U Prištini su počele pripreme za početak sprovođenja mere za postavljanje nalepnica. Kako saznaje N1, radi se o belim nalepnicama koje će pokriti državne simbole, a koje će za građane biti besplatne.
Kako je objavio N1, dogovor koji je postignut o tablicama je privremen i trajaće šest meseci sve do novog i konačnog dogovora radnih grupa obe strane.
Ovo rešenje bi, prema šefu pregovaračkog tima Prištine Besnika Bisljimija, trebalo da se zasniva na promovisanju slobodnog kretanja prema standardima i praksi EU, dok je cilj pronalaženje permanentnog rešenja koje bi trebalo da bude bolje od postojećeg dogovora sa nalepnicama.
„Kosovska strana ima spremne sve potrebne dokumente i materijale. Imamo oko 300.000 pakovanja gotovih belih nalepnica, što je dovoljno da pokrije saobraćajna vozila u pograničnim oblastima za oko šest meseci. Spremni smo da angažujemo dodatno osoblje, kako bi garantovali skraćenje na minimum vremena, potrebnog građanima da uzmu i postave nalepnice, za koje neće biti potrebno plaćanje, dok će svaka nalepnica imati svoj jedinstveni broj“, kaže Bisljimi.
Iz Prištine stižu različita reagovanja na sporazum o tablicama. Iz vlade kažu da je cilj bio ravnopravnost i da je on postignut.
Nezadovoljni postignutim sporazumom u Briselu o tablicama, predstavnci Socijaldemokratske partije su organizovali akciju ispred Vlade Kosova, ispisujući sprejom na službenim vozilima „KM“ i lepeći papirne tablice sa oznakama „SRB“. Oni kazu da se dogovorom o registarskim tablicama postignutim u Briselu prihvataju „nelegalne KM tablice“, a da se sever tretira drugačije od ostatka Kosova.
„Juče potpisan ugovor o registarskim tablicama predstavlja korak nazad. Zamislite, Kosovo raspravlja o registarskim tablicama, a ne o konačnom sporazumu. Sporazum o registarskim tablicama je logika zajednice gde je kriterijum etnički i teritorijalni. Tako da na Kosovu, po etničkoj pripadnosti, imamo registarske tablice KM i RKS, pa s jedne strane Vlada ove tablice naziva ilegalnim, ali je druge strane prihvata iste“, kaže aktivista SDP Zđim Hiseni.
Većina analitičara, kao i opozicija kritikuju deo dogovora koji se odnosi na istovremeno povlačenje specijalne jedinice i uklanjanje barikada, odnosno smatra se da se izjednačavaju specijalne jedinice sa, kako kažu, kriminalnim grupama koje su na severu postavile barikade.
Prema opoziciji ovo je opasan presedan za budućnost, jer kako kažu od sada „kada god organi reda odu na sever radi uspostavljanja zakona, biće postavljane barikade, a Kosovo će onda morati da ponovo sa Srbijom pregovara o njihovom uklanjanju“.
BONUS VIDEO Kfor na Jarinju
Pratite nas i na društvenim mrežama: