizmom i njihovim pratiocima. Četiri dana kasnije, 14. aprila, nadlžena ministarstva su donela ovu odluku na nivou cele zemlje.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare