Boris Tadić Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Odnosi između Srbije i Hrvatske u protekloj deceniji su u talačkom položaju interesa vlasti u Srbiji, ali i u Hrvatskoj, da proizvodnjom veštačkih tenzija skupljaju najopasnije poene na domaćem terenu. Obe strane svakako doprinose tome, jer svaka kvazipatriotska predstava uvek mora imati partnera u drugoj, navodno suprotstavljenoj strani. Hrvatska je i ovaj put propustila priliku da adekvatnom reakcijom onemogući Vučiću ovaj teatar, kaže za Danas Boris Tadić, bivši predsednik Srbije i lider SDS, komentarišući tenzije oko zabrane predsedniku Sbije da poseti Jasenovac.

Zbog Vaše izjave da zabrinjava Vučićeva potreba da istorija počinje od njega, premijerka Brnabić Vas je optužila za “antisrpsko delovanje”?

Premijerka vrlo brzo napreduje od poluusmenih, do radikalski vrlo usmenih izjava. Optužbe koje je uputila na moj račun, bez ikakve odgovornosti o mogućim posledicama tako teških optužbi, su klasični radikalski narativ, zbog kog upravo Vučić i ima problem kada odlazi u većinu zemalja regiona. Teško je graditi dobre međususedske odnose ukoliko su na vlasti u državama regiona oni čije političko delovanje se povezuje sa stradanjima iz devedesetih. Te rane je potrebno zaceljivati, jer su još uvek vrlo žive u kolektivnom sećanju i sećanju porodica stradalih, ma koje nacije i vere oni bili. A Vučićeva politička istorija je upravo istorija provociranja i to se ne može poništiti nikakvim političkim marketingom, niti deklarativnim političkim zaokretom.

Kažete da su vas najbrutalnije optuživali 2014. godine zbog odlaska na konsultacije povodom formiranja vlade, a sada su ti isti prihvatili poziv. Na koga mislite i zar ne treba razgovarati na nivou institucija?

Mislim pre svega naravno na Dragana Đilasa, a njemu svakako 2014. to pitanje niste postavili. Te 2014. godine je još uvek postojala nada se se održi kultura institucionalnog dijaloga i samo zbog toga sam prihvatio poziv na te konsultacije. Vrlo brzo je demokratija urušena do te mere, da je ta nada nestala. I zato sam nakon sledećih izbora 2016. godine odbio poziv na konsultacije. Međutim, 2014. sam od strane Đilasa optuživan da sam napustio DS da bih ušao u vlast sa Vučićem i da sam njegov privezak. Takve optužbe je nastavio da upućuje od tada do sada gotovo svim opozicionim liderima. Etikete “izdajništva” koje je lepio preko medijske kontrole, preko svojih poslušnika ili lično su uništile potpuno i DS, a i celu opoziciju. To uništavanje je započeo napadima na mene. Podsećam i da je ujedinjenje opozicije pred ove izbore razorio pod izgovorom da neće da sarađuje sa onima koji su predložili predstavnike za nadzorna tela za kontrolu izbora, jer time daju legitimitet ovom režimu. Da bi samo nekoliko dana nakon izbora on dao najveći mogući legitimitet i Vučiću i njegovom izbornom rezultatu. Podsećam vas da sam pod tim optužbama 2014. godine tvrdio da bi i Đilas prihvatio taj poziv čim bi ga dobio. I evo tako je i bilo. Smatram da budućnost Srbije zavisi ključno od ogoljavanja procesa koji su se dešavali u opoziciji i uloge u tome svakog od nas. I samo zato od te istine neću odustati nikada.

Očekujete li da će se nešto promeniti ulaskom opozicije u parlament, koja bi trebalo da bude korektor vlasti? Ili će jedan čovek i dalje da odlučuje o svemu?

Ne očekujem ništa bolje, budući da je upravo taj isti čovek direktno i indirektno odlučio o sastavu i ovog parlamenta. Uostalom, kako očekivati bolje kada u parlament ulazi opozicija koja je bojkotovala prošle izbore, a sada u daleko gorim okolnostima tom istom parlamentu daje legitimitet. Ako sam u proteklih nekoliko godina i morao da ukazujem na neke štetne faktore i procese u opoziciji koji sprečavaju smenu ovog režima, mislim da je sada već to svima jasno i da ni ne mora više da se dodatno pojašnjava.

Ceo intervju pročitajte na portalu Danas.rs.

BONUS VIDEO – Boris Tadić o aferi koja trese Srbiju:: Hrkalović i Stefanović nisu svesni da svojim ponašanjem optužuju Vučića za stvaranje kriminalne države

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar