Osim kupovine glasova i rukovanja ličnim podacima građana, istraživanje CINS-a pokazalo je da se u kol centru Srpske napredne stranke isplaćuje novac "na ruke". Pošto broj dnevnica ukazuje da se na taj način troše milioni, postavlja se pitanje - da li je i koliko oštećen budžet Srbije?
Poreski stručnjak Đerđ Pap kaže za N1 da je isplata fizičkim licima u gotovini dozvoljena mogućnost, ali to mora biti prijavljeno i porez plaćen, a visina poreza zavisi od toga kakav je osnov isplate.
„U principu ja ne mogu da zamislim ovu opciju bilo kako drugačije nego kao takozvani ugovor o delu, gde možete isplatiti fizičkom licu u gotovini, ali prethodno morate prijaviti poreskoj upravi, podneti poresku prijavu, podići taj novac sa računa i dati fizičkom licu – naravno, platiti porez“, kaže Pap.
Novinarka CINS-a koja se infiltrirala u kol-centar SNS-a saznala je da je dnevnica tamo 3.000 dinara. Đerđ Pap kaže da veličina poreza na taj iznos zavisi od toga da li je primalac negde zaposlen ili je preduzetnik i plaća zdravstveni doprinos, u kom slučaju su obaveze nešto manje.
Ako nigde nije zaposlen i ako se prijavljuje prihod od 3.000 dinara, obaveze su negde oko 2.300 dinara, a ako je zaposlen onda je malo više od 1.600 – pod uslovom, naglašava Pap, da je to isplata po osnovu ugovora o delu.
Dodaje i da ne vidi koji bi drugi osnov bio, i da postoji mogućnost preko studentskih zadruga, ali u tom slučaju dobijaju novac u zadruzi i ovo nije taj slučaj.
„Sve je to igranka, jasno je svima nama šta se dešava – taj novac je negde opran, donet je ovde i isplaćen. Nemamo nikakve dileme“, rekao je Pap.
Kako je objavio CINS, iz agencije M&J Lady Hostese, koja organizuje kol centar, poručeno je da nedeljno raspoređuju 1120 dnevnica. Ovo znači trošak od 3.360.000 dinara nedeljno, pri visini dnevnice od 3.000 dinara.
Ako su obaveze po dnevnici između 1.600 i 2.300 dinara, znači da je potencijalna šteta za budžet između 1.792.000 i 2.576.000 dinara nedeljno, pod uslovom da bi isplate dnevnica inače išle po osnovu ugovora o delu.
U istraživanju se navodi da su postojale i specijalne dnevnice od 3.500 dinara, ali nema podataka koliko je takvih isplaćeno. A dnevnica obećana novinarki CINS-a za sam dan izbora iznosila bi – 9.000 dinara.
Govoreći o utvrđivanju porekla novca, Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija kaže da Agencija za sprečavanje korupcije ima dve opcije.
„Jedna je da se čeka prvi finansijski izveštaj koji će biti podnet, u ovom slučaju to je preliminarni izveštaj o finansiranju kampanje“, rekao je Nenadić za N1.
Ovi izveštaji se predaju do 10. decembra, govori on.
Taj izveštaj će sadržati podatke o tome šta je stranka prijavila, a onda Agencija može da traži da li se tamo nalaze neki troškovi koji se odnose na plaćanje honorara, ili plaćanje agencije koja se pominje u CINS-ovom tekstu, rekao je Nenadić.
Ovu agenciju, pod nazivom M&J Lady Hostese, vode sestre bliznakinje Milena i Jelena Marković, koje imaju više firmi sa ovim nazivom, ali su one ili obrisane ili je njihov rad privremeno prekinut, pisao je CINS u istraživanju.
Kako kaže Nenadić, druga varijanta je ta što Agencija ima ovlašćenja da i tokom kampanje prikuplja podatke o njenom finansiranju, a stranke i pružaoci usloga su dužni da te podatke i informacije dostave u roku od tri dana.
Postoje i drugi organi nadležni da ispitaju da li je došlo do neke povrede zakona sa stanovišta poreskih i radnih propisa, rekao je on.
Agencija za sprečavanje korupcije nije odgovorila na pitanja N1 do objavljivanja ovog teksta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je povodom otkrića CINS-a da rad kol centara u predizbornoj kampanji „nije kažnjiv“.
BONUS VIDEO: Šta je sporno u radu kol centra SNS-a: Vučić kaže da nema kršenja propisa, zakon ga demantuje