Boris Tadić Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Lider Socijaldemokratske stranke Boris Tadić smatra da je nova vlada dopunjena strankama koje nisu ni morale da budu u njoj. Dodaje da su neka od rešenja "tragikomična", poput zamene ministara odbrane i policije. Napominje da je došlo i do smene između ministarke pravosuđa Nele Kuburović i nove ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darije Kisić Tepavčević, naglašavajući da to nije njihova međusobna smena, ali da su povezane porodično.

„Imamo ulazak zaove i izlazak šurnjaje, što čini nušićevsku dimenziju kada je u pitanju formiranje vlade i gubitak kriterijuma stručnosti kada je u pitanju ulazak Kisić, koja je bila član Kriznog štaba za koju sam očekivao i u vremenu korona-krize da će da se kandididuje za političku funkciju, a ne sa namerama da obrazlaže građanima šta da rade u kovid-krizi“, rekao je Tadić u Danu uživo na TV N1.

Dodaje da u novoj vladi imamo stranke koje nisu ni morale da budu u njoj, ali da to „(predsednik Srbije Aleksandar) Vučić radi da ne bi imao odliv glasova na predsedničkim izborima 2022.

„On se u tom smislu pribojava socijalista, a s druge strane ne pribojava ih se previše, jer je (predsednik SPS i Skupštine Srbije Ivica) Dačić bio spreman da prihvati sve samo da ostane u sistemu vlasti, jer SPS ne može da funkcioniše van sistema vlasti“, smatra Tadić.

Na pitanje da li je moguć dijalog između vlasti i opozicije, on kaže da je „nemoguće da jednostranačka skupština bude intermedijator između opozicije i vlasti. Skupština je batina u rukama vlasti Aleksandra Vučića“.

„Dominatnu ulogu u EU nema parlament nego Evropski savet, koji čine predstavnici vlasti, i dok god mi ne budemo imali snažnu poruku iz tog dela Evrope ne možemo gajiti ozbiljan optimizam. Za nas je od presudne važnosti da vlade EU pošalju poruku Vučiću da sa ovakvim urušavanjem demokratije ne može dobiti pozitivinu poruku“, smatra Tadić.

O tome da Krizni štab sada, kada ima mnogo više obolelih nego na proleće, ne donosi strože mere, bivši predsednik Srbije kaže da je „moguće da Vučić izbegava nepopularne mere jer ne želi da gubi popularnost i jer ne želi da gubi novu snagu u političkoj debati. Sa treće strane, profesor (Zoran) Radovanović kaže da je moguće da smo imali sve vreme umanjivanje brojeva kako bi se što pre održali izbori“.

O Gordani Čomić, bivšoj članici Demokratske stranke iz koje je potekao i Tadić, koja je u novoj vladi ministarka za društveni dijalog, on kaže da misli da je „odustala od politike“.

„Jer, ne možete ući u koaliciju u SNS, koja urušava demokratiju, sa obrazloženjen da branite politiku demokratije“, ističe Tadić.

Za njega je neprihvatljivo što nije osnovala novu stranku.

„I ja sam osnovao novu (stranku) kada sam shvatio da nisam poželjan u svojoj stranci. Za tango je potrebno dvoje, a za ozbiljnu političku igru je potrebno troje ili četvoro“, poručuje Tadić.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare