ODIHR, kancelarija u okviru OEBS-a, objavila je preporuku da predstojeće izbore u Srbiji posmatra misija u punom kapacitetu. Tako će ta organizacija od država članica zatražiti da izbore u našoj zemlji prati tim analitičara, kao i 30 dugoročnih i 250 kratkoročnih posmatrača za posmatranje procedura na dan izbora. Prema rečima sagovornika “Nove”, to znači da je ocenjeno da je Srbija zemlja u kojoj postoji potreba za pojačanim nadzorom celog izbornog procesa.
Misija ODIHR-a, koja je boravila u Beogradu od 16. do 20. oktobra, objavila je izveštaj u kojem je navela da je nepristrasna procena od ogromne važnosti, kako bi se ojačalo poverenje javnosti u izborni proces i potencijalno otklonile loše prakse na sam dan izbora. U tom dokumentu se ističe i da je u našoj zemlji prisutna veoma visoka politička i društvena polarizacija.
Na osnovu nalaza ovog izveštaja, Misija ODIHR-a preporučila je raspoređivanje izborne posmatračke misije (EOM) za posmatranje predstojećih vanrednih parlamentarnim izborima, u zavisnosti od raspoloživosti resursa. Pored jezgra tima analitičara, ODIHR će zatražiti da države članice OEBS-a opredele 30 dugoročnih posmatrača koji će pratiti izborni proces širom zemlje, kao i 250 kratkoročnih posmatrača za posmatranje procedura na dan izbora.
U skladu sa standardnom metodologijom ODIHR, misija bi pratila i izveštavanje medija.
Jovana Đurbabić iz organizacije Crta kaže za “Novu” da Misija za procenu stanja ODIHR predlaže u kom obimu bi ta međunarodna organizacija trebalo da prati izbore – da li kao misija u punom kapacitetu, s dugoročnim i kratkoročnim posmatračima i timom eksperata, ili u ograničenom, što podrazumeva samo dugoročno posmatranje, misiju za procenu stanja bez stalnih posmatrača ili tek tim od nekoliko eksperata.
“Kada se preporuči slanje misije u punom kapacitetu, to znači da u zemlji gde se misija šalje postoji potreba za pojačanim nadzorom nad celokupnim izbornim procesom: izbornom kampanjom, izbornom danom, izbornom administracijom… “, objašnjava Đurbabić.
Ona navodi da po preporuci ODIHR šalje punu misiju sa timom eksperata i timom za praćenje medija, kao i sa 30 dugoročnih posmatrača koji bi pratili različite aspekte izborne kampanje na terenu, kao i izbornu administraciju. Tokom izbornog dana, dodaje Đurbabić, 250 posmatrača obilazilo bi biračka mesta i pratilo proces glasanja.
“Izveštaji posmatračke misije ODIHR igraju važnu ulogu u oceni regularnosti izbora i davanju preporuka za poboljšanje izbornog procesa. Evropska komisija u izveštaju u napretku prilikom ocene političkih kriterijuma, u okviru kojih su i izbori, uzima u obzir nalaze ODIHR-a”, ističe naša sagovornica.
Ukoliko u Srbiju bude poslata misija u punom kapacitetu, to ne bi bio prvi put. Isto je učinjeno 2007, kao i 2020. i 2022.
BONUS VIDEO Jovanović Ćuta: Probleme sa medijima rešiće samo izbori